Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, professor L.Kudryavtsevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş "Funksiyalar fəzası. Diferensial operatorlar. Riyaziyyat təhsilinin problemləri" adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Beynəlxalq tədbirdə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyev və həmin müəssisənin Riyazi analiz şöbəsinin baş elmi işçisi, AMEA-nın professoru Rövşən Bəndəliyev iştirak ediblər.
Konfransın plenar iclasında V.Quliyev “Karnot qrupunda kəsr inteqral operatorun kommutatorunun Orliç fəzalarında Lipşist funksiyaları ilə xarakterizasiyası", R.Bəndəliyev isə “Qarışıq normalı Lebeq fəzalarında Hausdorf operatorunun məhdudluğu” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Azərbaycan alimləri konfransın "Funksiyalar nəzəriyyəsi və funksional fəzalar" seksiyasına rəhbərlik ediblər.
Ezamiyyə müddətində, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 1-ci Azərbaycan-Rusiya beynəlxalq qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş “Morri tipli fəzalar və xüsusi törəməli diferensial tənliklərə tətbiqləri” adlı elmi-tədqiqat proqramı çərçivəsində Moskvanın Xalqlar Dostluğu Universitetinin Nikolski adına Riyaziyyat İnstitutunda professor V.Burenkov ilə birgə elmi araşdırmalar aparılıb.
Bundan başqa, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun alimləri İtaliya, Qazaxıstan, Yaponiya, Rusiya, Çin və indoneziyalı professorlarla görüşərək qarşılıqlı elmi əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparıblar.

Scientists of the Institute of Mathematics and Mechanics made presentations at international conference in Russia
An international scientific conference entitled "Differential operators: problems of mathematics education" dedicated to the 95th anniversary of Professor L.Kudryavtsev, corresponding member of Russian Academy of Sciences, was held in Moscow, Russia.
The event was attended by the deputy director of the Institute of Mathematics and Mechanics, correspondent member of ANAS Vagif Guliyev and the senior science researcher of the mathematical analysis department of ANAS, Rovshan Bandaliyev.
At the plenary session of the conference Mr. V. Guliyev and R. Bandarev made presentations.
Azerbaijani scientists headed the section "Function theory and functional spaces".
Joint research with Professor V.Burenkov was conducted as part of the science-research program "Applications of Morri type spaces and special derivative differential equations", winner of the 1st Azerbaijan-Russia International Grant Competition under the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan at  Moscow Institute of Peoples Friendship.
In addition, scientists from the Institute of Mathematics and Mechanics met with professors from Italy, Kazakhstan, Japan, Russia, China and Indonesia and exchanged views on expanding scientific ties.