Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası tarixi ədalətin bərpası deməkdir
Uzun illər ərzində Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll edilməsi üçün danışıqlar aparılıb. BMT Təhlükəsizlik Şürası və Baş Assambleyası, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən bir sıra hüquqi sənədlərin qəbul edilməsinə baxmayaraq bu danışıqlar heç bir nəticə verməyib. 30 ilə yaxındır ki, beynəlxalq hüquq baxımından Azərbaycanın haqlı olduğunu hər dəfə etiraf edən dünya birliyi münaqişənin həlli üçün konkret addımlar atmayıb. Və bütün bunlar erməni tərəfin Azərbaycanın yalnız hərbi mövqelərini deyil, həmçinin mülki əhalisini və obyektlərini hədəfə alan müntəzəm təxribatları fonunda baş verib.
Öz ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda mübarizə apardığı dövrdə də mövqeyinə sadiq qalan Azərbaycan tərəfin çağırışı dəyişməyib. Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi mövqeyimiz bu olub: ölkəmiz hər zaman adekvat danışıqlara hazırdır, lakin xüsusilə də son iki ildə danışıqlar prosesinə böyük zərbə vuran erməni tərəfin təxribatları ilə üzləşən Azərbaycanın bir yolu var. Danışıqlar nəticəsiz qaldığı üçün işğal edilmiş torpaqları Milli Ordu azad etməyə başlayıb.
Təəssüflər olsun ki, düşmən yalnız bizim hərbi mövqelərimizi atəşə tutmayıb. Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən verilən məlumata görə, sentyabrın 27-dən noyabrın 9-dək bu hücumlar nəticəsində 93 mülki şəxs həlak olub, 407 nəfər yaralanıb, 3326 şəxsi ev, 120 çoxmərtəbəli yaşayış binası və 504 mülki obyekt yararsız hala düşüb. Baş verən prosesləri müxtəlif ölkələrdən müşahidə edən müstəqil ekspertlər dinc əhalini hədəfə aldığını gizlətməyən düşmən tərəfin bu hərəkətlərini hərbi cinayət adlandırıb. Buna baxmayaraq dünya birliyi işğalçı dövlətə qarşı heç bir qəti addım atmıyıb.
Və nəhayət, noyabrın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixində Moskva vaxtı ilə saat 00.00-dan etibarən Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılmasını elan edən Bəyanat imzalanıb. Bu bəyanatın imzalanmasını mühüm tarixi hadisə və faktiki olaraq Ermənistanın hərbi kapitulyasiyası adlandıran Ali Baş Komandan bildirib ki, bundan sonra proseslərin siyasi-diplomatik yolla nizamlanmasına start verilir.
Sadalananları nəzərə alaraq qeyd etmək lazımdır ki, baş verən proseslərin hüquqi bazasının təkmilləşdirilməsi məsələsi böyük aktuallıq kəsb edir. Ölkə başçısı İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, “bizə heç kimin torpağı lazım deyil, biz öz torpaqlarımızı qaytarırıq, ölkəmizin dünya birliyi tərəfindən qəbul olunmuş ərazi bütövlüyünü bərpa edirik”. Bir neçə ay bundan öncə Xarkovda Azərbaycanın Gürcüstan və Moldovadakı sabiq Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri, hüquq elmləri doktoru, professor Namiq Əliyevin elmi redaktəsilə “Dövlətin öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək hüququ” adlı məqalələr toplusu nəşr edilib. Bu toplu AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu, Ukrayna Ali Radasının Qanunvericilik İnstitutu və “Hüquq və politologiya” adlı beynəlxalq elmi jurnalın birgə məhsuludur. Nəşrin baş məsləhətçisi institutun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadədir. Topluda ölkə alimləri və mütəxəssislərilə yanaşı Moldova, Ukrayna, Gürcüstan və Litvanın görkəmli alim və ictimai xadimlərinin də qeyd olunan mövzunun müxtəlif aspektlərinə həsr edilmiş məqalələri yer alıb.
Toplunun “Ön söz”ündə beynəlxalq əlaqələrin üç tərkib hissəsi – beynəlxalq hüquq, geosiyasət və ideologiya haqqında söhbət açaraq Aytən Mustafazadə müasir hüquq sistemi və onun inkişaf mərhələləri, “özünü müəyyənetmə” və “dövlətin suverenliyi, ərazi bütövlüyü” anlayışları arasında mövcüd olan ziddiyyətlər haqqında ətraflı danışır. Alim həmçinin, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və dünyanın müxtəlif ölkələrində baş qaldıran separatçılıq nəticəsində yaranan münaqişələrə də nəzər salır. Beynəlxalq hüquq sahəsində yaranan böhran və dünya üzrə münaqişələrin həllində mövcud olan çətinlikləri nəzərə alan institut direktoru bu mürəkkəb vəziyyətin müxtəlif ölkələrin alimləri və ictimai xadimləri tərəfindən müzakirə edilməsinin zəruri olduğunu vurğulayır.
“«Dondurulmuş münaqişələr» ərazilərində insan haqlarının təmin olunması” adlı məqaləsində Moldova İctimai Palatasının sədri, vəkil Aureliya Qriqoriu insan haqları sahəsində Avropa standartları, bu istiqamətdə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən sənədlər, postsovet məkanında sözügedən sahədə mövcud olan problemlərdən bəhs edir. Müəllif həmçinin, Gürcüstan, Dağlıq Qarabağ və Dnestryanı münaqişələri zamanı çoxsaylı hüquq pozuntuları haqqında da ətraflı danışır. Tədqiqatlarına yekun vuraraq o, dünya birliyi, əsasən də BMT və ATƏT tərəfindən münaqişələrin həllinə yönəlmiş qəti addımların atılmadığını qeyd edir və münaqişələrin dondurulmasının bu ərazilərdə insan haqlarının təmin edilməsinə mənfi təsir göstərdiyini bildirir.
Regional baxımdan tarix elmləri doktoru Quram Marxuliyanın “Ermənistanın geosiyasətində Gürcüstan”, sosial elmlər doktoru Marina İzoriyanın “Abxaziya faciəsi və işğal edilmiş Abxaziyada erməni bayramları” və litvalı jurnalist Qintaras Visotskasın “Ehtiyatlı olun – Gürcüstanda erməni təxribatı” adlı məqalələri diqqəti cəlb edir. Samsxe-Cavaxeti regionunda erməni separatizmindən söhbət açan Quram Marxuliya erməni sərhədçiləri tərəfindən Gürcüstan-Ermənistan dövlət sərhədinin Gürcüstan tərəfə “çəkilməsi”, ölkə ictimaiyyətinin üzləşdiyi xalqlararası, həmçinin Gürcüstan və Azərbaycan arasında anlaşılmazlıqlar yaratmaq məqsədilə törədilən erməni təxribatları haqqında danışır, “sərhədlərin çəkilməsi” nəticəsində qanunsuz zəbt edilən torpaqların geri qaytarılması, Gürcüstan-Ermənistan dövlət sərhədinin demarkasiya və delimitasiyası, habelə Ermənistanın Gürcüstan ərazisində qanunsuz sahiblik etməsi nəticəsində ölkəyə dəyən ziyanın qiymətləndirilməsinə yönələn konkret təkliflər irəli sürür. Müəllif vurğulayır ki, “qeyd olunanlar həyata keçirilməsə Ermənistan öz separatçı fəaliyyətini Cavaxetiyə gətirmək məqsədilə Gürcüstan ərazisində təxribatlar törətməyə davam edəcək...”
1993-cü ildə Baqramyan adına batalyonun hərbi heyətinin Suxumidə törətdiyi vəhşiliklərdən bəhs edən Marina İzoriya hazırda ermənilərin yaşadığı və Yaştxua adlanan keçmiş Tavisupleba kəndindən qaça bilməyən gürcülərin hərbçilər tərəfindən qətlə yetirildiyi ərazidə 2019-cu ildə erməni məhsuldarlıq bayramı sayılan “Amşen”in keçirilməsi haqqında, erməni millətçilərinə həm Ermənistan rəhbərliyi, həm separatçı Abxaziyanın liderləri tərəfindən göstərilən dəstək, həmçinin Abxaziyanın Gürcüstanın tərkibində olduğu dövrdə dövlət səviyyəsində qorunan abxaz dilinin zamanla yox olmaq təhlükəsindən danışır. Müəllif qeyd edir ki, “abxaz dilinin də, abxaz etnosunun da yox olması Kremlə də, Abxaziyanın erməni “sahibləri”nə də sərf edir. Dil yoxdursa xalq da yoxdur”.
Məqaləsində 2019-cu il yanvarın 16-da baş tutan Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin Paris debatlarını təhlil edən Qintaras Visotskas Azərbaycanın münaqişənin həllinə dair konstruktiv danışıqlara hər zaman hazır olduğunu, Ermənistanın isə bu danışıqlara hələ də hazır olmadığını qeyd edir: “Yanvarın 16-dan sonra Ermənistan panikaya qərq olmağa başladı. Mətbuatda müqəddəs and kimi xatırlamalar səsləndirilir: Ermənistanın işğal olunan əraziləri tərk etmək haqqı yoxdur, Azərbaycan Dağlıq Qarabağ uğrunda müharibəni uduzması ilə barışmalı və dərhal Dağlıq Qarabağ Respublikasını müstəqil dövlət kimi tanımalıdır”. Ermənilərin öz cəmiyyətlərində Azərbaycan əleyhinə münasibət yaratdığını, sonra isə gileyləndiyini bildirən müəllif münaqişəni sülh yolu ilə həll etməyə can atan Azərbaycanın Ermənistanda millətçilik abu-havasının genişləndiyini müşahidə edərək məsələnin güc yolu ilə həll etmək məcburiyyətində olacağını vurğulayır. Bunu biz bu gün, 2020-ci ilin payızında görürük: erməni tərəfin təxribatları, işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarından çıxmaq istəməməsi, bu azmış kimi ünvanımıza səsləndirilən şovinistik lozunqlar, Şuşada inauqurasiya və rəqslər, baş nazirin həyat yoldaşının biz tərəfə tuşladığı Kalaşnikov avtomatı, Ermənistan rəhbərliyinin utanmadan insafsızcasına səsləndirdiyi çağırışlar – bütün bu amillər beynəlxalq hüquq tərəfindən qəbul olunan Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsinə yönələn hərbi əməliyyatların başlanmasına gətirib çıxardı. Və bu vaxt biz nəyi müşahidə edirik? Ermənilərin Azərbaycanın “sülhpərvər Ermənistana” qarşı müharibə etməsi haqqında hayqırtıları bütün dünyanı bürüyüb...
Öz məqaləsində Qintaras Visotskas həmçinin, Gürcüstanda Azərbaycana qarşı xoşagəlməz meyllərin yaranmasına yönələn erməni təxribatlarından da bəhs edir. Məsələn, 2019-cu il yanvarın 20-də, yəni Azərbaycanda ümumxalq hüzn günü Axalkalaki rayonunun Cavaxeti bölgəsində hələ 1995-ci ildə ucaldılan erməni separatçısı və terrorçusu, Qarabağda dinc əhaliyə qarşı törədilən soyqırımın iştirakçısı Mixail Avaqyanın büstünün bərpadan sonra təntənəli açılışı keçirilib. Mərasimdə Axalkalakinin meri, Gürcüstan parlamentinin millət vəkilləri, Ermənistanın Gürcüstandakı səfiri və digər rəsmi şəxslər iştirak edib. Nəticədə Azərbaycan Gürcüstana rəsmi etiraz notası təqdim edib, Tbilisidə separatçının büstünün sökülməsi tələbi ilə azərbaycanlıların mitinqləri keçirilib. Beləliklə, Gürcüstanın erməni icması növbəti dəfə ölkədaxili vəziyyəti gərginləşdirməyə, azərbaycanlılarla gürcülərin arasını vurmağa və iki ölkə arasında münasibətlərdə nifaq yaratmağa cəhd edib.
Yuxarıda qeyd olunanlardan göründüyü kimi, erməni separatizmi yalnız Qarabağla kifayətlənmir. Zaman keçdikcə separatçılar ermənilərin yaşadıqları bütün torpaqlara öz iddialarını bildirməyə başlayır. Bu “fenomen” tarixçi və sosioloqlar, habelə psixoloq və antropoloqlar tərəfindən ciddi araşdırılmalıdır, çünki zaman keçir, amma artıq Ermənistan Respublikasının dövlət siyasətinə çevrilmiş separatizm və terrorçuluq siyasəti genişlənməyə davam edərək yalnız Cənubi Qafqaz regionu üçün deyil, digər ölkələr üçün də ciddi təhlükəyə çevrilir. Çox təəssüf ki, dünya birliyi bu iki anlayışın – erməni terrorizmi və erməni separatizminin nə qədər böyük təhlükə olduğunu sonadək dərk etmir.

Восстановление территориальной целостности Азербайджана – это восстановление исторической справедливости
17.11.2020 16:06
На протяжении долгих лет велись переговоры по мирному урегулированию Карабахского конфликта, которые, даже несмотря на принятые Совбезом и Генеральной Ассамблеей ООН, Советом Европы и прочими международными организациями правовые документы, не привели к каким-либо результатам. Почти 30 лет мировое сообщество, регулярно признавая правоту Азербайджана с точки зрения международного права, не предпринимало существенных действий по урегулированию конфликта. И все это происходило на фоне периодических провокаций с армянской стороны, в ходе которых обстрелу подвергались не только военные позиции, но и мирные районы Азербайджана.
И даже в то время, когда Азербайджан вел борьбу за восстановление своей территориальной целостности, посыл оставшейся верной своей позиции азербайджанской стороны, озвученный Верховным главнокомандующим, Президентом Ильхамом Алиевым, гласит, что мы всегда готовы к адекватным переговорам, однако провокации армянской стороны, особенно в течение последних двух лет, которые нанесли огромный удар по переговорному процессу, не оставляют Азербайджану иного выбора: так как переговоры оказались абсолютно безрезультатными, оккупированные земли освобождает Национальная армия.
К большому сожалению, враг атаковал не только военные позиции нашей стороны. По сообщениям Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики, с 27 сентября по 9 ноября в результате обстрелов погибли 93, ранены 407 мирных жителей Азербайджана, пришли в негодность 3326 частных домов, 120 многоэтажных жилых зданий и 504 гражданских объекта. Независимые аналитики, наблюдавшие за происходящими событиями из различных стран, назвали действия вражеской стороны, которая даже не скрывала своих намерений воевать с мирным населением, военным преступлением. Тем не менее, мировое сообщество так и не предприняло никаких решительных действий по отношению к стране-оккупанту.
И наконец, 9-го ноября Президент Азербайджанской Республики, премьер-министр Республики Армения и Президент Российской Федерации подписали заявление, по которому было объявлено о полном прекращении огня и всех военных операций в зоне Нагорно-Карабахского конфликта с 00.00 по московскому времени 10 ноября 2020 года. Назвав подписание этого заявления важнейшим историческим событием и фактически военной капитуляцией Армении, Верховный главнокомандующий сообщил, что с этого момента дан старт политико-дипломатическому урегулированию процессов.
В свете последних событий особую актуальность приобретают вопросы усовершенствования правовой базы всего происходящего. Как отметил глава государства Ильхам Алиев, «нам не нужно ни пяди чужой земли, мы возвращаем свое по праву, восстанавливаем территориальную целостность страны, признанную мировым сообществом». Несколько месяцев назад в Харькове под научной редакцией бывшего Чрезвычайного и Полномочного посла Азербайджана в Грузии и Молдове, доктора юридических наук, профессора Намика Алиева был издан сборник статей под названием «Право восстановления территориальной целостности государства», являющийся результатом сотрудничества Института права и прав человека НАНА, Института законодательства Верховной Рады Украины и международного научного журнала «Право и политология». Главным консультантом издания является директор института, доктор юридических наук, профессор Айтен Мустафазаде. Наряду с отечественными учеными и исследователями в сборнике представлены статьи видных ученых и общественных деятелей Молдовы, Украины, Грузии и Литвы, посвященные различным аспектам исследуемой темы.
Говоря о трех составляющих международных отношений – международном праве, геополитике и идеологии, Айтен Мустафазаде в «Предисловии» к сборнику подробно рассматривает систему современного права и этапы ее развития, противоречия, существующие между понятиями «право на самоопределение» и «суверенитет, территориальная целостность государств», а также на примере Нагорно-Карабахского конфликта приводит ряд примеров конфликтных ситуаций, которые возникли в различных странах мира вследствие сепаратистских движений внутри этих государств. Учитывая возникший в международном праве кризис и трудности в разрешении конфликтов по всему миру, директор института подчеркивает необходимость в обсуждении сложившейся непростой ситуации учеными и общественными деятелями различных стран.
В своей статье «Соблюдение прав человека на территориях “замороженных конфликтов”» председатель Общественной палаты Молдовы, адвокат Аурелия Григориу рассказывает о европейских стандартах в области прав человека, документах, принятых международными организациями в данной сфере, проблемах, существующих в странах постсоветского пространства в этой области, а также подробно говорит о многочисленных нарушениях права на жизнь и свободу и т.д. во время вооруженных конфликтов в Грузии, Нагорном Карабахе и Приднестровье. Подводя итог своим исследованиям, автор указывает на отсутствие конкретных шагов по урегулированию конфликтов со стороны международного сообщества, прежде всего таких организаций, как ООН и ОБСЕ, и отмечает, что замораживание конфликтов отрицательно влияет на соблюдение прав человека в этих зонах.
В региональном аспекте большой интерес представляют статьи доктора исторических наук Гурама Мархулии «Грузия в геополитике Армении», доктора социальных наук Марины Изории «Абхазская трагедия и армянские праздники в оккупированной Абхазии» и литовского журналиста Гинтараса Висоцкаса «Осторожно – армянская провокация в Грузии». Говоря об армянском сепаратизме в регионе Самце-Джавахети, Гурам Мархулия рассказывает о «передвижении» грузино-армянской границы армянскими пограничниками в сторону Грузии, провокациях, с которыми сталкивается грузинская общественность, целью которых является сеяние раздора между народами, а также между Грузией и Азербайджаном, а также выдвигает конкретные предложения, направленные на возврат Грузии земель, незаконно отобранных путем «передвижения границ», демаркацию и делимитацию грузино-армянской границы и оценку ущерба, нанесенного Грузии незаконным хозяйничаньем Армении на грузинских землях. Автор подчеркивает, что «если этого не сделать, провокации Армении на грузинской территории продолжатся вплоть до попыток перенести в Грузию, в Джавахети свою сепаратную активность…»
Говоря о зверствах, которые совершили боевики батальона имени Баграмяна в Сухуми в 1993 году, когда ими были поголовно изгнаны или убиты мирные жители-грузины, Марина Изория рассказывает о праздновании армянского праздника урожая «Амшен» в 2019 году на том самом месте, где боевики расстреливали грузин, не успевших бежать из села Тависуплеба (сейчас называется Яштхуа и заселено армянами), поддержке, которую оказывают армянским националистам как руководство Армении, так и лидеры сепаратистской Абхазии, а также угрозе исчезновения абхазского языка, который поддерживался на государственном уровне в те годы, когда Абхазия находилась в составе Грузии. Автор отмечает, что «и Кремлю, и армянским «хозяевам» Абхазии исчезновение и абхазского языка, и абхазского этноса выгодно. Нет языка – нет народа».
Анализируя в своей статье Парижские дебаты между министрами иностранных дел Азербайджана и Армении, которые прошли 16 января 2019 года, Гинтарас Висоцкас отмечает готовность Азербайджана к конструктивным переговорам по урегулированию конфликта и отсутствие этой готовности в Армении: «Армения после 16 января начала впадать в панику. В печати как заклятье звучат напоминания: Армения не имеет права покидать оккупированные земли, Азербайджан обязан смириться с тем, что проиграл войну из-за Нагорного Карабаха, и немедленно признать Нагорно-Карабахскую республику независимым государством». Отмечая, что армяне сами разжигают в своем обществе антиазербайджанские настроения, а потом жалуются, автор подчеркивает, что, предпочитая мирное урегулирование конфликта, Азербайджан, видя нарастающие националистические настроения в Армении, будет вынужден прибегнуть к крайним мерам – силовому решению вопроса. Это мы видим сегодня, осенью 2020 года: провокации армянской стороны, нежелание освободить оккупированные азербайджанские земли, да еще и шовинистические лозунги, которые мы слышали в свой адрес, пляски и инаугурация в Шуше, «прицел Калашникова» со стороны жены премьер-министра Армении и вызовы, которые официальное руководство Армении озвучивало без стыда и зазрения совести, – все это привело к тому, что начались военные действия, нацеленные на освобождение признанных международным правом азербайджанских территорий. И что мы наблюдаем? Весь мир буквально охватили армянские стенания, что Азербайджан начал войну против «мирной Армении»…
Также в своей статье Гинтарас Висоцкас говорит о провокациях Армении, нацеленных на разжигание антиазербайджанских настроений в Грузии. Например, 20 января 2019 года, то есть в день всенародной скорби в Азербайджане, в Ахалкалакском районе в регионе Джавахети после реставрации был торжественно открыт установленный еще в 1995 году памятник армянскому сепаратисту и террористу, участнику геноцида, учиненного в отношении мирного азербайджанского населения в Карабахе, Михаилу Авагяну. На церемонии приняли участие мэр Ахалкалаки, депутаты грузинского парламента, посол Армении в Грузии и т.д. В результате Азербайджан вручил Грузии официальную ноту протеста, в Тбилиси прошли митинги азербайджанцев с требованием снести памятник сепаратисту. Таким образом, армянская община Грузии в очередной раз попыталась накалить обстановку внутри Грузии и поссорить азербайджанцев с грузинами, а также внести раскол в отношения между двумя государствами.
Как видно из всего вышеизложенного, армянский сепаратизм не ограничивается одним Карабахом. По истечению времени сепаратисты начинают предъявлять претензии на все земли, где живут армяне. Этот «феномен» пора изучать и психологам, и антропологам, не говоря уже об историках и социологах, так как проходит время, а политика сепаратизма и террора, превратившаяся уже в государственную политику Республики Армения, расширяется и представляет угрозу уже не только для Южно-Кавказского региона. К сожалению, мировое сообщество еще до конца не осознает всю опасность, таящуюся в этих явлениях, – армянский терроризм и армянский сепаратизм.