Avqust ayının 5-də Azərbaycanın görkəmli bioloq alimi, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, “Şöhrət” ordeni laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizovun 70 yaşı tamam olur.
İbrahim Əzizov 1947-ci il avqustun 5-də Zaqatala rayonunun Qarqay kəndində anadan olub. İlk təhsilini Qarqay kənd məktəbində aldıqdan sonra, Zaqatala Kənd Təsərrüfatı Texnikumunu, daha sonra isə Azərbaycan Dövlət Universitetini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1971-ci ildə Zaqatala rayonunun Qandax və Mosul kənd orta məktəblərində biologiya və kimya fənnlərini tədris edib.
1972-ci ildə “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunun aspiranturasına daxil olan alim məhsuldarlıqlarına görə fərqlənən müxtəlif buğda sortlarının ontogenezində xloroplastların fotokimyəvi fəallığını tədqiq edib. O, tədqiqatlarını ET Əkinçilik İnstitutunda akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi Bitki fiziologiyası və biokimyası şöbəsində yerinə yetirib.
1978-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunun nəzdində akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi ilə Fotosintezin fiziologiyası laboratoriyası yaradılıb və İ.Əzizov həmin laboratoriyanın ilk əməkdaşı olub.
1987-ci ildə Fotosintezin fiziologiyası laboratoriyasının əsasında dörd laboratoriyadan ibarət Məhsuldarlıq proseslərinin molekulyar-genetik əsasları şöbəsi təşkil edilib. İ.Əzizov şöbənin tərkibində yeni yaradılan Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri təyin olunub.
1981-ci ildə akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi ilə “Müxtəlif məhsuldar buğdanın ontogenezində xloroplastların fotosintez qabiliyyəti” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək, “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə biologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb. 1994-cü ildə isə “Məhsuldarlığı və becərilmə şəraiti ilə əlaqədar olaraq müxtəlif buğda sortlarının assimiləedici orqanlarından ayrılmış xloroplastlarda fotokimyəvi reaksiyaların fəallığı” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək, biologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsini alıb. 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilib. 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə professor elmi adına layiq görülüb.
İbrahim Əzizov fotosintezin fiziologiyası sahəsində tanınmış mütəxəssisdir. Onun elmi fəaliyyəti müxtəlif buğda genotiplərinin fotosintez qabiliyyətinin tədqiqinə həsr olunub. O, mühitin qeyri əlverişli amillərinin, o cümlədən, yüksək temperatur, quraqlıq və şoranlığın müxtəlif buğda genotiplərinin xloroplastlarına və məhsuldarlığına təsirini tədqiq edib. Alimin Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin əməkdaşları ilə birgə apardığı tədqiqatlarda müasir fizioloji, biokimyəvi və biotexnoloji metodları tətbiq etməklə ali bitkilərdə və birhüceyrəli yosunlarda duzadavamlılığın mexanizminin aydınlaşdırılması istiqamətində yeni məlumatlar əldə olunub. Bundan əlavə, АМЕА Radiasiya Probemləri İnstitutunun əməkdaşları ilə aparılan tədqiqatlarda bir sıra bitki mənşəli radioprotektor xassəli fizioloji fəal maddələr alınıb, həmin maddələr bitki və heyvan orqanizminə daxil edilərək onların şüaqoruyucu xassələri tədqiq edilib.
İbrahim Əzizovun rəhbərliyi ilə “Abşeronun neftlə və neft məhsulları ilə çirklənmiş torpaqların bioremediasiya üsulunun işlənib hazırlanması”, “Gəncə ətrafı çirklənmiş torpaqların təmizlənməsində yeni üsulların tətbiqi” mövzularında beynəlxalq layihələr yerinə yetirilib və çirklənmiş torpaqların təmizlənməsinin yeni, ekoloji təmiz və iqtisadi cəhətdən sərfəli metodu işlənib hazırlanaraq praktikaya tətbiq edilib.
İ.Əzizov 241 elmi əsərin, o cümlədən 2 monoqrafiyanın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi altında 7 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
O, 2001-2016-cı illərdə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, 2011-2016-cı illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının biologiya elmləri üzrə Ekspert Şurasının sədri, “AMEA-nın Xəbərləri (biologiya elmləri seriyası)” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü olub.
İbrahim Əzizov Ukrayna Genetiklər və Seleksiyaçılar, Radiobioloqlar cəmiyyət-lərinin, “Orqanizmlərin eksperimental təkamülünün amilləri” jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.
Alimin elmi yaradıcılıq fəaliyyəti pedaqoji fəaliyyəti ilə üzvi surətdə bağlıdır. O, 1985-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsində ixtisas dərslərini aparır, gənc kadrların hazırlanmasında fəal iştirak edir.
Elmdə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə 2005-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
Görkəmli bioloq alimi 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik.

Corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov is 70
On August 5, the prominent biologist of Azerbaijan, the laboratory director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, laureate of "Glory", correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov is 70.
Ibrahim Azizov was born on August 5, 1947 in Gargay village of Zagatala region. After receiving his first education at the Garqay village school, he graduated with honors from Zagatala Agricultural Technical College, then the Azerbaijan State University.
In 1971, he taught biology and chemistry at secondary schools in Gandah and Mosul villages of Zagatala region.
In 1972, he studied the photochemical activity of chloroplasts in the ontogenesis of different wheat varieties, which differed from the scientist's productivity in the post graduate school of the Institute of Botany of the Azerbaijan Academy of Sciences on "Plant Physiology". He performed his research at the Department of Plant Physiology and Biochemistry headed by academician Jalal Aliyev at the ET Institute of Agriculture.
In 1981, under the direction of academician Jalal Aliyev, he defended his dissertation on the theme "The ability of photosynthesis of chloroplasts on ontogenesis of various productive wheat" and received a Ph.D. in biological sciences on the specialty "Plant Physiology". In 1994, he defended his dissertation on the theme "Activity of photochemical reactions in chloroplasts separated from the various wheat varieties due to productivity and cultivation condition" and received a Ph.D. in biological sciences. In 2001 he was elected Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences. In 2017 he was awarded the title of professor by the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
Ibrahim Azizov is a well-known specialist in the field of photosynthesis physiology. His scientific activity is devoted to the study of photosynthesis ability of various wheat genotypes. He has studied the effects of unfavorable environment factors, including high temperature, drought and salinity, on chloroplasts and productivity of different wheat genotypes. The scientist's recent research on biological, biochemical and biotechnological methods has led to new data on clarifying the mechanism of tolerance in higher plants and single-celled algae. In addition, a number of plant-derived radioprotective physiologically active substances were obtained in the study conducted by the Institute of Radiation Probes of the AMEA, which were included in the plant and animal organism and investigated their invasive properties.
Under the leadership of Ibrahim Azizov, international projects have been implemented on "Development of Absheron Oil and Petroleum Polluted Bioremediation Methods", "New Methods for Cleaning Polluted Polluted Land in Ganja" and a new, ecologically clean and economically viable method of polluted soil clean-up, Applied.
I.Azizov is the author of 241 scientific works, including 2 monographs. Under the guidance of the scientist, seven PhDs have been prepared.
He is an academic secretary of the Department of Biology and Medical Sciences in 2001-2016, chairman of the Expert Council on Biological Sciences of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan in 2011-2016.
Ibrahim Azizov is a member of the Editorial Board of the Ukrainian Genetics and Selection Society, Radiobiologists' Society, "Factors for the Experimental Evolution of Organisms."
The scientist's scientific-creative activity is organically linked to pedagogical activity. He has been teaching at the Faculty of Biology of Baku State University since 1985 and actively participates in the development of young cadres.
For his achievements in science he was awarded the Order of Glory in 2005.
We congratulate great scientist on the occasion of his 70th jubilee, wish him robust health and success in his life.