Məktəblilər İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda yaradılan şəraitlə tanış olublar
Bakı şəhəri, Xəzər rayonu Zirə qəsəbəsində yerləşən Nüsrət Yaqubov adına 120 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunu ziyarət ediblər.
Məqsəd şagirdlərdə elmə marağın artırılması olub.
İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov müəssisənin qısa müddət ərzində İKT-nin müasir problemlərinə dair innovativ elmi tədqiqatlar aparan bir quruma çevrildiyini, burada informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin aktual elmi-nəzəri problemlərinin araşdırıldığını bildirib. Qeyd edib ki, institutda Elmi tədqiqatlar, Tədris-İnnovasiya, E-kitabxana, Multimedia, eləcə də AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzləri var.
R.Ələkbərov AzScienceNet şəbəkəsinin ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında böyük imkanlara malik olduğunu söyləyib.
Şagirdlər, həmçinin institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi, Elektron Kitabxana Mərkəzi, Multimedia Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnformasiya Texnologiyaları Nəşriyyatının fəaliyyəti və burada 3D-printerin iş prinsipi ilə yaxından tanış olublar.

Учащиеся школы № 120 ознакомились институтом информационных технологий
Учащиеся средней школы № 120 имени Нусрата Ягубова в поселке Зира Хазарского района города Баку ознакомились с условиями, созданными в Институте информационных технологий НАНА.
Рашид Алекперов сперва дал подробную информацию об институте. Он отметил, что основной целью этой встречи – повышение интереса учеников к науке. Подчеркнув, что Институт за короткое время стал организацием инновационных научных исследований по актуальным проблемам ИКТ, заместитель директора отметил, что в институте исследуются научные и теоретические проблемы информационных технологий и информационного общества. Р.Алекперов отметил, что в состав организации входят сетевые исследовательские центры, такие как Учебно-инновационный центр, Электронная библиотека, Центр мультимедии, а также Data центр научно-компьютерной сети AzScienceNet, Центр интернет обслуживания, Сетевая безопасность и AzScienceCERT.
Он отметил, что сеть AzScienceNet имеет большой потенциал для интеграции науки и образования в стране и еще добавил, что помимо научно-исследовательских учреждений НАНА, также имеют доступ к услугам дата-центра сети AzScienceNet, и другие учебные заведения страны.
Школьники были ознакомлены с деятельностью Электронно-библиотечным центром Института, Издательским центром информационных технологий при Мультимедийном центре и принципами работы 3D-принтера.