Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin alimləri Fizika İnstitutunda olublar
Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin (PMNTM) Materiallar fizikası şöbəsinin müdiri Yaçek Yaqielski və Material tədqiqatlar laboratoriyasının rəhbəri Lukas Kurpaska AMEA-nın Fizika İnstitutunda olublar.
İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədovla görüşdə qonaqlara müəssisənin əsas fəaliyyət istiqamətləri və burada əldə olunan mühüm elmi nəticələr barədə polşalı qonaqlara məlumat verilib. Bundan əlavə, iki ölkə arasında elmi əlaqələrin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra mərkəzin rəsmiləri Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektoru ilə tanış olub, burada quraşdırılan müasir cihazlar barədə məlumat alıblar.
Qeyd edək ki, görüşdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad AbdinovBiofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov və digərləri iştirak ediblər.

Заведующий отделом Национального центра ядерных исследований Польши Ячек Ягиэлски и заведующий лабораторией Лукас Курпаска были с визитом в Институте физики Национальной Академии Наук Азербайджана.
Встретивший гостей директор института, академик Назим Мамедов рассказал ученым об основных направлениях деятельности учреждения и важных результатах научных работ.
Далее стороны обсудили перспективы двухстороннего сотрудничества. В ходе визита представители польского научного учреждения ознакомились с Инновационным сектором Института физики.
Отметим, что во встрече приняли участие заместитель директора по научной работе, академик Джавад Абдинов, директор Института биофизики, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов, директор Института радиационных проблем, член-корреспондент НАНА Октай Самедов и др.