Dekabrın 26-da AMEA Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru, akademik İbrahim Quliyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, müvafiq elmi müəssisələrin direktorları və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə yer alan məsələlər barədə məlumat verib.
Sonra Neft və Qaz İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor Vaqif Qurbanov müəssisənin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunan hesabatla çıxış edib. Natiq bildirib ki, cari ildə institutun əməkdaşları tərəfindən "Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı" üzrə tədbirlər planı, həmçinin AMEA rəhbərinin sərancamları, Rəyasət Heyətinin qərarları çərçivəsində işlər həyata keçirilib.
V.Qurbanov hesabat ilində tədqiqatların elmi-tematik plana uyğun olaraq altı mövzunu və doqquz işi əhatə etməklə, üç problem üzrə aparıldığını deyib. Bir yeni elmi-tədqiqat işinin proqramının Elmi şuranın iclasında təsdiq edildiyini söyləyən direktor müavini altı işin davam etdirildiyini, ikisinin isə başa çatdırıldığını diqqətə çatdırıb. İnstitutda təsərrüfat müqavilələri əsasında görülən işlərdən danışan məruzəçi bildirib ki, hesabat ilində SOCAR, "Salyan Oil Ltd" və BP Azərbaycan şirkətlərinin sifarişi ilə bir sıra iş görülüb.
Alim elmi müəssisənin beynəlxalq əlaqələri barədə də məlumat verərək, bir sıra xarici elmi qurumlarla – Oslo Universitetinin Yerin təkamülü və dinamikası mərkəzi və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Geologiya fakültəsi ilə üçtərəfli, eləcə də Almaniyanın GEOMAR Helmholtz Okean Tədqiqatları Mərkəzi ilə anlaşma memorandumlarının imzalandığını diqqətə çatdırıb.
V.Qurbanov bildirib ki, 2018-ci ildə institutda, biri beynəlxalq olmaqla 15 qrant layihəsi çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb. Hesabat ilində müəssisənin əməkdaşları tərəfindən təqdim edilmiş 11 qrant layihəsi yerli və beynəlxalq fondlardan dəstək alıb, o cümlədən ilin sonunda altı qrant layihəsi başa çatdırılıb.
Hesabat ilində institut əməkdaşlarının 95 elmi əsəri, 4 kitabı, 1 metodiki göstərici, 46 məqalə və 44 konfrans məruzəsinin tezisi dərc edilib. O cümlədən xaricdə 27 elmi məqalə və 12 tezis işıq üzü görüb ki, bunlardan doqquz məqalə Clarivate Analytics və SCOPUS bazalarında indeksləşən jurnallarda çap olunub.
Kadr hazırlığından danışan natiq vurğulayıb ki, cari ildə magistratura pilləsinə dövlət sifarişi əsasında dörd ixtisas və altı ixtisaslaşma üzrə altı nəfər qəbul olunub. Fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı istiqamətində doktorantura və dissertanturaya dörd ixtisas əsasında 11 yer üzrə qəbul keçirilib.
Alim, həmçinin institutda keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər, elmi dərəcə və elmi adların alınması, elmi müəssisənin strukturu, çöl tədqiqat işləri, əməkdaşların təcrübə keçmələri, təltiflər, mükafatlar və digər məsələlər haqqında məlumat verib.

ANAS Division of Earth Sciences held general meeting of the Institute of Oil and Gas on December 26. The event was attended by Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Oil and Gas, academician Ibrahim Guliyev, Academician-Secretary of the Division, academician Fakhraddin Gadirov, directors and employees of relevant scientific institutions.
After the opening speech of academician F.Gadirov, the annual report on the activities of the Oil and Gas Institute was presented by the Deputy Director for Scientific Affairs of the Oil and Gas Institute (OGI), Doctor of Geology and mineralogy Vagif Gurbanov.
V.Gurbanov reported that, in the reporting year a study was conducted on three issues covering six topics and nine works in accordance with the scientific and thematic plan.
He said that, the program of new research work was approved at a meeting of the Academic Council, adding that six works are continuing and two have been completed. In the reporting year, a number of works were commissioned by the companies SOCAR, Salyan Oil Ltd and BP Azerbaijan.
Speaking about the scientific relations of the institution, the scientist noted that, agreements of understanding were signed with a number of international scientific institutions - the Center for Evolution and Earth Dynamics of the University of Oslo and the Faculty of Geology of Moscow State University MV Lomonosov, including with the Center for Ocean Studies GEOMAR Helmholtz Germany.
In 2018, by the Institute were conducted the 15 research grants, including one international. In the reporting year, 11 grant projects provided by institute staff received support from local and international funds.
In the reporting year, 95 scientific articles, 4 books, 1 guidelines, 46 articles and 44 reports on the conference were published. Abroad, 27 scientific articles and 12 theses were published, of which nine were published in journals indexed by Clarivate Analytics and SCOPUS.
The scientist also provided information on republican and international events, scientific degrees and academic titles, and field research.