Akademik Cəlal Əliyevin 90 illiyinə həsr olunan konfrans öz işini Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda davam etdirib
Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda IX beynəlxalq elmi konfrans öz işini dekabrın 18-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda davam etdirib.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova açaraq alimin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olduğunu bildirib, Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin akademik Cəlal Əliyev adına mükafat təsis etməsini Azərbaycan elmi üçün əlamətdar hadisə adlandırıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya üzrə elmlər doktorları - Şahniyar Bayramov, Səftər Süleymanov, Tofiq Allahverdiyev, gənc alim Səmra Mirzəyeva və Fransa Milli Kənd Təsərrüfatı Elmi Tədqiqatlar İnstitutunun əməkdaşı Əhməd Kheyr-Pourun məruzələri dinlənilib, suallar cavablandırılıb.
Sonda akademik Cəlal Əliyevin tələbəsi, Pusan Dövlət Universitetinin professoru İsmayıl Zülfüqarov çıxış edərək müəllimi haqqında xatirələrini bölüşüb.

ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology held the conference dedicated to the 90th academician Jalal Aliyev’s anniversary
ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology held the 9th International Conference on Photosynthesis and Hydrogen Energy Research for Sustainability - 2018, dedicated to the 90th anniversary of the outstanding scientist and socio-political figure, academician Jalal Aliyev on December 18.
ANAS Vice-President, Director of the Institute, academician Irada Huseynova spoke about the role of a prominent scientist Jalal Aliyev in determining new directions of biological science in Azerbaijan, and “Jalal Aliyev Lecture Scholarship Award” established by the International Society of Photosynthesis Reserch is a significant event for the Azerbaijan scientific community.
Further, at the event were delivered reports by corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov, Doctors of Science in Biology - Shakhniyar Bayramov, Saftar Suleymanov, Tofik Allahverdiyev, young scientist Samra Mirzayeva and employee of French National Institute for Agricultural Research Ahmad Kheir-Pour.
In conclusion, student of academician Jalal Aliyev, Professor of Pusan National University Ismail Zulfugarov shared memories on his teacher.