AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun (ETİ) təşkilatçılığı ilə 27 Mart - Elm Gününə həsr olunan "Azərbaycan elmi müasir dövrdə" mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında baş tutan tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan elminin tarixi ənənələri və bugünkü inkişaf dövrü barədə danışıb. O, Azərbaycanın ali elmi qurumu olan AMEA-nın Mirəsədulla Mirqasımovun dövründə möhkəm təməllərinin yaradıldığını, Yusif Məmmədəliyevin zamanında nüfuzlu quruma çevrildiyini, Həsən Abdullayevin dövründə isə özünün qızıl dövrünü yaşadığını söyləyib.
İ.Həbibbəyli bu gün akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyilə akademiyada mühüm islahatların aparıldığını, dünyanın 50-dən çox ölkəsi ilə elmi əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını söyləyib.
Alim ölkəmizdə daima elmə böyük diqqət göstərildiyini, Prezident İlham Əliyevin respublikada Elm gününün təsis edilməsi haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamının bunun bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb.
O, bu gün elmlərin tarixinin araşdırılmasının, nəzəri və metodoloji problemlərinin əsaslandırılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib, eləcə də ETİ-nin respublikanın və xarici dövlətlərin arxivlərindən topladığı materialların zəruriliyinə toxunub.
Sonra ETİ-nin direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, dosent Məryəm Seyidbəyli "Elm tarixinin təşəkkülü və təşkilatlanma prosesi" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Alim qeyd edib ki, multidissiplinar sahə olan elm tarixinin əsası XVI əsrdə ingilis filosofu, tarixçi, yazıçı Frensis Bekon tərəfindən qoyulub. Bildirib ki, sonralar belçikalı alim Corc Sorton, amerikalı tarixçi Merton Colter, rusiyalı alim Vladimir Vernadski və digərləri tərəfindən bu elm sahəsi təkmilləşdirilib.
O, Azərbaycanda elm tarixinin təşkilatlanma prosesinin isə XX əsrin 60-cı illərində Təbiətşünaslıq və texnika tarixi elmi şurasının yaradılması ilə başladığını söyləyib.
Bu gün dünyada elmlərin inteqrasiyasının getdiyini deyən M.Seyidbəyli biofizika, biokimya, molekulyar biologiya, molekulyar biofizika kimi yeni elm sahələrinin yarandığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, hazırda dünyada 140-dan çox elm tarixi kafedrasının və 5 Elm Tarixi İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Seminarda, həmçinin t.ü.f.d. Ziyad Əmrahovun "Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında Bakı Dövlət Universitetinin rolu", sən.ü.f.d. Dilara Vahabovanın "1960-cı illərdə Azərbaycanda tarix və metadologiya elminin əsas məsələləri", f.ü.e.d., dosent Ələddin Məlikovun "Epistemologiyanın müxtəlif elmlərin təşəkkülündəki rolu" və Solmaz Namazovanın "Nizami Gəncəvinin əsərlərində tibb elmi" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

The scientific seminar on "Azerbaijan science in the modern era" held
ANAS Institute of Literature by the organization of ANAS Institute of the History of Science held scientific seminar on “Azerbaijani science in the modern era”, devoted to March 27 - the “Day of Science”.
Vice-President of ANAS, academician Habibbayli Isa spoke on the historical traditions of Azerbaijani science and its modern development. He noted that, in the times of Mirasadulla Mirgasimov serious steps towards development were made at the Academy, during the time of Yusif Mammadaliyev the ANAS became a prestigious institution, during the period of Hasan Abdullayev ANAS was experienced a golden period since its development.
Habibbayli Isa noted that, today, under the leadership of Academician Akif Alizadeh are being carried out a significant reforms at the Academy of Sciences, cooperation has been established with more than 50 countries of the world and was signed agreements.
Speaking about attention to science in our country, the scientist noted the Order of President Ilham Aliyev on the establishment of the “Day of Science” in the country as a vivid example of this attention.
Then, Director of the Institute of the History of Science, Doctor of History, Associate Professor Maryam Seyidbeyli delivered a paper on "The Formation and Organization of Science History".
Scientist noted that, the history of science in an interdisciplinary field was laid by the English philosopher, historian and writer Francis Bacon in the 16th century and was further developed by other scientists.
According to her, the organization of the history of science in Azerbaijan began with the creation of the Scientific Council on Natural Sciences and Technology in the 60s of the XX century.
During the seminar, a number of reports on the development of science, its methodology and education were also listened.