İran İslam Respublikasının Ərdəbil Universitetinin Tibb fakültəsinin alimləri Ruhullah Muradpur və Məhşid Damanda AMEA-nın Biofizika İnstitutunda keçirilən seminarda məruzə ilə çıxış ediblər.
Əvvəlcə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov məruzəçilər və tədbirdə müzakirə olunacaq məsələlər barədə məlumat verib.
Sonra R.Muradpurun “Sinergetik şəkildə təzyiqə məruz qalmış Osteosarkomanın yayılması və hüceyrə artımında Mir-143 və doksorubisin ilə kombinasiyalı terapiya” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, məruzəsində Mir-143 və doksirubisinin süd vəzi və osteosarkoma xərçənglərində müalicəvi rolundan bəhs edib.
M.Damanda isə “Sinerqizm effektləri Mir-143 və doksorubisin və döş xərçəngi hüceyrələrində anti-xərçəng fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi" mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Daha sonra iranlı alimlər iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Seminarda, həmçinin Biofizika İnstitutu, Xəzər Universiteti və Ərdəbil Universiteti arasında gələcəkdə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasına dair müzakirələr aparılıb.

Ученые Ардебильского университета Исламской Республики Иран выступили с докладом в Институте биофизики Национальной академии наук Азербайджана.
Открывший семинар вступительным словом, директор института, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов проинформировал участников об обсуждаемой на семинаре тематике.
Далее представил доклад Рухалла Морадпур на тему “Combination therapy with Mir-143 and doxorubicin synergistically suppressed Osteosarcoma proliferation and cell growth”, в котором отражена подробная информация о будущих перспективах Mir-143 и лечебной роли доксирубицина при раке молочной железы и остеосаркомы.
Затем Махшид Дамандан выступила на тему «The synergism effects miR-143 and doxorubicin and evaluations of anti-cancer activity in breast cancer cells».
Стороны обсудили перспективу будущего трехстороннего научного сотрудничества между Институтом биофизики НАНА, университетом Хазар и Ардебильским университетом.