Fevralın 22-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) 2018-ci ilin yekunlarına həsr olunan ənənəvi hesabat yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AR Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İsa Həbibbəyli, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., akademik Vaqif Fərzəliyev, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, həmçinin respublikanın gənclər təşkilatlarının nümayəndələri və akademiyanın gənc alimləri iştirak ediblər.
İclasda hesabat məruzəsi ilə çıxış edən GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov bildirib ki, şura tərəfindən akademiya rəhbərliyinin müəyyən etdiyi strategiyaya və illik fəaliyyət planına uyğun olaraq müəyyən işlər davam etdirilib, eyni zamanda bir sıra yeni layihələr həyata keçirilib.
F.Salmanov hesabat ilində gənclərin molekulyar biologiya, kimya, fizika-texnika, yer elmləri və digər sahələrdə beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatlara qoşularaq mühüm nəticələrə imza atdıqlarını söyləyib, həmin nəticələrin “Web of sciences” bazasında referatlaşdırılmış impakt faktoru yüksək jurnallarda dərc edildiyini vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, 2018-ci ildə tələbələrin innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi və multidissiplinar innovativ layihələrin hazırlanması üçün ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa önəm verilib, Azərbaycan Texniki Universitetində “Elmin sürət qatarı” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
GAMŞ-ın elmlə təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətini genişləndirməkdə olduğunu deyən F.Salmanov “Sabahın alimləri” VII respublika müsabiqəsi çərçivəsində istedadlı məktəblilərin layihələrinin hazırlanmasında gənc mütəxəssislərin böyük rolundan danışıb.
O, akademiya institutlarının həyata keçirdiyi elmi tədqiqatların və əldə olunan nailiyətlərin geniş ictimayyətə çatdırılmasında, eyni zamanda istedadlı şagirdlərdə elmə marağın formalaşdırılmasında əsas vasitələrdən biri olan “Açıq qapı” günləri layihəsinin hesabat ili ərzində də inamla davam etdirildiyini söyləyib. Bundan əlavə, 2018-ci ildə “İlin gənc alimi”, “İlin tədqiqat layihəsi”, “Ən yaxşı elmi məruzə” və digər müsabiqələrin keçirildiyini xatırladıb.
F.Salmanov, həmçinin şuranın həyata keçirdiyi ictimai tədbirlər, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri, gənclərin mükafatlandırılması və s. tədbirlər haqqında məlumat verib.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb. Məruzə ətrafında İntiqam Babayev, akademiklər - İsa Həbibbəyli, Dilqəm Tağıyev, 2019-cu il elm sahəsi üzrə Gənclər üçün Prezident Mükafatına layiq görülən Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun laboratoriya müdiri, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Allahverdi Şahverənov, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi işçisi Günay İsgəndərli, Qafqazşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri Elnur Kəlbizadə və digərləri çıxış edərək şuranın hesabatını yüksək qiymətləndirib, ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən danışıblar.
Daha sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun GAMŞ sədri Nərmin Adıgözəlova şuranın 2018-ci üzrə qərar layihəsini təqdim edib.

ANAS Council of Young Scientists and Specialists held an event dedicated to activities for 2018
ANAS Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) held a reporting meeting dedicated to the results for 2018 on February 22.
The meeting was attended by Deputy AR Minister of Youth and Sports Intigam Babayev, Vice-Presidents of ANAS, academicians Isa Habibbayli, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Academician-Secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev, Acting Academician-Secretary of the Chemical Sciences Division, academician Vagif Farzaliev , Academician-Secretary of the Division of Earth Sciences, academician Fakhraddin Gadirov, heads of state and non-governmental organizations on youth affairs, public organizations of higher schools and young scientists, doctoral students, PhD students of the academy.
Speaking at the event, chairman of CYSS, Ph.D. in Physics, associate professor Famin Salmanov said that, the organization continued to work in accordance with the strategy defined by the ANAS leadership and the annual plan of the council, and implemented a number of new projects.
He stressed that, the scientific and public activities of the Council increased the interest of young people in science. He noted that, the attention and care of the President of ANAS, academician Akif Alizadeh, aimed at stimulating the activity of young scientists and specialists.
Famin Salmanov said that, the achievements of young scientists in the list of important scientific results obtained last year in scientific institutions deserve special attention.
Famin Salmanov added that, within the framework of the project “Student of Today, Scientist of Tomorrow” youth councils functioning in individual institutes work closely with the Small Academies which are created in city and regional schools.
Famin Salmanov also spoke in detail about the social events carried out by the council. After listening the report, was held discussions.
Then, Allahverdi Shahveryanov, head of the laboratory of the Institute of Genetic Resources of ANAS, Ph.D. in medicine, who was awarded the Presidential Award for Youth in 2019 in science, research associate of the Institute of Information Technologies of ANAS Gunay Iskenderli and others spoke.
Then, Allahverdi Shahveranov, head of the laboratory of the Institute of Genetic Resources of ANAS, Ph.D. in Medicine, laureate the Presidential Award for Youth in science in 2019, research associate of ANAS Institute of Information Technology Gunay Iskendarli and others spoke.
Further, Chairman of the Institute of Information Technology of ANAS Narmin Adigozalova presented a draft Council Regulation for 2018. At the conclusion of the event, the report was unanimously adopted.