AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Mikayıl Müşfiqin poetik dili" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbir görkəmli Azərbaycan şairi Mikayıl Müşfiqin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunub.
Sessiyanı institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin “Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 17 may 2018-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutduğunu söyləyib.
Akademik Müşfiqin XX əsr Azərbaycan poeziyasının ən görkəmli nümayəndələrindən biri olduğunu, ədəbiyyatımıza öz dəsti-xətti, üslubu ilə novatorluq gətirdiyini söyləyib. Bildirib ki, milli ədəbiyyatımızı lirik şeirləri, poemaları, mənzum oçerkləri və nağılları ilə zənginləşdirən M.Müşfiq misilsiz sənət inciləri yaradıb. M.Nağısoylu ədibin şeirlərinin ruhunda ana dilimizin zənginliyinin, saflığının qorunduğunu, poeziyasında millilik, vətənpərvərlik, xalq ruhunun bədii ifadəsinin əks olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Lirik şeirin böyük ustadı olan Mikayıl Müşfiqin yaşadığı dönəmlərdə "zəmanəsinin Füzulisi" adlandırıldığını deyən akademik ədibin "Oxu, tar, oxu tar", "Qal, sənə qurban", "Küləklər", "Yenə o bağ olaydı" və digər şeirlərinə mahnılar bəstələndiyini bildirib.
Akademik, həmçinin Mikayıl Müşfiqin ehtimal olunan qalıqlarının tapılması üçün ölkə başçısının göstərişi ilə AMEA, Səhiyyə, Mədəniyyət nazirlikləri və digər əlaqədar qurumların nümayəndələrindən ibarət İşçi Qrupunun yaradıldığını xatırladıb.
Sonra Dilçilik İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Baba Məhərrəmlinin "Müşfiqin şeir dilinin poetik imkanları", həmin müəssisənin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin İsmayılovun "Müşfiqin məhəbbət poeziyası", həmin müəssisənin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xədicə Heydərovanın "Mikayıl Müşfiq yaradıcılığı leksikoqrafiyanın obyekti kimi" və Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Safurə Quliyevanın "Azadlıq carçısı Müşfiq" mövzularında məruzələri dinlənilib.

ANAS Institute of Linguistics after Nasimi held the scientific session on "Mikail Mushfig's poetic language" at main building.
The event is dedicated to the 110th anniversary of outstanding Azerbaijani poet Mikayil Mushfig.
Opening the session, Director of the Institute, academician Mohsun Naghisoylu said that, the event was held within the framework of the Order of President Ilham Aliyev dated 17 May 2018 "On the celebration of the 110th anniversary of Mikail Mushfig".
Academician noted that, Mushfiq is one of the most prominent representatives of the 20th century of Azerbaijani poetry and introduced innovation in our literature.
He said that, M.Mushfig, who enriched his national literature with lyric poems, essays and tales, created unique works of art.
Mohsun Naghisoylu noted that, Mushfig’s poetry reflected nationalism, patriotism, purity of our mother launquge in folklore.
Academician also stressed that, by the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was established a Working Group to study materials widespread in mass media about detection of remains of the poet Mikail Mushfig
Further, Deputy Director for scientific affairs of the Institute of Linguistics, Ph.D in Philology, Associate Professor Baba Maharramli, leading researcher of a scientific institution, Ph.D in Philology, Associate Professor Elchin Ismailov, senior researcher, PhD in Philology Khadija Heydarova and leading researcher of the Institute literature and Ph.D in Philology Safura Guliyeva delivered reports on Mikayil Mushfig’s work and life.