AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) professor Yeganə İsmayılovanın Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anara həsr olunmuş “Anarın Dədə Qorqud yaradıcılığı” kitabının təqdimatı olub.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli yazıçının yaradıcılığından, onun ədəbiyyatımıza, mədəniyyətimizə, eləcə də kinomuza gətirdiyi yeniliklərdən danışıb. Bildirib ki, Xalq şairləri Rəsul Rza və Nigar Rəfibəylinin ailəsində dünyaya göz açan Anar ədəbiyyatımızın inkişafında yüksək əməyi olan yazıçı, ziyalı və dəyərli insandır. Onun əsərləri təkcə Azərbaycanda deyil, dünyanın bir çox ölkələrində sevilir.
İ.Həbibbəyli yazıçının yaradıcılığını, şəxsiyyətini Cəlil Məmmədquluzadə, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev yaradıcılığı ilə eyni sırada gördüyünü bildirib. O, kitabın məziyyətindən söz açaraq, Anar haqqında belə bir dəyərli əsər yazdığına görə Yeganə İsmayılovaya təşəkkür edib.
Sonra çıxış edən Yunus Əmrə İnstitutunun Bakı Türk Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri Cihan Özdemir Anarın təkcə Azərbaycanın deyil, bütün türk dünyasının dəyərli yazıçısı olduğunu deyib. Bildirib ki, yazıçının əsərləri Türkiyədə də tanınır və həvəslə oxunur.
Bakı Dövlət Universitetinin professoru Cahangir Məmmədli Anar haqqında bu cür dəyərli kitabın ərsəyə gəlməsini yüksək dəyərləndirib. O, Anarın Mirzə Cəlilə həsr etdiyi “Anlamaq dərdi” əsərindən söz açıb. Qeyd edib ki, bu, XX əsrin böyük dramaturqu Cəlil Məmmədquluzadə haqqında yazılmış ən sanballı əsərdir.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin kafedra müdiri, professor Himalay Qasımov, filologiya elmləri doktoru Salidə Şərifova, BDU-nun professoru Anar İsgəndərov, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli və digərləri çıxış edərək ədəbiyyatımızda xüsusi mövqeyə malik Anar yaradıcılığının böyüklüyündən söz açıblar.
BDU-nun professoru, kitabın müəllifi Yeganə İsmayılova Anarın Dədə Qorqud yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verib, kitabın nəşr edilməsində əməyi olanlara təşəkkürünü bildirib.
Sonda çıxış edən Xalq yazıçısı Anar iştirakçılara və tədbirin təşkilatçısı olan MEK-ə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Dədə Qorqudun bizim üçün əhəmiyyəti onun bütün türk dünyasının abidəsi olmasıdır. Yazıçı Dədə Qorqud dastanını folklor nümunəsi kimi deyil, Azərbaycanın yazılı ədəbiyyat nümunəsi kimi qiymətləndirmək təklifi ilə AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun rəhbərliyinə müraciət edib.

"Anar’s Dede Gorgud creativity" by Professor Yegana Ismayilova, chairman of the Azerbaijan Writers Union, dedicated to People's writer Anar, has been presented at the Central Scientific Library of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli, vice-president of ANAS, spoke about the creativity of the writer, his literature, as well as innovations brought to our cinema. He said that Anar, son of poet Rasul Rza and Nigar Rafibeyli, is a great writer, intellectual and valuable person in the development of our literature. His works are loved not only in Azerbaijan but also in many countries of the world, he said.
Anar is not only a valuable writer of Azerbaijan but also of all Turkic worlds. He noted that the writer's works are well-known in Turkey and widely read director of the Baku Turkish Cultural Center of Yunus Emre Institute Cihan Ozdemir said.
Professor of the Baku State University Jahangir Mammadli highly appreciated the introduction of such a valuable book about Anar. He spoke of Anar's "Anlamag derdi" work dedicated to Mirza Jalil. He noted that this is the most important work written about the great playwright of XX century Jalil Mammadguluzadeh.
Professor Himalay Gasimov, member of Azerbaijan Writers Union, Doctor of Philology Salida Sharifova, BSU Professor Anar Isgandarov, Doctor of Philology Alizade Askerli and others spoke about the greatness of Anar's creative activity in our literature.
Professor of BSU, author of the book Yegana Ismayilova gave detailed information about Anar's Dede Gorgud creativity and thanked those who contributed to the publication of the book.
In the end, the People's Writer Anar thanked the participants and the organizer of the event, CSL. Dede Gorgud is a monument of all Turkic worlds. The writer appealed to the leadership of the Institute of Literature of ANAS with a proposal to consider Dede Gorgud's epic not as an example of folklore, but as a literary example of Azerbaijan.