Akademik Cəlal Əliyevin 90 illiyinə həsr olunan konfrans öz işini Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda davam etdirib
Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda IX beynəlxalq elmi konfrans öz işini dekabrın 18-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda davam etdirib.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova açaraq alimin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olduğunu bildirib, Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin akademik Cəlal Əliyev adına mükafat təsis etməsini Azərbaycan elmi üçün əlamətdar hadisə adlandırıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya üzrə elmlər doktorları - Şahniyar Bayramov, Səftər Süleymanov, Tofiq Allahverdiyev, gənc alim Səmra Mirzəyeva və Fransa Milli Kənd Təsərrüfatı Elmi Tədqiqatlar İnstitutunun əməkdaşı Əhməd Kheyr-Pourun məruzələri dinlənilib, suallar cavablandırılıb.
Sonda akademik Cəlal Əliyevin tələbəsi, Pusan Dövlət Universitetinin professoru İsmayıl Zülfüqarov çıxış edərək müəllimi haqqında xatirələrini bölüşüb.

Конференция, посвященная 90-летию академика Джалала Алиева, продолжила работу в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА
18 декабря IX Международная научная конференция «Исследования фотосинтеза и водородной энергетики для устойчивого развития», посвященная 90-летию выдающегося ученого и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева продолжила работу в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА.
В своей вступительной речи вице-президент НАНА, директор института, академик Ирада Гусейнова сообщила, что Джалал Алиев определил ряд новых направлений биологической науки в Азербайджане и внес солидный вклад в решение ее актуальных проблем, а учреждение «Премии имени академика Джалала Алиева» Международным обществом по исследованиям фотосинтеза является знаменательным событием для научной общественности Азербайджана.
Далее были заслушаны доклады члена-корреспондента НАНА Ибрагима Азизова, докторов наук по биологии – Шахнияра Байрамова, Сафтара Сулейманова, Тофика Аллахвердиева, молодого ученого Самры Мирзаевой и сотрудника Национального сельскохозяйственного научно-исследовательского института Франции Ахмеда Кхейр-Поура.
В завершение студент академика Джалала Алиева, профессор Пусанского государственного университета Исмаил Зульфугаров поделился воспоминаниями о своем учителе.