“Azərbaycanda Azıx mağarası və miqrasiya axınları” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları Mingəçevir şəhəri yaxınlığında yerləşən Qaraca paleolit düşərgəsinə arxeoloji səfər ediblər.
Abidəni ilk dəfə aşkar etmiş və orada tədqiqatlar aparmış AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Azad Zeynalov, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Dağıstan Elmi Mərkəzinin baş elmi işçisi, coğrafiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru İdris İdrisov, REA-nın Maddi Mədəniyyət Tarixi İnstitunun (REA MMTİ) Paleolit şöbəsinin baş elmi işçisi, tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Sergey Kulakov əldə edilmiş nəticələr haqqında iştirakçılara məlumat veriblər.
Qonaqlar abidədə milyon il əvvələ aid qədim insanlar tərəfindən hazırlanan çoxsaylı daş alətlərə və daşlaşmış ağac qalıqlarına baxış keçiriblər.
Sonra REA MMTİ-nin Eksperimental laboratoriya şöbəsinin baş elmi işçisi, tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Yevgeni Girya qədim insanlar tərəfindən daş alətlərin hazılanma üsulunu nümayiş etdirən eksperiment keçirib.
Daha sonra iştirakçılara konfransın yekun qətnamə layihəsi oxunub.
Yekdilliklə qəbul olunmuş qətnamədə konfrans nümayəndələri Qafqazın əsas erkən paleolit abidələrindən biri kimi Azıx mağara düşərgəsinin böyük elmi önəmini yekdilliklə bildirib, son illərdə Azərbaycanda aparılan arxeoloji tədqiqatların səviyyəsini yüksək dəyərləndiriblər.
Həmçinin qətnamədə 2022-ci ildə Azərbaycanda paleolitşünaslığın banisi, professor Məmmədəli Hüseynovun 100 illiyinə həsr olunan beynəlxalq konfransın keçirilməsi təklifi də yer alıb.
Daha sonra Qəbələ Arxeoloji mərkəzində konfrans iştirakçılarına Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu tərəfindən sertifikatlar təqdim olunub. Həmçinin SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyası tərəfindən konfrans iştirakçılarına Qəbələdə aparılmış arxeoloji tədqiqatları əks etdirən nəşrlər və video-materiallar hədiyyə edilib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 5-də işini yekunlaşdıran konfransın təşkilatçıları AMEA Rəyasət Heyəti, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasıdır.

Finished International conference on "Azykh cave and migration flows in Azerbaijan"
The participants of the international forum devoted to the 50th anniversary of the discovery of a part of the jaw bone of a primitive man were on an archaeological trip to the Garaja paleolithic camp near Mingachevir.
Lead researcher of the Institute of Archeology and Ethnography, Ph.D. in History Azad Zeynalov, Chief Researcher of the Dagestan Scientific Center of the Russian Academy of Sciences (RAS), Ph.D. in Geography Idris Idrisov and Chief Researcher of the Paleolithic Department of the History of Material Culture RAS, Ph.D. in history Sergey Kulakov told the participants about this camp.
The guests familiarized themselves with stone products and the fossilized remains of a million-year-old tree remains.
Then, Yevgeny Girya, chief researcher at the Department of Experimental Laboratory of the Russian Academy of Sciences, Ph.D. in History, conducted an experiment demonstrating the methods of making stone tools.
Then, the participants were read the final draft resolution of the conference.
The conference resolution unanimously agreed that, the Azykh cave camp is one of the main monuments of the early Paleolithic in the Caucasus, and the archeological work carried out in Azerbaijan is also highly appreciated. The resolution also proposes to hold an international conference dedicated to the 100th anniversary of the founder of Paleolithic research in Azerbaijan, Professor Mammadali Huseynov in 2022.
In the Gabala Archaeological Center, participants were presented certificates of the Institute of Archeology and Ethnography. In addition, the Association of Azerbaijan - Korean Cultural Exchange SEBA (Seoul-Baku) presented to the forum participants publications and videos reflecting the archaeological research conducted in Gabala.
The organizers of the conference, finished on October 5 are ANAS Presidium, the Institute of Archeology and Ethnography, the Association of Azerbaijani - Korean Cultural Exchange SEBA (Seoul-Baku.