AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Geologiya və Geofizika İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, yazıçı, jurnalist, fotoqraf Şirməmməd Nəzərlinin “Foto və söz” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədr müavini Müşfiq Ələsgərli təqdimatı keçirilən kitabın fotojurnalistika sənətinin öyrənilməsində əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, vəsaitdə müəllif sözlə fotonun vəhdətini jurnalistika nəzəriyyəsi və öz təcrübəsi əsasında çəkdiyi şəkillər vasitəsilə təqdim edir. Kitab gələcəyin jurnalistləri, foto həvəskarları, peşəkar fotoqraflar, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
“525-ci qəzet"in baş redaktoru Rəşad Məcid, Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Əliyev, “Xalq qəzeti”nin əməkdaşı, Əməkdar jurnalist Tahir Aydınoğlu, Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin sədri Mirnaib Həsənoğlu və başqaları çıxış edərək nəşrlə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edilib ki, kitabda fotoqrafiyanın tarixi, inkişaf mərhələləri, dünyada fotoaparat istehsalı, fotonun həm də əmtəə kimi rolu, Azərbaycanda fotoqrafiyanın inkişafında rol oynamış şəxslər, jurnalistika janrında fotoqrafiyanın rolu və yeri, redaksiyalarda fotoya münasibət və digər məsələlər yer alıb. Müəllif öz təcrübəsi əsasında və təqdim etdiyi özəl fotoların timsalında gələcək fotojurnalistlərə tövsiyələr verir. Şirməmməd Nəzərli öz təcrübəsinə, dünya foto ustalarının irsinə, tanınmış fotojurnalistlərin əməyinə istinadla fotoqrafiyada sözün rolunu qabartmaq yollarını aydınlaşdırır. O, bir müəllifin digər yaradıcılıq sahələrinə yönələ biləcəyini əyani misallarla, yəni öz bədii yaradıcılığı timsalında göstərir. Həmçinin reportaj, portret, mənzərə və digər foto janrlarından bəhs edərkən özünün çəkdiyi foto nümunələrini əyani vəsait qismində təqdim edir.

"Photo and Word" book has been presented to the public
A presentation ceremony of the book "Photo and word" by Shirmammad Nazarli, the director of the Public Relations Department of the Institute of Geology and Geophysics, was held at the Central Scientific Library of ANAS.
Deputy Chairman of Azerbaijani Press Council Mushfig Alasgarli spoke about the importance of the book in the study of the photojournalism art. He noted that in the material, the author presents the unity of the photography through the journalistic theory and the images he has based on his experience. The book is intended for future journalists, photo lovers, professional photographers, and mass readers.
Editor-in-chief of “525th newspaper” Rashad Majid, dean of journalism faculty of Baku State University Vugar Aliyev, associate of “Khalg” newspaper, honored journalist Tahir Aydinoglu, chairman of Azerbaijan Photographers Union Mirnaib Hasanoglu and others shared their views on the publication.
It was noted that the book includes the history of photography, development stages, the world of photography, the role of photography as well as commodities, the role of photography in Azerbaijan, the role and place of photography in the genre, attitude to the photo in the editorials and other issues. The author gives recommendations to future photojournalists on the basis of his own experience and private photographs he presents. Shirmammad Nazarli clarifies the ways in which the role of word in photography is based on his experience, the heritage of world masters of photography, the work of well-known photojournalists. He also presents her photographs as visual aids when talks about the interview, portrait, landscape and other photo genres.