2013-cü ildən başlayaraq AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Almaniyanın Münhen Lüdviq-Maksimilian Universitetinin Ön Asiya Arxeologiyası İnstitutu Şəmkir rayonunun Qaracəmirli kəndində və ətraf ərazilərdə arxeoloji araşdırmalar aparırlar. Beynəlxalq Şəmkir-Qaracəmirli arxeoloji ekspedisiya tərəfindən Qaracəmirli kəndinin ərazisində aşkar olunan e.ə. V-IV əsrlərə aid sarayda arxeoloji tədqiqatlar davam etdirilir, həmçinin Şəmkir rayonu ərazisindəki digər yeni abidələrin qeydiyyatı və həmin abidələrdə əsasən kəşfiyyat xarakterli qazıntılar həyata keçirilir.
Bu abidələrin kompleks şəklində öyrənilməsi, Şəmkir rayonundaki arxeoloji abidələrdən aşkar olunmuş materiallarla tanışlıq və onların analizi məqsədilə Beynəlxalq Şəmkir-Qaracəmirli ekspedisiyasının rəhbəri, t.ü.f.d. Emil İsgəndərov, Münhen Lüdviq-Maksimilian Universitetinin Ön Asiya Arxeologiyası İnstitutunun Mədəni tədqiqatlar fakültəsinin Antik və müasir mədəniyyətlər departamentinin əməkdaşı, doktor Kai Kaniyut və departamentin elmi işçisi Mişaila Şauer AMEA Arxeologiya Etnoqrafiya İnstitutunun Arxeoloji fondunda birgə araşdırmalar aparırlar.
Alman arxeoloqların bildirdiklərinə görə, Şəmkir ərazisindəki abidələrdən aşkar edilmiş keramika nümunələri onların gətirdikləri müasir portativ rentgen-flüorestsens spektrometr cihazları vasitəsilə tədqiq edilir. Cihazlar imkan verir ki, Azərbaycanın qədim əhalisinin keramika istehsalının texnologiyası barədə dəqiq və müfəssəl məlumatlar əldə edilsin.
K.Kaniyut AMEA Arxeologiya və Etnorafiya İnstitutunun Elmi Arxivində Azərbaycanın İlk dəmir — Antik dövrləri tədqiqatları üzrə toplanmış arxeoloji qazıntıların hesabatları ilə də tanış olub. Elmi araşdırmaların nəticələri, dünyanın ən nüfuzlu dövrü elmi toplularında dərc ediləcək, Azərbaycanda aparılan arxeoloji tədqiqatlar barədə xüsusi elmi-tədqiqat əsərlərində əksini tapacaqdır.
Beynəlxalq ekspedisiyanın rəhbəri, t.ü.f.d. Emil İsgəndərovun bildirdiyinə görə, müasir arxeoloji tədqiqatların səviyyəsi arxeometrik araşdırmaların nəticələri ilə ölçülür. Almaniyalı həmkarların tədqiqatları Azərbaycan arxeologiyasının nailiyyətlərinin dünyada tanınması baxımından əhəmiyyətlidir.

German scientists researching findings dating back to the 5th century
Since 2013, the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS and the Institute of Prehistoric Asian Archeology of Munich Ludwig-Maximilians University of Germany have conducted archeological researches in Garajemirli village of Shamkir region and surrounding areas. Archaeological researches continue in the palace belonging to the V-IV centuries, as well as the registration of other new monuments in the Shamkir region and the exploration-excavations at these monuments.
Head of International Shamkir-Garajemirli Expedition, Ph.D.in history Emil Iskenderov, Associate Professor of
Ludwig-Maximilians University, Institute of Near Eastern archaeology, Faculty of Cultural studies, Department of Ancient and modern cultures Dr. Kai Kaniuth and Michaela Schauer are conducting joint research at the Archaeological Fund of the Institute of Archeology Ethnography of ANAS.
According to Dr. Kai Kaniuth and Michaela Schauer, ceramic samples found in monuments in Shamkir are researched by Handheld X-Ray Fluorescence Spectrometer. Devices allow for accurate and comprehensive information on the ceramic production technology of the ancient population of Azerbaijan.
K. Kaniuth also got acquainted with the reports of archaeological excavations on Azerbaijan's Early Iron - Antique Studies in the Scientific Archives of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS. The results of scientific researches will be published in the most influential collections of the world and will be reflected in special scientific works on archeological researches carried out in Azerbaijan.
The level of modern archaeological research is measured by the results of archaeometric surveys. From this point of view, the research of German colleagues is important for the recognition of achievements of Azerbaijani archeology in the world, Head of International Expedition, Ph.D. in history Emil Iskenderov said.