AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Mikayıl Müşfiqin poetik dili" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbir görkəmli Azərbaycan şairi Mikayıl Müşfiqin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunub.
Sessiyanı institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin “Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 17 may 2018-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutduğunu söyləyib.
Akademik Müşfiqin XX əsr Azərbaycan poeziyasının ən görkəmli nümayəndələrindən biri olduğunu, ədəbiyyatımıza öz dəsti-xətti, üslubu ilə novatorluq gətirdiyini söyləyib. Bildirib ki, milli ədəbiyyatımızı lirik şeirləri, poemaları, mənzum oçerkləri və nağılları ilə zənginləşdirən M.Müşfiq misilsiz sənət inciləri yaradıb. M.Nağısoylu ədibin şeirlərinin ruhunda ana dilimizin zənginliyinin, saflığının qorunduğunu, poeziyasında millilik, vətənpərvərlik, xalq ruhunun bədii ifadəsinin əks olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Lirik şeirin böyük ustadı olan Mikayıl Müşfiqin yaşadığı dönəmlərdə "zəmanəsinin Füzulisi" adlandırıldığını deyən akademik ədibin "Oxu, tar, oxu tar", "Qal, sənə qurban", "Küləklər", "Yenə o bağ olaydı" və digər şeirlərinə mahnılar bəstələndiyini bildirib.
Akademik, həmçinin Mikayıl Müşfiqin ehtimal olunan qalıqlarının tapılması üçün ölkə başçısının göstərişi ilə AMEA, Səhiyyə, Mədəniyyət nazirlikləri və digər əlaqədar qurumların nümayəndələrindən ibarət İşçi Qrupunun yaradıldığını xatırladıb.
Sonra Dilçilik İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Baba Məhərrəmlinin "Müşfiqin şeir dilinin poetik imkanları", həmin müəssisənin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin İsmayılovun "Müşfiqin məhəbbət poeziyası", həmin müəssisənin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Heydərovanın "Mikayıl Müşfiq yaradıcılığı leksikoqrafiyanın obyekti kimi" və Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Safurə Quliyevanın "Azadlıq carçısı Müşfiq" mövzularında məruzələri dinlənilib.

Научная сессия на тему «Язык поэтики Микаила Мушвига»
При организационной поддержке Института языкознания, состоялась научная сессия, посвященная 110-летней годовщине со дня рождения видного представителя азербайджанской литературы XX века, Микаила Мушвига на тему «Язык поэтики Микаила Мушвига».
Открывший сессию, директор института, академик Мохсун Нагисойлу сказал, что мероприятие организовано в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 17 мая 2018 года «О праздновании 110-летия Микаила Мушфига».
В своей ркчи ученый рассказал про творчество М. Мушфига. ОН был одним из самых выдающихся представителей азербайджанской поэзии ХХ столетия и внес новаторство своим пером в нашу литературу. М. Мушвиг является автором, обогативших национальную литературу - лирических стихов, поэм, очерков и сказок.
Академик также подчеркнул, что по поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева создана Рабочая группа в связи с изучением материалов, распространенных в средствах массовой информации об обнаружении останков поэта Микаила Мушфига
Далее с докладами, про творчество и жизнь Микаила Мушвига, выступили заместитель директора по научным вопросам Института языкознания, доктор философии по филологическим наукам, доцент Баба Магеррамлы, ведущий научный сотрудник научного учреждения, доктор философии по филологическим наукам, доцент Эльчин Исмаилов, старший научный сотрудник, доктор философии по филологическим наукам Хадиджа Гейдарова и ведущий научный сотрудник Института литературы, доктор философии по филологическим наукам Сафура Гулиева.