Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının iclası keçirilib
Yanvarın 17-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının iclası keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev, Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Silahlı Qüvvələrin Hərbi Akademiyasının rəisi general-leytenant Heydər Piriyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademik-katibi və şuranın üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə son illər respublikada elmi fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi və inkişafı, elmi innovasiya fəaliyyəti və elmi nailiyyətlərin stimullaşdırılması sahələrində bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Alim ölkədə aparılan elmi-tədqiqat işlərini əlaqələndirmək, müxtəlif elmi strukturları birgə elmi tədqiqatlara cəlb etmək, elm və texnikanın nailiyyətlərinin təcrübədə istifadə edilməsinə köməklik göstərmək baxımından şuranın fəaliyətinin səmərəli olacağını bildirib. O, gələcəkdə kvant fizikası, nanostruktur və nanotexnologiyalar, riyazi iqtisadiyyat,  biotibb və digər bu kimi multidissiplinar elm sahələrini koordinasiya edən şuraların yaradılmasının məqsədəuyğun olduğunu deyib.
İclasda “Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələn vəzifələrə dair məsələyə baxılıb. Bununla bağlı AMEA-nın bir sıra təkliflər irəli sürdüyünü deyən akademik A.Əlizadə sözügedən Sərəncamda elmin idarə olunması ilə əlaqədar qarşıya qoyulmuş məsələlərin əsasən elektron elmə aid olduğunu bildirib. O, bu istiqamətdə kompleks tədbirlərin yüksək keyfiyyətdə və beynəlxalq tələblərə uyğun həyata keçirilməsi üçün elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyası prosesinin sadələşdirilməsi, plagiatlıqla bağlı zəruri normativ-hüquqi bazanın yaradılması, koordinasiya sisteminin təkmilləşdirilməsi, dissertasiya mətnlərinin orijinallığını qiymətləndirməyə imkan verən şəffaf fəaliyyət sistemin yaradılması və s. təkliflərin irəli sürüldüyünü nəzərə çatdırıb.
Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının əsasnaməsi haqqında məlumat verən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, biz fəaliyyətimizi bu sənəddə müəyyən olunan hüquq və vəzifələrin əsasında qurmalıyıq.
Alim respublikada fəaliyyət göstərən 140-a yaxın elmi qurumda aparılan tədqiqatlarla bağlı fikirlərini də bölüşərək bildirib ki, müəssisələrdə aparılan araşdırmalar müasir dünya elminin tələblərinə cavab verməli, multidissiplinar xarakter daşımalı və hər bir qurum innovativ elmin inkişafına öz dəstəyini göstərməlidir.
A.Əlizadə son dövrlərdə AMEA-da elmi qurumların deyil, böyük layihələrin maliyyələşdirildiyini və bu istiqamətdə mühüm nailiyyətlərin əldə edildiyini diqqətə çatdırıb. O, rəhbərlik etdiyi qurumun ölkənin təhsil müəssisələri ilə inteqrasiyası nəticəsində səmərəli elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu, birgə tədqiqatların həyata keçirildiyini bildirib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda elmi fəaliyyətlə məşğul olan müəssisələrlə koordinasiyanı gücləndirməyin vacibliyini vurğulayıb, alim və mütəxəssislərə bu prosesdə fəal iştirak etməyi tövsiyə edib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev ölkəmizdə elektron elmin formalaşdırılması vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr haqqında məruzə ilə çıxış edib. R.Əliquliyev Azərbaycanda və beynəlxalq miqyasda e-elmə dəstək verən təşkilatlar barədə məlumat verərək, e-elmin inkişafı sahəsində dünya ölkələrinin təcrübəsindən danışıb. Məruzəçi bildirib ki, e-elm üçün informasiya resursları yaradılmalı, e-elmin şəbəkə infrastrukturu genişləndirilməli, milli elektron kitabxanalar şəbəkəsi yaradılmalı, milli antiplagiat sistemi hazırlanmalı, beynəlxalq elmi bazalara inteqrasiya təmin olunmalı, e-elmin elmi-nəzəri problemləri araşdırılmalıdır.
İclasda AMEA-nın təkliflərinin nəzərə alınması və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasına təqdim edilməsinə dair qərar qəbul edilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ elmi problemlər üzrə elmi şuraların təşkili ilə bağlı olub. Bildirilib ki, ölkədə aparılan elmi tədqiqat işlərinin əlaqələndirilməsi və təkrarçılığın aradan qaldırılması, elmi tədqiqatların maliyyələşdirilməsi mexanizimlərinin təkmilləşdirilməsi, fundamental və tətbiqi tədqiqatların, sahələrarası elmi-texniki proqramların həyata keçirilməsinə nəzarətin təmin edilməsi, onların nəticəliliyinin və səmərəliliyinin yüksəldilməsi əsas vəzifələr kimi Əlaqələndirilmə Şurasının qarşısına qoyulub. Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası bu vəzifələrin yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə qərar qəbul edib. Qərara əsasən, Əlaqələndirmə Şurasının fəaliyyət planının, elmi problemlər üzrə elmi şuraların yaradılması ilə bağlı təkiliflərin işlənib hazırlanması istiqamətində bir sıra tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Azərbaycan alimlərinin II qurultayının keçirilməsi haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Akif Əlizadə bildirib ki, 2014-cü il dekabrın 19-da Azərbaycanda və regionda ilk dəfə olaraq Azərbaycan alimlərinin I qurultayı keçirilib. A.Əlizadə qeyd edib ki, Azərbaycan elminin bugünkü innovativ vəziyyətinin müzakirəsinə həsr olunacaq növbəti qurultayda innovativ elmin inkişafı məsələlərindən, yəni elmin təsərrüfata, iqtisadiyyata verdiyi töhfələr və imkanlardan danışılacaq.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, Azərbaycan alimlərinin II qurultayının bu ilin noyabr ayında keçirilməsini qərara alınıb. Həmçinin, tədbirin təşkili ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib. Sonda elm gününün keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub. AMEA prezidenti ölkədə elmin nüfuzunun yüksəldilməsi, cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətinin artırılması məqsədilə dövlət başçısı İlham Əliyevin ölkəmizdə “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamını xatırladıb. Bu ilin 27 mart tarixində ilk dəfə olaraq ölkədə "Elm günü"nün qeyd olunacağını bildirib. Əlavə edib ki, əlamətdar günün yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası 27 mart Elm gününün keçirilməsinə dair Tədbirlər planını təsdiq edib və müvafiq tapşırıqlar verib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva çıxış edərək dissertasiyaların müdafiəsi prosesini mərhələli şəkildə sadələşdirmək və müasirləşdirməklə yanaşı, onun keyfiyyətinin də yüksəldilməsinin vacibliyindən danışıb. Alim bildirib ki, bu prosesdə Ali Attestasiya Komissiyası təsdiqedici və həlledici funksiya daşısa da, digər qurumların da rolu böyükdür.
Elmi problemlər üzrə elmi şuraların böyük səlahiyyətləri olduğunu deyən F.Əliyeva dissertasiya mövzularının məhz həmin şuralarda təsdiq olunduğunu qeyd edib. Bildirib ki, elmi rəhbərlər bu mərhələyə xüsusi diqqətlə yanaşmalıdırlar.
O, dissertasiya şuralarının yenidən formalaşdırılması ilə bağlı irəli sürülən təkliflər, bu şuralara üzvlərin seçilməsi üçün müəyyən olunan meyarlar haqqında da danışıb. F.Əliyeva, həmçinin problem şuralarının veb-saytlarının operativ fəaliyyət göstərmələrinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov və başqaları çıxış edərək Ali Attestasiya Komissiyasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, elmi müəssisələr arasında səmərəli koordinasiya sisteminin təmin edilməsi barədə təkliflərini səsləndiriblər.

В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось заседание Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики. На мероприятии приняли участие заведующая Отделом по вопросам гуманитарной политики Администрации Президента Азербайджанской Республики, профессор Фарах Алиева, министр здравоохранения Октай Ширалиев, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, временно исполняющий обязанности председателя Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Фамиль Мустафаев, начальник Военной академии Вооруженных сил, генерал-лейтенант Гейдар Пириев, вице-президенты и академик-секретарь НАНА, члены совета.
Открыв заседание, президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что в последние годы в республике претворяются в жизнь мероприятия, нацеленные на организацию, управление и развитие научной деятельности, научно-инновационную деятельности и стимулирование научных достижений. Академик Акиф Ализаде отметил, что деятельность совета будет плодотворной с точки зрения координации научно-исследовательских работ, которые ведутся в стране, привлечения различных научных структур к совместным научным исследованиям, оказания поддержки применению достижений науки и техники на практике. Он добавил, что в будущем целесообразно создание советов, которые будут осуществлять координацию таких важных научных сфер, как Квантовая физика, наноструктуры и нанотехнологии, математическая экономика, биомедицина и т.д.
На заседании был рассмотрен вопрос о задачах, поставленных в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики «О дополнительных мерах по усовершенствованию проведения аттестации научных и научно-педагогических кадров в Азербайджанской Республике». Сообщив, что в связи с этим НАНА выдвинула ряд предложений, академик Акиф Ализаде отметил, что, учитывая то, что в вышеназванном Распоряжении поставленные в сфере управления наукой задачи относятся, в основном, к электронной науке, были выдвинуты такие предложения, как упрощение процесса аттестации научных и научно-педагогических кадров с целью реализации комплексных мероприятий в данной области на высшем уровне и в соответствии с международными требованиями, создание необходимой нормативно-правовой базы в связи с плагиатом, создание прозрачной системы, позволяющей оценивать оригинальность текстов диссертаций, и т.д.
На мероприятии академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев выступил с докладом о формировании электронной науки в Азербайджанской Республике, ее состоянии и предстоящих задачах. В презентации академик-секретарь рассказал об организациях, оказывающих поддержку электронной науке как в Азербайджане, так и на международном уровне, об опыте стран мира в сфере развития электронной науки. Докладчик также говорил о предстоящих задачах и проблемах в области формирования электронной науки. Он сообщил, что для электронной науки должны быть созданы информационные ресурсы, расширена сетевая инфраструктура электронной науки, создана сеть национальных электронных библиотек, разработана национальная система антиплагиата, обеспечена интеграция в международные научные базы, изучены научно-теоретические проблемы электронной науки.
На заседании было принято постановление об учете предложений НАНА и представлении их Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос об организации ученых советов по научным проблемам. Было отмечено, что перед Советом по координации научных исследований Азербайджанской Республики поставлены такие важные задачи, как координация научно-исследовательских работ, которые ведутся в стране, и устранение повторений, привлечение различных научных структур к совместным научным исследованиям на современном уровне, усовершенствование механизмов финансирования научных исследований, обеспечение контроля над реализацией фундаментальных и прикладных исследований, междисциплинарных научно-технических программ, повышение их результативности и эффективности. В целях обеспечения выполнения этих задач совет принял постановление, согласно которому были даны поручения по разработке Плана работы Координационного совета и предложений в связи с созданием ученых советов по научным проблемам.
На повестке дня также стоял вопрос о проведении Второго съезда ученых Азербайджана. В своем выступлении по данному вопросу академик Акиф Ализаде сообщил, что 19 декабря 2014 года впервые в Азербайджане и регионе был проведен Первый съезд ученых Азербайджана. Он отметил, что Первый съезд ученых Азербайджана имел важное значение с точки зрения оказания поддержки государственной политике, которая проводится в сфере социально-экономического и культурно-нравственного развития страны, приведения отечественной науки в соответствие с международными научными требованиями и ее интеграции в мировую науку, усиления связей с учеными-азербайджанцами, проживающими за рубежом.
Учитывая все вышеизложенное, было принято постановление о проведении Второго съезда ученых Азербайджана в ноябре текущего года. Также были даны соответствующие поручения в связи с организацией мероприятия.
В заключение был рассмотрен вопрос о проведении «Дня науки». Президент НАНА напомнил, что в целях повышения авторитета науки в стране и увеличения значимости науки в развитии общества глава государства Ильхам Алиев подписал Распоряжение об учреждении в республике «Дня науки». Он отметил, что 27 марта этого года впервые в стране будет праздноваться «День науки», и добавил, что для проведения знаменательного дня на высоком уровне Совет по координации научных исследований Азербайджанской Республики утвердил План мероприятий по проведению 27 марта «Дня науки» и дал соответствующие поручения.
На мероприятии профессор Фарах Алиева говорила о необходимости поэтапного упрощения и модернизации процесса защиты диссертаций, а также повышения его качества. Ученый сообщила, что хотя в этом процессе Высшая аттестационная комиссия выполняет утвердительную и решающую функцию, большую роль играют также и прочие организации.
Отметив, что ученые советы по научным проблемам обладают большими полномочиями, Фарах Алиева подчеркнула, что темы диссертационных работ утверждаются именно на этих советах. Она добавила, что научные руководители должны уделять данному этапу особое внимание.
Фарах Алиева рассказала о предложениях, выдвинутых в связи с формированием диссертационных советов, и критериях, установленных для избрания членов этих советов. Она также сообщила, что необходимо добиться оперативной деятельности веб-сайтов проблемных советов, отметила целесообразность реализации соответствующих мероприятий, нацеленных на эффективную организацию работы диссертационных советов в НАНА и усиление контроля за их деятельностью.
Затем выступили министр здравоохранения Октай Ширалиев, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, начальник Главного управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и другие, которые озвучили свои предложения по усовершенствованию деятельности Высшей аттестационной комиссии и обеспечению эффективной координационной системы между научными учреждениями.