AR İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Elmi jurnalların referativ verilənlər bazasına giriş: ScienceDirect və Scopus timsalında” mövzusu üzrə elmi seminar keçirilib.
Seminarda dünyanın ən böyük elmi bazalarından olan Elsevier-in Türkiyə, İran, Orta Şərq və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə satış meneceri Gamze Keskin və maliyə meneceri Yıldız Kıdırəliyeva iştirak ediblər.
Məruzə ilə çıxış edən Q.Keskin Elsevier-in Scopus, ScienceDirect və SciVal bazalarının elmi tədqiqatçılar üçün yaratdığı imkanlardan danışıb. Bildirib ki, ən böyük istinad bazası olan Scopus-a bütün dünya üzrə 5 000-dən çox alimin elm, texnologiya, tibb və sosial elmlər sahəsində 21 000-ə yaxın məqaləsi, həmçinin müxtəlif kitab, konfrans materialları və s. daxildir.
ScienceDirect xidməti isə dünya üzrə elm, texnologiya və tibb sahəsində mövcud olan tam mətnli (full text) məqalələrin 25%-dən çoxunu əhatə edir. Bu bazada müxtəlif elm sahələrini əhatə edən 2 500-dən çox jurnala rast gəlmək olar.
Məruzəçi Azərbaycan alimlərinin nüfuzlu elmi bazalarda təmsilçiliyi və bu sahədə vəziyyətin təhlili ilə bağlı məlumatları da diqqətə çatdırıb. Həmçinin həmin bazalara daxil olan elmi məqalələrin yazılma qaydaları barədə ətraflı məlumat verib. Q.Keskin seminar iştirakçılarını mühüm elmi nəticələrin, innovativ biliklərin əldə edilməsi üçün sözügedən bazalardan səmərəli istifadə etməyə və burada təmsil olunmağa səsləyib.
Tədbirdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları, institutun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev və böyük elmi işçi Rəhilə Həsənova da iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, T.Fətəliyev və R.Həsənova AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyələşdirdiyi qrant layihəsi çərçivəsində Azərbaycanın elmi jurnallarının beynəlxalq bazalarda təmsilçiliyi ilə bağlı araşdırmalar aparır.

Access to the database of abstracts of the scientific journals: in the example of ScienceDirect and Scopus” workshop was held
AR Ministry of Economy and Industry Research Institute of Economic Reforms held workshop on Access to the database of abstracts of the scientific journals: in the example of ScienceDirect and Scopus”.
Workshop was attended by sales manager of Elsevier, the world's largest scientific databases for Turkey, Iran, Middle East and Central Asia Gamze Keskin, also finance manager Yildiz Kıdıraliyeva.
Delivering a lecture G.Keskin spoke about opportunities of Elsevier's Scopus, ScienceDirect and SciVal bases for academic researchers. She stated that, being the largest reference base the Scopus embraces nearly 21 000 articles, as well as various books, conference proceedings, and so on by more than 5 000 scientists all over the world in science, technology, medicine and the social sciences.
ScienceDirect service covers more than 25% of the full text papers in the world of science, technology and medicine. 2500 journals covering different fields can be found here.
Associates of the Institute of Information Technology of ANAS, chief department of the institute Tahmasib Fataliyev and the senior researcher Rahila Hasanova attended in the event.