AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Naxçıvan Duz Muzeyini ziyarət ediblər.
Burada qonaqlara bildirilib ki, muzey Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamına əsasən yaradılıb və milli mədəni dəyərlərimizin qorunmasında, təbliğində, eyni zamanda tariximizin, mədəniyyətimizin hərtərəfli öyrənilməsində xüsusi rolu var.
Qeyd olunub ki, muzeydə arxeoloji qazıntılar zamanı aşkarlanan müxtəlif dövrlərə aid daş əmək alətləri, daş çəkiclər, baltalar, o cümlədən Eneolit, İlk Tunc və Dəmir dövrünə aid keramika məmulatları, saxsıdan və gildən hazırlanmış duz qabları və digər eksponatlar nümayiş etdirilir.

Сотрудники Нахчыванского отделения НАНА посетили Музей соли Нахчывана, где ознакомились с экспозицией музея. Гости были проинформированы об истории создания музея и о его роли в сохранении национально-духовных ценностей, в всестороннем изучении истории, культуры страны. 12 сентября 2017 года председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики подписал Распоряжение «О создании Нахчыванского музея соли».
Было отмечено, что в музее представлены различные виды каменных орудий, в том числе керамические изделия эпохи энеолита, бронзы и железного века, керамическая и глиняная посуда и другие экспонаты, обнаруженные во время археологических раскопок.