AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı açaraq 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə SSRİ ordusunun qanunsuz olaraq Bakı şəhərinə yeridildiyini deyib. Bildirib ki, müstəqillik istəyən xalqın inam və iradəsini qırmaq, milli mənliyini alçaltmaq və sovet hərbi maşınının gücünü nümayiş etdirmək məqsədilə Azərbaycan xalqına qarşı hərbi cinayət törədilib.
M.Babanlı hadisələr zamanı 146 nəfərin xüsusi qəddarlıqla öldürüldüyünü, 744 nəfərin yaralandığını və 841 nəfərin qanunsuz həbs olunduğunu vurğulayıb. O, faciə zamanı AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun üç, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun isə bir əməkdaşının şəhid olduğunu diqqətə çatdırıb.
Alim qanlı hadisəyə ilk siyasi münasibəti ümummilli lider Heydər Əliyevin bildirdiyini, ulu öndərin 21 yanvar 1990-cı ildə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində keçirilən yığıncaqda faciəni törədən şəxsləri kəskin şəkildə tənqid etdiyini bildirib.
Sonra professor Arif Əfəndiyev, k.ü.f.d. Süleyman Verdiyev, b.e.i. Məhyəddin Hacıyev və digərləri çıxış edərək müstəqillik yolunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin daim qəlblərdə yaşayacağını deyib.

ANAS held an event devoted to 20 January tragedy
Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS held an event devoted to 29th anniversary of 20 January tragedy at ANAS main building.
In the beginning, by a minute of silence was honored the memory of the martyrs.
Then, deputy director of the Institute on scientific affairs, correspondent member of ANAS Mahammed Babanli in his speech spoke about the role of the January 20 tragedy in the development of national thinking about the independence and freedom of the Azerbaijani people. In order to suppress the people's struggle for national freedom and democracy, Soviet troops invaded Baku, resulting in 146 people being killed, 144 people injured, and 841 people illegally arrested.
It was noted that, the first political assessment of these bloody events was given by the national leader Heydar Aliyev on January 21, 1990, at a meeting held in the permanent representation of Azerbaijan in Moscow. The instigators of the tragedy were sharply criticized by the great leader.