“Azərbaycan Respublikasında CERT xidmətləri: kibertəhlükələr və onlardan mühafizə üsulları” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarı keçirilib
Kibertəhlükəsizlik sahəsində əlaqəli fəaliyyətin səmərəliliyinin və maarifləndirmə səviyyəsinin artırılması, habelə ümummilli hazırlığın yüksəldilməsi üçün Azərbaycanda ilk dəfə olaraq 11-15 mart 2019-cu il tarixlərində AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən beynəlxalq “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” keçirilir.
“Kibertəhlükəsizlik həftəsi” çərçivəsində 14 mart 2019-cu il tarixində AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə  “Azərbaycan Respublikasında CERT xidmətləri: kibertəhlükələr və onlardan mühafizə üsulları” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarı keçirilib. Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd ölkədə fəaliyyət göstərən CERT xidmətlərinin nailiyyətləri, gələcək vəzifələri, insidentlərlə bağlı aidiyyəti qurumlar arasında informasiya mübadiləsi, beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivləri, müvafiq xarici strukturlara inteqrasiya məsələlərinin müzakirəsi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” çərçivəsində kibertəhlükəsizliyin çoxaspektli problemlərinin müzakirə olunduğunu bildirib.
Ölkəmizdə kibercinayətkarlıqla mübarizə işinin səmərəli təşkili, idarə olunması, koordinasiyası, yeni yanaşmaların dərindən öyrənilməsi və kadr hazırlığının həyata keçirilməsi ilə bağlı mühüm tədbirlərin görüldüyünü deyən alim AMEA-nın bu istiqamətdə dövlət siyasətinə elmi dəstək verdiyini qeyd edib. R.Əliquliyev informasiya təhlükəsizliyinin akademiyanın prioritet istiqamətlərindən olduğunu və bu qurumda informasiya təhlükəsizliyinin texnoloji aspektləri ilə yanaşı, siyasi-ideoloji, iqtisadi, humanitar, kulturoloji və s. aspektləri ilə bağlı mühüm tədqiqatların aparıldığını vurğulayıb.
“Kibertəhlükəsizliyin təmini ilə bağlı ən vacib məsələlərdən biri şəbəkələrdə təhlükəsizliyin təmin olunması ilə əlaqədar baş verən insidentlərə operativ reaksiya verilməsi, onların analizi və ümumiləşdirilməsidir”, – deyən institut direktoru bu sahədə beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığın böyük səmərə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
R.Əliquliyev tədbirin rəhbərlik etdiyi qurumda keçirilməsinin təsadüfi olmadığını deyərək, ölkədə informasiya təhlükəsizliyi sahəsində ilk tədqiqatların AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda aparıldığını diqqətə çatdırıb. O, institutda 1990-cı illərdən etibarən informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı 400-ə yaxın məqalənin nəşr olunduğunu, informasiya texnologiyalarının inkişaf tempi ilə ayaqlaşaraq yeni problemlər üzrə tədqiqatlar aparıldığını vurğulayıb.
Məruzəçi son zamanlar informasiya cəmiyyəti ekomühitində müəyyən təhlükələrin mövcud olduğunu qeyd edərək sosial media vasitələrindən istifadə etməklə ölkəmizə qarşı informasiya müharibəsinin həyata keçirildiyi bildirib və bu təhlükələrlə mübarizə aparılmasının zəruriliyindən danışıb. R.Əliquliyev dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti müəssisələrinin səylərini birləşdirərək ölkəmizin milli təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dəstək verməsinin vacibliyini bildirib.
AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə tədbirin “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” çərçivəsində keçirilən elmi-texniki seminarın əhəmiyyətindən bəhs edib. O, tədbirin cəmiyyətin diqqətinin kibertəhlükəsizlik məsələlərinə yönəldilməsi və maarifləndirilməsi baxımından önəmini qeyd edib.
Azərbaycanda ilk CERT mərkəzinin 2011-ci ildə AMEA-da yaradıldığını deyən E.Vəlizadə bu mərkəzin AMEA-nın AzScienceNet şəbəkəsində ziyankar proqramların yayılması və şəbəkə hücumları ilə əlaqədar statistik verilənlərin toplanması, saxlanılması və analizini həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin ölkəmizdə mövcud olan Azərbaycan Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin Kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzi və digər CERT mərkəzləri barədə məlumat verib, onların beynəlxalq səviyyədə tanındığını bildirib. Qeyd edib ki, CERT-lərin əsas məqsədi qlobal aləmdə yaranan boşluqlar barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılmasının həyata keçirilməsi və müxtəlif təlimatların verilməsidir.
E.Vəlizadə hazırda ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik strategiyasının hazırlandığını və bu strategiyada sahəvi CERT-lərin yaradılması məsələsinin yer aldığını diqqətə çatdırıb. Nazir müavini əməli və elmi birliyin yaradılması ilə kibertəhlükəsizlik sahəsində potensialın gücləndirilməsinin mümkünlüyünü qeyd edib.
Sonra Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin rəis müavini Azər Əhədov çıxış edərək ölkəmizdə özəl və digər qurumların kibertəhlükəsizlik sahəsində maarifləndirilməsi və informasiya təhlükəsizliyi mədəniyyətinin formalaşdırılması, informasiya proseslərinin mühafizəsi, informasiya resurslarının və sistemlərinin mümkün təhdidlərdən qorunması istiqamətlərində görülən işlər barədə məlumat verib. Məruzəçi fəaliyyət göstərdiyi qurumun ölkə rəhbərliyi tərəfindən informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə bağlı qarşıya qoyulan vəzifələri uğurla yerinə yetirdiyini söyləyib.
Daha sonra institutun şöbə müdiri, tex.f.d., dos. Yadigar İmamverdiyev “CERT-lərin təkamülü: yeni trendlər və çağırışlar”, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin rəisi Faiq Fərmanov “Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (www.cert.az) fəaliyyət istiqamətləri” və Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Dövlət Agentliyinin idarə rəisi Tural Məmmədov “Yeni nəsil təhdidlərlə mübarizədə “CERT.gov.az”ın fəaliyyəti. Yeni yaradılmış “Blacklist.gov.az” xidmətinin təqdimatı” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

С целью эффективной координации деятельности, повышения уровня просвещения в области кибербезопасности и общей подготовки Министерство транспорта, связи и высоких технологий 11-15 марта впервые в Азербайджане проводит международную Неделю кибербезопасности.
В рамках Недели кибербезопасности 14 марта в Институте информационных технологий Национальной Академии Наук Азербайджана состоялся Республиканский научно-практический семинар «Услуги CERT в Азербайджанской Республике: киберугрозы и методы защиты от них». На семинаре были реализованы обсуждения по достижениям, предстоящим задачам функционирующих в стране CERT-услуг, вопросам обмена информацией между соответствующими структурами об инцидентах, перспективам международного сотрудничества, интеграции в соответствующие международные структуры.
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алгулиев в соей вступительной речи, довел до сведения, что в рамках «Недели кибербезопасности» проведены мероприятия: «Региональный форум по управлению интернетом», конкурс «Hackathon», «Семинар по кибербезопасности», «Устойчивая и безопасная облачная среда», «Сертификация по ISO 27001» и т. д.
Ученый сказал, что были приняты важные меры для эффективной организации, управления, координации, глубокого изучения новых подходов и подготовки кадров для борьбы с киберпреступностью в нашей стране. Он подчеркнул, что НАНА оказывает научную поддержку государственной политике в этом направлении. Р. Алгулиев довел до внимания, что информационная безопасность является одним из приоритетов академии, и наряду с технологическими аспектами информационной безопасности в организации, проводятся исследования по политико-идеологическим, экономическим, гуманитарным, культурным и другим аспектам.
«Одним из наиболее важных вопросов, связанных с обеспечением кибербезопасности, является оперативное реагирование, анализ и обобщение инцидентов, связанных с безопасностью в сетях», - сказал директор института, выразив уверенность, что сотрудничество с международными организациями в этой области окажется очень полезным.
Р. Алгулиев сказал, что не случайно, что мероприятие было проведено в возглавляемой им организации, и что первое в стране исследование информационной безопасности было проведено в Институте информационных технологий НАНА. Он отметил, что концептуальные взгляды на информационную безопасность изменились, и с 1990-х годов в академическом учреждении было опубликовано около 400 статей, а новые технологии изучаются с темпами развития информационных технологий.
Академик подчеркнул наличие определенных угроз в экосистеме информационного общества, заявив, что информационная война ведется против нашей страны с использованием социальных сетей и имеется необходимость борьбы с этими угрозами. По словам ученого, развитие использования информационных технологий в различных сферах жизни общества в нашей стране, также создает возможности для совершения уголовных преступлений. С этой целью ответственные органы, действующие в стране, организуют на высоком уровне деятельность по всем сегментам национальной безопасности нашей страны и проводят необходимую работу в этом направлении. Ученый также отметил, что важно объединить усилия государственных учрежден
Заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Эльмир Велизаде сказал, что данное мероприятие было единственным научно-техническим семинаром, проводимым в рамках «Недели кибербезопасности». Он подчеркнул важность мероприятия с точки зрения просвещения общества по вопросам кибербезопасности.
Заместитель начальника Государственного агентства специальной связи и информационной безопасности Особой службы государственной охраны Азер Ахадов рассказал о работе, проводимой в области кибербезопасности в стране и формировании культуры информационной безопасности, защите информационных процессов, защите информационных ресурсов и систем от возможных угроз. Выступивший сказал, что организация, которой он управляет, успешно выполняет задачи, поставленные руководством страны по обеспечению информационной безопасности.
Затем заведующий отделом института, доктор философии по технике, доц. Ядигяр Имамвердиев выступил с докладом на тему «Эволюция CERT: новые тенденции и вызовы». Он рассказал о созданной первой в мире команде CERT, о существующих командах CERT в Азербайджане и об их типах, портфелях услуг, организационных моделях, развитии и новых тенденциях в этой области.
Затем были заслушаны доклады начальника Службы электронной безопасности при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий Фаика Фарманова на тему «Направления деятельности Службы электронной безопасности (www.cert.az)», начальника управления Государственного агентства специальной связи и информационной безопасности Особой службы государственной охраны Турала Мамедова – «Деятельность CERT.gov.az в борьбе с угрозами нового поколения. Презентация недавно созданной услуги Blacklist.gov.az».