AR İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Elmi jurnalların referativ verilənlər bazasına giriş: ScienceDirect və Scopus timsalında” mövzusu üzrə elmi seminar keçirilib.
Seminarda dünyanın ən böyük elmi bazalarından olan Elsevier-in Türkiyə, İran, Orta Şərq və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə satış meneceri Gamze Keskin və maliyə meneceri Yıldız Kıdırəliyeva iştirak ediblər.
Məruzə ilə çıxış edən Q.Keskin Elsevier-in Scopus, ScienceDirect və SciVal bazalarının elmi tədqiqatçılar üçün yaratdığı imkanlardan danışıb. Bildirib ki, ən böyük istinad bazası olan Scopus-a bütün dünya üzrə 5 000-dən çox alimin elm, texnologiya, tibb və sosial elmlər sahəsində 21 000-ə yaxın məqaləsi, həmçinin müxtəlif kitab, konfrans materialları və s. daxildir.
ScienceDirect xidməti isə dünya üzrə elm, texnologiya və tibb sahəsində mövcud olan tam mətnli (full text) məqalələrin 25%-dən çoxunu əhatə edir. Bu bazada müxtəlif elm sahələrini əhatə edən 2 500-dən çox jurnala rast gəlmək olar.
Məruzəçi Azərbaycan alimlərinin nüfuzlu elmi bazalarda təmsilçiliyi və bu sahədə vəziyyətin təhlili ilə bağlı məlumatları da diqqətə çatdırıb. Həmçinin həmin bazalara daxil olan elmi məqalələrin yazılma qaydaları barədə ətraflı məlumat verib. Q.Keskin seminar iştirakçılarını mühüm elmi nəticələrin, innovativ biliklərin əldə edilməsi üçün sözügedən bazalardan səmərəli istifadə etməyə və burada təmsil olunmağa səsləyib.
Tədbirdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları, institutun şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev və böyük elmi işçi Rəhilə Həsənova da iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, T.Fətəliyev və R.Həsənova AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyələşdirdiyi qrant layihəsi çərçivəsində Azərbaycanın elmi jurnallarının beynəlxalq bazalarda təmsilçiliyi ilə bağlı araşdırmalar aparır.

В Институте экономических реформ и научных исследованийМинистерства экономики и промышленности АР был проведен семинар «Вход в базу реферативных данных научных журналов: на примере ScienceDirect и Scopus».
В семинаре приняли участие менеджер по продажам одной из самых больших научных баз мира Elsevier по Турции, Ирану, Среднему Востоку и Центральной Азии Гамзе Кескин и финансовый менеджер Йылдыз Кыдыралиева.
Выступивший с докладом Г.Кескин рассказала о возможностях, созданных Elsevier для научного исследования баз: Scopus, ScienceDirect и SciVal. Он отметил, что в являющуюся самой большой базой по всему миру Scopus входит около 21 000 статей более чем 5 000 ученых по науке, технологиям, медицине и социальным наукам, а также различные книги, материалы конференций и т.д.
ScienceDirect охватывает более 25% полнотекстовых статей (full text) в сфере науки, технологий и медицины по всему миру.
В этой базе можно увидеть свыше 2 500 журналов, которые охватывают различные научные сферы.
Докладчик дала информацию о представлении азербайджанских ученых в престижных научных базах и об анализе состояния этой сферы. Она также дала подробную информацию о правилах написания научных статей, которые входят в эти базы.
Г.Кескин призвала участников семинара пользоваться этими базами для получения важных научных результатов и инновационных знаний, а также призвала их представляться в этих базах.
В мероприятии также приняли участие сотрудники Института информационных технологий НАНА, руководитель отдела института Тахмасиб Фаталиев и старший научный сотрудник Рахиля Гасанова.
Отметим, что Т.Фаталиев и Р.Гасанова ведут исследования по представлению азербайджанских научных журналов в международных базах в рамках грантового проекта, финансируемого Фондом развития науки при Президенте АР.