Nemətullah Naxçıvaninin əlyazmalarının elektron variantı Naxçıvan Bölməsinə təqdim edilib
Qonaqla görüşdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Görkəmli alim Nemətullah Naxçıvani irsinin öyrənilməsi və tədqiqi haqqında” 29 oktyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, təsəvvüf və təfsir alimi Naxçıvaninin “Əl-Fəvatih-Ül-İlahiyyə-Vəl-Məfatih-Ül-Qeybiyyə” (Quranın kəlmə və hikmətlərini açıqlayan Qeybin açarı və ilahi fəthi) üçcildlik əsərinin birinci cildi bölmənin əməkdaşı tərəfindən Türkiyə türkcəsindən Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq çap edilib, hazırda əsərin ikinci və üçüncü cildləri üzərində işlənilir. Həmçinin bölmənin “Taleyi və sənəti” layihəsi çərçivəsində hər il işıq üzü görən məqalələr toplusunun növbəti sayı Nemətullah Naxçıvaniyə həsr edilib. Bundan əlavə, bölmədə Nemətullah Naxçıvaninin “Hidayətül–ixvan” (Qardaşların hidayəti) kitabı tərcümə olunaraq çapa hazırlanıb.
İ.Hacıyev eyni zamanda cari ilin 5-7 iyun tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan “Görkəmli Azərbaycan mütəfəkkiri: Nemətullah Naxçıvani” mövzusunda beynəlxalq konfransla bağlı da qonağa məlumat verib.
Konsul isə çıxışında bölmənin “Naxçıvan Azərbaycanın dövlətçilik tarixində” kitabının Naxçıvan Muxtar Respublikasının mükafatına layiq görülməsi münasibəti ilə təbrik edib. O, vəsaitin Türk Tarixi Qurumu tərəfindən türk dilinə tərcümə olunacağını deyib, həmçinin N.Naxçıvaninin Türkiyə kitabxanalarında saxlanılan 12 əlyazmasının nüsxəsinin elektron variantını bölməyə təqdim edib.
Bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev isə Naxçıvanla əlaqədar mühüm tarixi sənədlərin qardaş ölkənin arxiv və kitabxanalarından əldə edilməsi və elmi araşdırmalara cəlb olunmasının zəruriliyini vurğulayıblar.
Görüş zamanı Nemətullah Naxçıvaninin “Əl-Fəvatih-Ül-İlahiyyə-Vəl-Məfatih-Ül-Qeybiyyə” kitabının birinci cildi, ikicildlik “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası”  və “Nemətullah Naxçıvani: Taleyi və sənəti” kitabları qonağa hədiyyə olunub.
Baş konsul isə Türkiyə Baş Nazirliyinin Dövlət Arxivi tərəfindən hazırlanan “Osmanlı arxiv sənədlərində Naxçıvan” kitabını bölməyə hədiyyə edib.

ANAS Nakhchivan Division obtained the electronic version of the manuscripts by Naimatullah Nakhchivani
Consul General of Turkey to Nakhchivan Mehmet Emin Kiraz visited the ANAS Nakhchivan Division
During the meeting, the Department chair, academician Ismail Hajiyev spoke about the tasks arising from the Order of the Chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov dated October 29, 2018 "On the study and study of the heritage of the eminent scientist Naimatullah Nakhchivani".
It was noted that, the next issue of a collection of articles published annually in the framework of the project "Fate and Art" is dedicated to Naimatullah Nakhchivani. A number of his works have been translated and prepared for release. It was also told about the international conference on "Outstanding Azerbaijani Thinker: Naimatullah Nakhchivani" which will be hold on June 5-7, 2019.
Consul General congratulated on awarding of the book "Nakhchivan in the history of the statehood of Azerbaijan". He said that, the publication will be translated into Turkish by the Turkish Historical Society. Then, the guest presented an electronic version of 12 manuscripts keept in the Turkey libraries.
Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology, corresponding member of ANAS Fakhradin Safarli, Director of the Institute of Art, Language and Literature, ANAS corresponding member Abulfaz Guliyev stressed the significance of participation in scientific research.
Books by Naimatullah Nakhchivani were donated to the guest. In turn, Consul General presented the book “Nakhchivan in the documents of the Ottoman archives”.