Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası tarixi ədalətin bərpası deməkdir
Erməni terrorizmi və erməni separatizmi anlayışlarının təhlilinə tarix elmləri doktoru, Ukrayna Milli Aviasiya Universitetinin professoru Arif C.Quliyevin “İşğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi terrorçuluqla mübarizə üçün vasitə kimi”, gürcü politoloqu və jurnalisti Badri Naçkebiyanın “Erməni terrorizmi “Böyük Ermənistan”ın məqsədlərinə nail olmaq üçün vasitə kimi” və Ukrayna Beynəlxalq Kadr Akademiyasının müxbir üzvü Aleksandr Y.Manaçinskinin “Qara dəniz regionunda terrorizm çağırışları: etnoloji aspekt, və ya terrorçuların vətəni varmı?” adlı məqalələri həsr olunub.
“Daşnaksütyun” partiyasının yaranmasından (1890) başlayaraq erməni terrorizminin inkişaf mərhələləri və erməni terror təşkilatlarının bütün dünyada dağıdıcı fəaliyyətindən ətraflı bəhs edərək Arif C.Quliyev erməni hərbçilərinin Qarabağ müharibəsində iştirakı, onların dinc əhalinin kütləvi qətllərindəki rolu, münaqişə zonasından aralı yerləşən ərazilərdə törədilən terror aktlarından söhbət açır: “Müxtəlif KİV-lərin məlumatlarına əsasən 1989-1994-cü illərdə erməni terrorçuları tərəfindən Azərbaycan ərazisində nəqliyyat vasitələrində 29 iri terror aktı törədilib, iki mülki helikopter və iki mülki təyyarə vurulub”.
Erməni terror təşkilatlarının rəhbərlərinə dövlət səviyyəsində bəraətin qazandırılmasından danışaraq müəllif Ermənistanın sabiq prezidenti Robert Köçəryanın fəaliyyətinə nəzər salır. Monte Melkonyan, Vazqen Sislyan, Qrant Markaryan kimi terrorçuların Qarabağ müharibəsinin “qəhrəmanları” elan edilməsində Köçəryanın rolundan bəhs edən alim bununla əlaqədar hollandiyalı jurnalist Çarlz Van Der Leunun sözlərini diqqətə çatdırır: “...Qarabağ münaqişəsində və Robert Köçəryanın siyasi karyerasında mühüm rolu ASALA oynayıb. R.Köçəryan Livandan Qarabağa gələn ASALA terrorçuları Davidyan və Melkonyanı “çöl komandirləri” təyin edib. Məhz bu terrorçular Xocalı, Şuşa və Laçında azərbaycanlıların qətlə yetirilməsinə görə məhsuliyyət daşıyır...”
Yekunda Arif C.Quliyev haqlı olaraq vurğulayır ki, “Ermənistanda terrorizm dövlət siyasətinə çevrilərək rəhbər elita tərəfindən xarici və daxili siyasət mexanizminin əsas vasitəsi kimi qəbul edilir. “Qarabağ ermənilərinin özünü müəyyənetmə hüququ uğrunda mübarizəsi” lozunqu altında Ermənistanda hakimiyyətə terrorizmi öz ideoloji və ərazi iddialarının təmin edilməsi üçün istifadə edən qüvvələr gəlib”.
1887-ci ildə Cenevrədə təsis edilən “Qnçak” partiyasının fəaliyyəti, onun ləğvi və sonralar dünyanın ən təhlükəli terror təşkilatlarından biri sayılan ASALA-nın yaradılmasını təhlil edərək Badri Naçkebiya bu təşkilatın rəhbərləri və fəalları, onlara Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən bəraətin qazandırılması və sonradan bu terrorçuların Azərbaycan torğaqlarının işğalında iştirakı haqqında ətraflı danışır. Müəllif Gürcüstanın konfliktoloji məktəbinə erməni terrorizmini daim diqqətdə saxlamağı tövsiyə edir, çünki müəyyən vəziyyətlər yarananda terrorizmdən heç kim sığortalanmayıb: “Unutmaq olmaz ki, Abxaziya münaqişəsi zamanı Gürcüstana qarşı “marşal Baqramyan adına batalyon” adlı etnik ermənilərin terror təşkilatı vuruşub”.
“Qorxu və ağrı kompleksi” və müxtəlif xalqlar arasında terrorizmin yaranmasında coğrafi amilin təsirindən danışaraq Aleksandr Y.Manaçinski I Pyotrun “erməni kartı”, mənbələrə istinad edərək ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına kütləvi şəkildə köçürülməsindən ətraflı bəhs edir: “«Qarabağ məsələsi» adlanan məsələnin erməni məsələsinin sadəcə bir hissəsi olduğu bu gün bizim yadımızdadırmı? Erməni məsələsi isə XIX əsrin sonları – XX əsrin əvvəllərində gündəmdə olan Şərq məsələsinin bir hissəsidir”. Müəllif qeyd edir ki, hazırda terrorizm geosiyasi mübarizənin az qala ən əsas elementinə çevrilib, buna görə də xalqlar özləri müəyyən addımlar atmalı, cəmiyyətlər terrorizmə can atan nümayəndələrini qınamalı, onlarla var gücü ilə mübarizə aparmalıdır: “Əks təqdirdə qloballaşma dövründə bu cür xalq böyük geosiyasi oyunların silahına, hətta oyuncağına çevrilməyə məhkumdur”.
Erməni terrorizmi məsələsi Bakı Slavyan Universitetinin professoru Şəlalə Həsənovanın “Ermənistan Hərbi Qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yoludur” adlı məqaləsində də öz əksini tapıb. “Daşnaksütyun” partiyasının terrorçu fəaliyyətini və bu partiyanın siyasi fəallığını bərpa etmək üçün Ermənistanın sabiq prezidentləri Robert Köçəryan və Serj Sarkisyanın timsalında rəsmi Yerəvanın atdığı addımları araşdıran müəllif yazır: “...2019-cu il yanvarın sonlarında tarixdə ilk dəfə olaraq “Daşnaksütyun” partiyasının qurultayı Azərbaycanın işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ ərazisində keçirilib. Bununla daşnaklar demək istədi ki, onlar üçün Qarabağ məsələsi əsas məsələlərdən biridir, və “bu məsələnin həllini partiya Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsində görür”. Bunu “Daşnaksütyun” partiyasının həmsədri Kiro Manoyan bəyan edib”.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin fevralında turan.az saytına verdiyi müsahibəsində Manoyan Azərbaycan tərəfindən hərbi əməliyyatlara başlanılmasının mümkün olmadığını və bu təqdirdə Azərbaycanın çox güman ki, yeni ərazilər itirəcəyini bəyan edərək vurğulayıb ki, bu məsələdə təmsil etdiyi partiyanın mövqeyi dəyişməzdir və Nikol Paşinyanın “Mənim addımım” siyasi hərəkatı da bu mövqeyi tamamilə dəstəkləyir.
Və erməni tərəfin məhz bu cür separatçı çağırışlarına görə danışıqlar prosesi nəticəsiz qalıb. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyan beynəlxalq hüquqi sənədləri təhlil edərək Ş.Həsənova bu sənədlərin “xalqların özünü müəyyənetmə prinsipi” ilə bağlı müddəalarını araşdırır və beynəlxalq hüquqda “daxili özünü müəyyənetmə prinsipinin milli dövlətlərin ərazisində yaşayan milli azlıqların bu dövlətlərin ərazi bütövlüyü çərçivəsində özünü müəyyənetməsi” kimi qeyd olunduğunu vurğulayır. Fikrimizcə, bununla hər şey təmamilə aydın olur!
Topluda yer alan məqalələrin bir qismi məhz “özünü müəyyənetmə hüququ” anlayışı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası və işğal olunmuş torpaqların azad edilməsi məsələlərinə həsr edilib. “Ərazi bütövlüyünə dair pozulmuş hüquqi normaların bərpası Azərbaycan dövlətinin Konstitusiya borcudur” adlı məqaləsində professor Namiq Əliyev ölkə Konstitusiyasının nizamnamələrini dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsini tələb edən beynəlxalq hüquqi sənədlər çərçivəsində araşdırır və 1994-cü ildə Bişkek protokolunun imzalanmasından sonrakı dövr ərzində keçirilən danışıqlar prosesini təhlil edir: “25-illik nəticəsiz danışıqlar... münaqişənin, yəni Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınan ərazi bütövlüyünün bərpasına yönələn məsələnin hərbi yolla həll olunmasını qaçılmaz edir. Beləliklə, ATƏT-in Minsk qrupu, xüsusilə də onun həmsədrləri Cənubi Qafqazı yeni müharibə ilə üz-üzə qoyublar”. Fikrimizcə, məhz bu səbəbdən dünya birliyi Qarabağda aparılan hərbi əməliyyatlara qarışmayıb. Heç kim boynuna almasa da bu beynəlxalq təşkilatlarda hamı çox gözəl başa düşür ki, uzun illər ərzində onlar münaqişənin sülh yolu ilə ədalətli həlli üçün heç bir iş görməyiblər. Prezident İlham Əliyev dünya birliyinə müraciət edərək: “Problemi həll etmək iqtidarında deyilsinizsə qarışmayın” deyib. Əgər heç olmasa bunu bacarıblarsa yenə sağ olsunlar...

Восстановление территориальной целостности Азербайджана – это восстановление исторической справедливости
22.12.2020 15:01
Карабах – это Азербайджан!
(Часть вторая, начало: science.gov.az)
Анализу явлений «армянский терроризм» и «армянский сепаратизм» посвящены статьи доктора исторических наук, профессора Национального авиационного университета Украины Арифа Дж. Гулиева «Освобождение оккупированных территорий как средство борьбы с терроризмом», грузинского политолога и журналиста Бадри Начкебии «Армянский терроризм как средство достижения целей “Великой Армении”» и члена-корреспондента Международной кадровой академии Украины Александра Я. Маначинского «Вызовы терроризма в Черноморском регионе: этнологический аспект, или есть ли у террористов родина?».
Подробно рассмотрев этапы развития армянского терроризма, начиная с создания партии «Дашнакцутюн» (1890), и подрывную деятельность армянских террористических организаций по всему миру, Ариф Дж. Гулиев рассказывает об участии армянских боевиков в Карабахской войне, их роли в массовых убийствах мирного населения, террористических актах на территории вне зоны конфликта: «Согласно материалам различных СМИ, армянскими террористами на территории Азербайджана в 1989-1994 гг. было совершено 29 крупных терактов на средствах транспорта, сбито два гражданских вертолета и два гражданских самолета».
Говоря о реабилитации руководителей армянских террористических организаций на государственном уровне, автор рассматривает деятельность бывшего президента Армении Роберта Кочаряна, который был инициатором признания таких террористов, как Монте Мелконян, Вазген Сислян, Грант Маркарян, «героями» Карабахской войны, и приводит в данной связи слова голландского журналиста Чарльза Ван Дер Леу: «…в карабахском конфликте и в политической карьере Роберта Кочаряна важную роль сыграла АСАЛА. Террористы АСАЛА Давидян и Мелконян, перебравшиеся из Ливана в Карабах, были приняты Р.Кочаряном на службу в качестве «полевых командиров», и именно они несут ответственность за резню азербайджанцев в Ходжалы, Шуше и Лачине…»
Подводя итог, Ариф Дж. Гулиев справедливо подчеркивает, что «терроризм в Армении возведен в ранг государственной политики и правящей элитой рассматривается в качестве основного инструмента внешне и внутриполитического механизма. Под лозунгом «борьбы за право армян Карабаха на самоопределение» к власти в Армении пришли силы, использующие терроризм для удовлетворения своих идеологических и территориальных претензий».
Анализируя деятельность основанной в 1887 году в Женеве армянской партии «Гнчак», ее ликвидацию и создание впоследствии одной из опаснейших террористических организации в мире – АСАЛА, Бадри Начкебия подробно рассказывает о руководителях и активистах АСАЛА, их реабилитации со стороны армянского правительства и последующем участии в оккупации территорий Азербайджана. Автор призывает грузинскую конфликтологическую школу постоянно держать вопрос об армянском терроризме в поле зрения, так как при стечении определенных обстоятельств от столкновения с ним не застрахован никто, «тем более, что во время конфликта в Абхазии против Грузии воевала террористическая организация этнических армян, так называемый “батальон имени маршала Баграмяна”».
Говоря о «комплексе страха и боли» и влиянии географического фактора на зарождение терроризма у различных народов, Александр Я. Маначинский подробно рассказывает об «армянской карте» Петра I, исторических этапах массового переселения армян на азербайджанские земли, приводит выписки из источников и вопрошает: «Многие ли помнят сегодня о том, что так называемый «карабахский вопрос» – лишь часть армянского вопроса? А армянский вопрос – часть восточного вопроса, который активно стоял на повестке дня в конце XIX – начале ХХ века». Автор отмечает, что сегодня терроризм превратился в чуть ли не основной элемент геополитической борьбы, и поэтому в борьбе с ним народы должны действовать и сами, внутри обществ люди должны осуждать тех представителей своего народа, которые встали на путь терроризма, бороться с ними всеми силами: «В противном случае в эпоху глобализации такой народ просто обречен быть орудием или даже игрушкой в больших геополитических играх».
Вопрос об армянском терроризме частично затронут и в статье профессора Бакинского Славянского Университета Шалалы Гасановой «Вывод вооруженных сил Республики Армения из оккупированных азербайджанских территорий – ключ к разрешению Нагорно-Карабахского конфликта». Рассматривая террористическую деятельность партии «Дашнакцутюн» и действия официального Еревана в лице бывших президентов Армении Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна по восстановлению ее политической активности, автор отмечает: «…в конце января 2019 года впервые в истории съезд партии «Дашнакцутюн» прошел на оккупированной азербайджанской территории Нагорного Карабаха. Тем самым дашнаки дали меседж, что для них вопрос Карабаха – один из самых главных, «и партия видит его решение в присоединении Карабаха к Армении». Об этом заявил сопредседатель «Дашнакцутюн» Киро Маноян».
Отметим, что во время своего интервью сайту turan.az в феврале 2019 года Маноян озвучил также мысль о невозможности начала военных действий со стороны Азербайджана, заявив, что в этом случае азербайджанская сторона скорее всего потеряет новые территории, и ясно дал понять, что позиция партии, которую он представляет, в данном вопросе неизменна, подчеркнув при этом, что политическое движение «Мой шаг» Никола Пашиняна всецело ее поддерживает.
И вот именно благодаря подобным сепаратистским настроениям армянской стороны весь переговорный процесс оказался безрезультатным. Анализируя международные правовые акты, признающие территориальную целостность Азербайджана, Ш.Гасанова рассматривает пункты, связанные с понятием «права народов на самоопределение», при этом подчеркивая, что, согласно международному праву, «внутреннее самоопределение толкуется как самоопределение национальных меньшинств в составе национальных государств в рамках территориальной целостности этих государств». Думаем, этим все сказано!
Целый ряд статей сборника посвящен именно понятию «право на самоопределение», вопросам восстановления территориальной целостности Азербайджана и возвращения оккупированных территорий. В своей статье «Восстановление нарушенных правовых норм о территориальной целостности – конституционный долг Азербайджанского государства» профессор Намик Алиев рассматривает конституционные положения внутригосударственного права в свете международно-правовых требований обеспечения территориальной целостности государства и анализирует переговорный процесс после подписания Бишкекского протокола в 1994 году: «Четверть века безрезультатных переговоров… делают неизбежным военный путь разрешения конфликта, восстановления признанной международным сообществом территориальной целостности Азербайджанской Республики. Таким образом, Минская группа ОБСЕ, и прежде всего ее сопредседатели, поставили Южный Кавказ на грань новой войны». Думаем, что именно в этом кроется причина того, что мировое сообщество предпочло не вмешиваться в военные действия в Карабахе. Хотя никто этого не признает, но в этих международных организациях все прекрасно понимают, что за прошедшие годы для мирного справедливого урегулирования конфликта ими не было сделано ровным счетом ничего. «Если не можете решить проблему, не вмешивайтесь», – обратился к мировому сообществу Президент Ильхам Алиев. Что ж, если хватило совести сделать хотя бы это, то и на том спасибо…