Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Mehdi Hüseynzadənin xatirəsi yad edilib
Dekabrın 14-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Mixaylo, qəhrəmanlığını qürurla anırıq” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbir Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Mehdi Hüseynzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunub.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, İkinci Dünya müharibəsində həlak olan azərbaycanlıların, eləcə də Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclasda muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Mehdi Hüseynzadənin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında imzaladığı Sərəncamın əhəmiyyətindən danışıb. M.Hüseynin İkinci Dünya müharibəsi dövründə partizan hərəkatında göstərdiyi misilsiz şücaətlərindən bəhs edən akademik yetişməkdə olan gənc nəslin milli qəhrəmanlarımızı örnək almalarının önəminə toxunub.
Sonra Milli Məclisin deputatı Şəmsəddin Hacıyev, Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ziyadxan Əliyev və digərləri çıxış edərək ölkəmizdə veteranlara, şəhid ailələrinə dövlət qayğısından, həmçinin muzeyin fondlarında M.Hüseynzadənin mühafizə olunan rəsm və eskizlərindən danışıblar.
Tədbirdə M.Hüseynin bacısı oğlu Mehdi Əzizbəyov çıxış edərək muzeyin rəhbərliyinə və qonaqlara öz təşəkkürünü bildirib.
Sonda iştirakçılar M.Hüseynzadənin muzeydə qorunan şəxsi əşyalarından ibarət sərgi və Azərbaycan hərb sənətinə aid nəşrlərlə tanış olublar.

ANAS National Museum of Azerbaijan History  hosted a conference on "We are proud of Mikhaylo heroism" on December 14.
The event is dedicated to the 100th anniversary of the Soviet Union Hero Mehdi Huseynzadeh.
First, national anthem of the Republic of Azerbaijan was performed, dedicated to the memory of the martyrs who lost their lives in the Second World War, as well as Azerbaijan's independence, territorial integrity and a minute of silence.
Director of the museum, academician Naila Velikhanli  spoke about the importance of the Order by AR President Ilham Aliyev “On holding the 100th anniversary of the Hero of the Soviet Union Mehdi Huseynzadeh”.
At event was told about the life of the legendary Ranger, who has earned a great glory and eternal memory of the Azerbaijani people.
Then, MP of the Milli Majlis Shamsaddin Hajiyev, Honored Artist, PhD in Art Ziyadkhan Aliyev and others spoke. Mehdi Azizbayov, M.Huseynzadeh’s nephew expressed gratitude to the leadership and participants of the conference.
At the end of the event, participants got acquainted with exhibition dedicated to Mehdi Huseynzadeh and publications related to Azerbaijani military arts.