AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Naxçıvan Duz Muzeyini ziyarət ediblər.
Burada qonaqlara bildirilib ki, muzey Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli sərəncamına əsasən yaradılıb və milli mədəni dəyərlərimizin qorunmasında, təbliğində, eyni zamanda tariximizin, mədəniyyətimizin hərtərəfli öyrənilməsində xüsusi rolu var.
Qeyd olunub ki, muzeydə arxeoloji qazıntılar zamanı aşkarlanan müxtəlif dövrlərə aid daş əmək alətləri, daş çəkiclər, baltalar, o cümlədən Eneolit, İlk Tunc və Dəmir dövrünə aid keramika məmulatları, saxsıdan və gildən hazırlanmış duz qabları və digər eksponatlar nümayiş etdirilir.

Employees of the Nakhchivan Division acquainted with the exposition of the Salt Museum
Employees of the ANAS Nakhchivan Division visited the Nakhchivan Salt Museum, where they got acquainted with the museum exposition. The guests were informed about the history of the museum and its role in the preservation of national and spiritual values, in a comprehensive study of the history and culture of the country.
On September 12, 2017, the Chairman of the Supreme Majlis of the Autonomous Republic of Nakhchivan signed the Order “On the establishment of the Nakhchivan Museum of Salt”.
It was noted that, museum presents various types of stone tools, including pottery from the Eneolithic, Bronze and Iron Age, ceramic and pottery and other exhibits founded during archaeological excavations.