“Azərbaycanda Azıx mağarası və miqrasiya axınları” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları Mingəçevir şəhəri yaxınlığında yerləşən Qaraca paleolit düşərgəsinə arxeoloji səfər ediblər.
Abidəni ilk dəfə aşkar etmiş və orada tədqiqatlar aparmış AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Azad Zeynalov, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Dağıstan Elmi Mərkəzinin baş elmi işçisi, coğrafiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru İdris İdrisov, REA-nın Maddi Mədəniyyət Tarixi İnstitunun (REA MMTİ) Paleolit şöbəsinin baş elmi işçisi, tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Sergey Kulakov əldə edilmiş nəticələr haqqında iştirakçılara məlumat veriblər.
Qonaqlar abidədə milyon il əvvələ aid qədim insanlar tərəfindən hazırlanan çoxsaylı daş alətlərə və daşlaşmış ağac qalıqlarına baxış keçiriblər.
Sonra REA MMTİ-nin Eksperimental laboratoriya şöbəsinin baş elmi işçisi, tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Yevgeni Girya qədim insanlar tərəfindən daş alətlərin hazılanma üsulunu nümayiş etdirən eksperiment keçirib.
Daha sonra iştirakçılara konfransın yekun qətnamə layihəsi oxunub.
Yekdilliklə qəbul olunmuş qətnamədə konfrans nümayəndələri Qafqazın əsas erkən paleolit abidələrindən biri kimi Azıx mağara düşərgəsinin böyük elmi önəmini yekdilliklə bildirib, son illərdə Azərbaycanda aparılan arxeoloji tədqiqatların səviyyəsini yüksək dəyərləndiriblər.
Həmçinin qətnamədə 2022-ci ildə Azərbaycanda paleolitşünaslığın banisi, professor Məmmədəli Hüseynovun 100 illiyinə həsr olunan beynəlxalq konfransın keçirilməsi təklifi də yer alıb.
Daha sonra Qəbələ Arxeoloji mərkəzində konfrans iştirakçılarına Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu tərəfindən sertifikatlar təqdim olunub. Həmçinin SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyası tərəfindən konfrans iştirakçılarına Qəbələdə aparılmış arxeoloji tədqiqatları əks etdirən nəşrlər və video-materiallar hədiyyə edilib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 5-də işini yekunlaşdıran konfransın təşkilatçıları AMEA Rəyasət Heyəti, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasıdır.

Участники международного форума, посвящённого 50-летию обнаружения части кости челюсти первобытного человека – азыхантропа, были в археологической поездке в палеолитическом лагере Гараджа вблизи города Мингячевир.
Впервые обнаружившие памятник и проводящие здесь работы ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии, доктор философии по истории Азад Зейналов, главный научный сотрудник Дагестанского научного центра АН Росии (РАН), доктор философии по географии Идрис Идрисов, главный научный сотрудник Отдела палеолита Института истории материальной культуры РАН, доктор философии по истории Сергей кулаков рассказали участникам о данном лагере.
Гости ознакомились с каменными изделиями и окаменевшими останками деревьев возрастом миллион лет.
Затем главный научный сотрудник отдела Экспериментальной лаборатории РАН, доктор философии по истории Евгений Гирья, провел эксперимент, демонстрирующий методы изготовления каменных орудий.
Затем участникам был прочитан окончательный проект резолюции конференции.
В резолюции конференции единогласно было решено, что Азыхский пещерный лагерь является одним из основных памятников раннего палеолита на Кавказе, а также высоко оценена археологическая работа, проводимая в Азербайджане. В резолюции также предлагается провести международную конференцию, посвященную 100-летию основателя палеолитических исследований в Азербайджане, профессора Мамедали Гусейнова в 2022 году.
В Габалинском археологическом центре участникам были вручены сертификаты Института археологии и этнографии. Кроме того, Ассоциация азербайджано - корейского культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) подарила участникам форума публикации и видеоматериалы, отражающие археологические исследования, проведенные в Габале.
Организаторами конференции, которая заканчивается 5 октября, являются Президиум НАНА, Институт археологии и этнографии, Ассоциация азербайджано - корейского культурного обмена SEBA (Сеул-Баку.