Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, docent
Yaranma tarixi  AMEA Şərqşünaslıq İnstitutu 1958-ci ildə Az.SSR Nazirlər Sovetinin qərarı ilə EA-nın digər institutlarında fəaliyyət göstərən müvafiq şöbə və qrupların əsasında yaranmışdır.
Əsas fəaliyyət istiqamətləri Şərq ölkələrinin ictimai, iqtisadi, mədəni-tarixi inkişafı və Azərbaycanla əlaqələri
Əsas elmi nəticələr İnstitut mövcud olduğu illər ərzində Şərq ölkələrinini tarixi, mədəniyyəti, iqtisadiyyatı və ictimai fikrinin tədqiqi sahəsində böyük uğurlar əldə etmişdir. İnstitutun istiqamətinə uyğun olaraq, bir çox mühüm elmi problemlər tədqiq edilmiş, nüfuzlu beynəlxalq konfranslar keçirilmiş, fundamental monoqrafiya və kitablar çap olunmuşdur. Indiyədək institut əməkdaşlarının 600-dən artıq elmi kitabı və yeddi mindən çox elmi məqaləsi çap edilmişdir.Bu kitabların ən mühümləri aşağıdakılardır:Əbdül-Kərim Əlizadə “Məhəmməd ibn Hinduşah Naxçıvani. Dastur əl-katib fi tayin əl-məratib”. II cild, M., Nauka, I cild, 1964, I cild, II hissə, 1971, II cild, 1976. Araslı H.M. “Xaqani Şirvani (Şairin həyatı və zəngin ədəbi irsi haqqında). Bakı, 1982. Araslı H.M. “İmadəddin Nəsimi. Həyat və yaradıcılığı”. Bakı, Azərnəşr, 1972.Məhərrəmov T.Ə. – “Əmir Xosrov Dəhləvi. Məcnun və Leyli. Bakı, Elm, 1970.Məhərrəmov T.Ə. – “Əşrəf Marağayi. Həyat və yaradıcılığı”. – Bakı, Elm, 2000.İmanquliyeva A.N. “Qələmlər birliyi və Mixail Nuayme” M., Nauka, 1975. İmanquliyeva A.N. “Cubran Xəlil Cubran”. Bakı, Elm, 1975. İmanquliyeva A.N. "Yeni ərəb ədəbiyyatının korifeyləri". "Elm",1991. Əliyev R.M. “Nizami Gəncəvi. Yeddi gözəl. Bakı, Elm, 1983. Şihabəddin an-Nesəvi. Cəlal əd-Din Mankburnunun həyat yolu. Ərəbcədən tərcümə, ön söz, qeydlər və şərhlər akad. Z.M.Bünyadovundur. Bakı Elm, 1973.Bünyadov Z.M. Azərbaycan VII-IX əsrlərdə. Bakı, Azərnəşr, 1989. Bünyadov Z.M. Azərbaycan Atabəylər dövləti. Bakı, Elm, 1985. Əbdi bəy Şirazi. Təkmilət-ül-əkbar. Fars dilindən tərcümə, müqəddimə və şərhlər Ə.Rəhimovundur. Bakı, Elm, 1970.G.B.Baxşəliyeva. Əbül-Fərəc əl-İsfahaninin "Nəğmələr kitabı" və klassik Azərbaycan ədəbiyyatı.G.B.Baxşəliyeva. Müasir Suriya hekayəsi”.İslam. Ensiklopedik lüğət. Tərtib edənlər: G.B.Baxşəliyeva, Ə.Abbasov. Bakı, Elm, 2013.Mustafayev Ş.M. “Səlcuqilərdən Osmanlılara: XI-XV yüzilliklərdə Anadolunun türk mühitində etno-siyasi proseslər”. Bakı, Elm, 2011.Əsədov F.M. “Erkən orta əsrlərdə türklər haqqında ərəb mənbələri”. Bakı, Elm, 1993.E.Həsənova. Türkiyə Respublikasında dünyəvilik və İslam. Bakı, Elm, 2002.Mürsəlov R.Ə. Müasir islamdaxili proseslər. Bakı, Elm, 2010.Məhəmmədi M.Ə.. Güney Azərbaycan məsələləri. Bakı, "Bakı Çap Evi" nəşriyyatı, 2012,Əlibəyli Ş.Ə.. Füzulinin farsca divanı: linqvo-poetik özəlliklər. Bakı, “Nafta-press”, 2008,Kazımov M.D. “Camal Təbrizinin poetik irsi”. Bakı, Elm, 1998.Bije Ə.R. “Seyid Cəfər Pişəvəri”. Bakı, 2009.AMEA akad. Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun beynəlxalq elmi əlaqələri genişdir. Son illər İnstitut Rumıniyanın Babeş-Bolyai Universitetinin Türkologiya İnstitutu (2010), İtaliya Neapol Şərqşünaslıq İnstitutu (2013), Rusiya Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutu (2014) və s. ilə əməkdaşlıq haqqında saziş imzalamışdır.

Служб. тел.: (+994 12) 5388755, 5109721 Моб.: (+994 50) 3379010 Факс: (+994 12) 5109721 Э-почта: bahsheli@mail.ru |
| История создания | Институт Востоковедения НАНА был создан в 1958 году по решению Совета Министров Аз.ССР на основе соответствующих отделов и групп, функционирующих в других институтах АН. | |
| Основные направления деятельности | Общественное, экономическое, культурно-историческое развитие стран Востока, а также их связи с Азербайджаном. | |
| Основные научные результаты | За годы своего существования Институт достиг больших успехов в сфере исследований истории, культуры, экономики и общественной мысли стран Востока. В соответствии с научной направленностью института были исследованы многие важные научные проблемы, организованы международные конференции, опубликованы фундаментальные монографии и книги.По сегодняшний день сотрудниками института было опубликовано более 600 научных книг и свыше 700 научных статей.Самыми значительными из них являются нижеследующие работы:Абдуль-Керим Ализаде «Мухаммад ибн Хиндушах Нахчивани. Дастур аль-кятиб фи тайин аль-маратиб». II том, М., Наука, I том, 1964, I том, II часть, 1971, II том, 1976.Араслы Г.М. “Хагани Ширвани ( О жизни и богатом литературном наследии поэта). Баку, 1982.Араслы Г.М. “Имададдин Насими. Жизнь и творчество”. Баку, Азернешр, 1972.Магеррамов Т.А. – “Амир Хосров Дехлеви. Меджнун и Лейли. Баку, Эльм, 1970.Магеррамов Т.А. – “Ашраф Марагайи. Жизнь и творчество”. – Баку, Эльм, 2000.Имангулиева А.Н. “Ассоциация пера и Михаил Нуайме” M., Наука, 1975.Имангулиева А.Н. “Джубран Халиль Джубран”. Баку, Эльм, 1975.Имангулиева А.Н. "Корифеи новой арабской литературы". "Эльм",1991.Алиев Р.М. «Низами Гянджжеви. Семь красавиц». Баку, Эльм, 1983.Шихабаддин ан-Несави. Жизненный путь Джалал ад-Дина Манкбурну. Перевод с араб., предисловие и комментарии акад. З.М.Буниятова. Баку, Эльм, 1973.Буниятов З.М. Азербайджан в VII-IX веках. Баку, Азернешр, 1989.Буниятов З.М. Азербайджанское государство Атабеков, Баку, Эльм, 1985.Абди бек Ширази. Такмилят-уль-акбар. Перевод с перс., вступление и комментарии А.Рагимова. Баку, Эльм, 1970.Бахшалиева Г.Б. «Книга песен» Абуль Фараджа аль-Исфахани и классическая азербайджанская литература. филолог. пер. с араб., предисл., исслед., коммент. и указ. Г. Б. Бахшалиевой.1994. Бахшалиева Г.Б. «Современный сирийский рассказ». 2007.Ислам. Энциклопедический словарь. Составители: Г.Б.Бахшалиева, А.Аббасов. Баку, Эльм, 2013.Мустафаев Ш.М. «От Сельджукидов до Османов: этнополитические процессы в тюркской среде Анатолии в XI-XV вв.». Баку, Эльм, 2011.Асадов Ф.М. «Арабские источники о тюрках в раннее средневековье». Баку, Эльм, 1993.Гасанова Э. Лаицизм и ислам в республиканской Турции. Баку, Эльм, 2002.Мурсалов Р.А. Современные внутри исламские процессы. Баку, Эльм, 2010.Месиага Магомеди. Проблемы Южного Азербайджана. Баку, изд.-во "Бакы Чап Эви", 2012.Алибейли Ш.А. Персидский диван физули: лингво-поэтические особенности. Баку, “Нафта-пресс”, 2008.Кязимов М.Д.. “Поэтическое наследие Джамала Тебризи”. Баку, Эльм, 1998.Биже А.Р. “Сейид Джафар Пишевари ”. Баку, 2009.Институт Востоковедения им. акад. З.М.Буниятова имеет широкие международные научные связи. За последние годы были подписаны договора о сотрудничестве между Институтом Тюркологии города Бабеш-Больяи (Румыния) (2010), Неапольским Институтом Востоковедения (Италия) (2013), Институтом Востоковедения РАН (Россия) (2014), и некоторыми другими научными организациями. | |
| Общее количество сотрудников | 157 | |
| Структурные подразделения | Отдел иранской филологии Отдел турецкой филологии Отдел истории религии и общественной мысли Отдел источниковедения и исследования и издания памятников письменности Отдел востока и запада Отдел Южного Азербайджана Отдел стран Центральной Азии Отдел истории и экономики Турции Отдел истории и экономики Ирана Отдел истории и экономики арабских стран Отдел арабской филологии Отдел стран Азиатско-Тихоокеанского региона Отдел публикации и обеспечения научной информации Отдел теории востоковедения |
Ученый совет: - председатель - секретарь - члены |
Бахшалиева Г.Б. Салимова С.А. Мустафаев Ш.М Мирзазаде С.Г. Кязимов М.Д. Байрамзаде С.З. Рустамова-Тохиди С.А. Абиев А.М Магомеди М.А. Аббасов Р.И. Асадов Ф.М. Гасанова Э.Ю. Гулиева-Гафгазлы Х.Дж. Мустафаев В.К. Алимурадов А.И.Рагимова З.Т. Мамедов В.И. Джумшудлу Р.А. |
Совет молодых ученых и специалистов: - председатель - заместитель - секретарь - члены |
Алиев П.Э. Алимурадов И.А Салимова С.А. Мирзаева Дж.А. Казымов Г.А. Самудова У.М. Абдуллаева Х.Ф. Мирзаева А.А. Тагиева Г.Х. |
Диссертационный совет: - председатель - зам. председателя - ученый секретарь - члены |
Бахшалиева Г.Б Кязимов М.Д. Шихалибейли З.А. Гулиев Э.Х. Халилов П.И. Нагисойлу М.З. Рустамова Т.З. Джумшудлу Р.А. Магомеди М.А. Шарифов К.К. Гулиева -Гафгазлы Х.Дж. Османова Б.Р. Рагимова З.Т. |
Алимурадов И.А. Бабашли М.А. Маджидова Н.А. Мирзазаде С.Г. Меликова Л.Ф. Гафгазлы Г.А Садыгов Т. Г. Мамедов В.И. Рустамов Р.Н. |