Fevralın 22-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) 2018-ci ilin yekunlarına həsr olunan ənənəvi hesabat yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AR Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İsa Həbibbəyli, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., akademik Vaqif Fərzəliyev, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, həmçinin respublikanın gənclər təşkilatlarının nümayəndələri və akademiyanın gənc alimləri iştirak ediblər.
İclasda hesabat məruzəsi ilə çıxış edən GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov bildirib ki, şura tərəfindən akademiya rəhbərliyinin müəyyən etdiyi strategiyaya və illik fəaliyyət planına uyğun olaraq müəyyən işlər davam etdirilib, eyni zamanda bir sıra yeni layihələr həyata keçirilib.
F.Salmanov hesabat ilində gənclərin molekulyar biologiya, kimya, fizika-texnika, yer elmləri və digər sahələrdə beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatlara qoşularaq mühüm nəticələrə imza atdıqlarını söyləyib, həmin nəticələrin “Web of sciences” bazasında referatlaşdırılmış impakt faktoru yüksək jurnallarda dərc edildiyini vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, 2018-ci ildə tələbələrin innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi və multidissiplinar innovativ layihələrin hazırlanması üçün ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa önəm verilib, Azərbaycan Texniki Universitetində “Elmin sürət qatarı” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
GAMŞ-ın elmlə təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətini genişləndirməkdə olduğunu deyən F.Salmanov “Sabahın alimləri” VII respublika müsabiqəsi çərçivəsində istedadlı məktəblilərin layihələrinin hazırlanmasında gənc mütəxəssislərin böyük rolundan danışıb.
O, akademiya institutlarının həyata keçirdiyi elmi tədqiqatların və əldə olunan nailiyətlərin geniş ictimayyətə çatdırılmasında, eyni zamanda istedadlı şagirdlərdə elmə marağın formalaşdırılmasında əsas vasitələrdən biri olan “Açıq qapı” günləri layihəsinin hesabat ili ərzində də inamla davam etdirildiyini söyləyib. Bundan əlavə, 2018-ci ildə “İlin gənc alimi”, “İlin tədqiqat layihəsi”, “Ən yaxşı elmi məruzə” və digər müsabiqələrin keçirildiyini xatırladıb.
F.Salmanov, həmçinin şuranın həyata keçirdiyi ictimai tədbirlər, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri, gənclərin mükafatlandırılması və s. tədbirlər haqqında məlumat verib.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb. Məruzə ətrafında İntiqam Babayev, akademiklər - İsa Həbibbəyli, Dilqəm Tağıyev, 2019-cu il elm sahəsi üzrə Gənclər üçün Prezident Mükafatına layiq görülən Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun laboratoriya müdiri, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Allahverdi Şahverənov, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun elmi işçisi Günay İsgəndərli, Qafqazşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri Elnur Kəlbizadə və digərləri çıxış edərək şuranın hesabatını yüksək qiymətləndirib, ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən danışıblar.
Daha sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun GAMŞ sədri Nərmin Adıgözəlova şuranın 2018-ci üzrə qərar layihəsini təqdim edib.

Состоялось мероприятие, посвященное прошлогодней деятельности молодых ученых и специалистов НАНА
22 февраля состоялось отчетное собрание Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) Национальной академии наук Азербайджана, посвященное итогам 2018 года.
На заседании приняли участие заместитель министра молодежи и спорта Азербайджанской Республики Интигам Бабаев, вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, исполняющий обязанности академика-секретаря Отделения химических наук,академик Вагиф Фарзалиев, академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров, руководители государственных и неправительственных организаций по делам молодежи, общественных организаций высших школ и молодые ученые, докторанты, диссертанты и магистранты академии.
Выступив на мероприятии с отчетным докладом, председатель СМУС, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов сообщил, что организация продолжила работы в соответствии со стратегией, определенной руководством НАНА, и годовым планом деятельности совета, а также реализовала ряд новых проектов.
Оратор подчеркнул, что научно-общественная деятельность совета повысила интерес молодежи к науке. Он отметил, что большое влияние на это оказывают внимание и забота президента НАНА, академика Акифа Ализаде, направленные на стимулирование деятельности молодых ученых и специалистов.
Фамин Салманов сообщил, что особого внимания заслуживает наличие достижений молодых ученыхв списке важных научных результатов, полученных в прошлом году в научных учреждениях.
Сказав, что СМУС продолжил расширять свою деятельность в соответствии с политикой укрепления единства науки и образования, Фамин Салманов добавил, что в рамках проекта «Школьник сегодняшнего дня, ученый завтрашнего дня» молодежные советы, функционирующие в отдельных институтах, тесно сотрудничают с «Малыми академиями», которые созданы в городских и районных школах.
Фамин Салманов также подробно рассказал об общественных мероприятиях, осуществленных советом. После прослушивания отчета состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы.
Затем выступили заведующий лабораторией Института генетических ресурсов НАНА, доктор философии по медицине Аллахверди Шахверянов, который был удостоен Президентской премии для молодежи за 2019 год в области науки, научный сотрудник Института информационных технологий НАНА Гюнай Искендерли и другие.
Далее председатель СМУС Института информационных технологий НАНА Нармин Адыгезалова представила проект постановления совета на 2018 год. В заключение мероприятия отчет был единогласно принят.