“Qəbələ arxeologiyası” mövzusunda beynəlxalq elmi seminar keçirilib
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyası və Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Qəbələ arxeologiyası” mövzusunda beynəlxalq elmi seminar keçirilib.
Beynəlxalq tədbirin açılış mərasimində Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Kim Çanq-gyu, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri Ruhəngiz Heydərova, Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Nazim Səmədov, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova, akademik Teymur Bünyadov, Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü İlyas BabayevMilli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış ediblər.
Çıxış edənlər iki ölkə arasında elm sahəsində əməkdaşlığın nümunəsi kimi Qəbələ Azərbaycan-Koreya arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyətini xüsusi vurğulayıblar. Məlumat verilib ki, Azərbaycan-Koreya arxeoloji ekspedisiyası SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının təşəbbüsü, maliyyə və təşkilati dəstəyi ilə fəaliyyətə başlayıb. O vaxtdan etibarən Qafqaz Albaniyası dövlətinin paytaxtı, sonralar isə Azərbaycan və Şərqin tarixində əhəmiyyətli şəhər olmuş Qəbələnin (e.ə.IV - b.e. XVIII əsrlər) üç tarixi ərazisində, eləcə də Paleolit, Eneolit və Erkən Tunc dövrlərinə aid şəhərkənarı ərazilərində hər il arxeoloji tədqiqatlar aparılır.
Bildirilib ki, Qəbələdəki arxeoloji tədqiqatlar AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları və Koreyanın bir neçə elmi mərkəzinin mütəxəssislərindən ibarət komanda tərəfindən aparılır. Qazıntılar zamanı tapılan maddi-mədəniyyət nümunələri Çuxur Qəbələ kəndindəki Arxeoloji Mərkəzin sərgi salonunda nümayiş etdirilir.
Seminarda Azərbaycan və Koreyanın tanınmış arxeoloqları qədim Qəbələ şəhərinin ərazisində apardıqları tədqiqatların nəticələri barədə məlumat veriblər.
Beynəlxalq tədbir zamanı elmi məruzələrlə yanaşı, AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan və Koreya arxeoloqlarının Qəbələdə birgə apardığı arxeoloji ekspedisiyalar zamanı əldə olunan nəticələr barədə illik hesabatlar dinlənilib, “Tapıntılar” kitablar toplusunun və “Qəbələ-Qafqaz Albaniyasının paytaxtı” filminin təqdimatı keçirilib.
Tədbir iştirakçıları, həmçinin qədim Qəbələ şəhərinin Antik, Səlbir və Qala adlanan ərazilərində aparılan arxeoloji qazıntı işləri, eləcə də eksponatlar və fotoşəkillərdən ibarət sərgi ilə də tanış olublar.

При совместной организационной поддержке Института археологии и этнографии НАНА, Азербайджано-Корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) и посольства Республики Корея в Азербайджане состоялся международный научный семинар на тему «Археология Габалы».
На церемонии открытия международного мероприятия выступили посол Республики Корея в Азербайджане Ким Чанг-гью, председатель Азербайджано-Корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) Рухангиз Гейдарова, заместитель министра Культуры и туризма Назим Самедов, директор Института археологии и этнографии НАНА Маиса Рагимова, академик Теймур Буньядов, начальник археологической экспедиции «Габала», член-корреспондент НАНА Ильяс Бабаев, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы.
Выступившие особо подчеркнули деятельность Азербайджано-Корейской археологической экспедиции Габала как пример сотрудничества между двумя странами в области науки. Было сообщено, что Азербайджано-Корейская археологическая экспедиция приступила к деятельности по инициативе, при финансовой и организационной поддержке Азербайджано-Корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку). С тех пор проводятся археологические исследования в трех исторических территориях Габалы, которая являлась столицей государства Кавказской Албании, а впоследствии стратегическим городом в истории Азербайджана и Востока (IV в. до н.э.- XVIII в. н.э.), а также в загородных территориях, восходящих к периоду Палеолита, Энеолита и Ранней Бронзы.
Было сообщено, что археологические исследования в Габале ведутся со стороны сотрудников Института археологии и этнографии НАНА и команды, состоящей из специалистов нескольких научных центров Кореи. Образцы материальной культуры, обнаруженные в ходе раскопок, демонстрируются в выставочном зале Археологического центра в селе Чухур Габала.
На семинаре известные археологи Азербайджана и Кореи сообщили о результатах исследований, проведенных на территории древнего города Габала.
Во время международного мероприятия, наряду с научными докладами, были заслушаны годовые отчеты касательно результатов, полученных во время археологических экспедиций, проведенных в Габале совместно с археологами Азербайджана и Кореи под руководством члена-корреспондента НАНА Ильяса Бабаева. Состоялись презентации сборника книг «Находки» и фильма «Габала – столица Кавказской Албании».
Участники мероприятия также ознакомились с археологическими раскопками, проводимыми на территории под названием Антик, Селбир и Гала древнего города Габала, а также выставкой фотоснимков и экспонатов.