Martın 27-də AMEA Rəyasət Heyətində Elm Gününün nəticələrinə həsr olunmuş toplantı keçirilib. Rəyasət Heyəti üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq bu əlamətdar günün əhəmiyyətindən danışıb: “Elm Gününün keçirilməsi alimlərimizin gərgin əməyi, birgə fəaliyyətinin məntiqi nəticəsidir”.
A.Əlizadə Azərbaycanın elm cəmiyyətinin belə bir günün keçirilməsi ilə bağlı tarixdə bir neçə dəfə təşəbbüs göstərdiklərini qeyd edərək, nəhayət 2018-ci ildə ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən Elm Gününün təsis edilməsi ilə bağlı sərəncamın imzalandığını və bu addımın alim və mütəxəssislər tərəfindən böyük sevinclə qarşılandığını vurğulayıb.
1993-cü ildə AMEA Rəyasət Heyətində alimlərin ümummilli lider Heydər Əliyevlə görüşünü xatırlayan A.Əlizadə bu dahi şəxsiyyətin akademiyaya və ümumilikdə Azərbaycan ziyalılarına, elm və təhsilinə hər zaman xüsusi diqqət göstərdiyini vurğulayıb.
Alim son zamanlarda AMEA-da əldə olunan nailiyyətlərə də toxunub. Ölkə başçısının sərəncamı ilə yaradılmış AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkından söz açan A.Əlizadə bu müəssisədə elmin kommersiyalaşdırılması ilə bağlı ciddi tədbirlərin görüldüyünü, rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsal edildiyini, gənclər üçün innovativ şəraitin yaradıldığını qeyd edib.
AMEA prezidentinin sözlərinə görə, rəhbərlik etdiyi qurumda yaradılmış magistratura pilləsi gənc kadrların elmə cəlb olunmasında xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Akademiyada ilk dəfə olaraq ali təhsilin ikinci pilləsi olan magistraturanın təşkili bu qurumun tarixində ən mühüm addımlardandır.
Akademiyada fəaliyyət göstərən alimlərin elmmetrik göstəricilərinin yüksəldiyini, dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarında dərc olunan məqalələrin sayının artdığını deyən alim bu kimi nailiyyətlərin regionlarda da əldə olunması üçün zəruri tədbirlərin görülməsinin məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb.
A.Əlizadə gənc tədqiqatçılar üçün mövzu müəyyənləşdirərkən dünya elminin inkişaf tendensiyalarının nəzərə alınmasının vacibliyini önə çəkib, müasir mövzularda, multidissplinar tədqiqatların aparılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Akademik çıxışının sonunda bu tarixi gün münasibətilə bütün elm ictimaiyyətini təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli alimlərin peşə bayramının – Elm Gününün təsis olunması ilə əlaqədar olaraq ölkə başçısı İlham Əliyevə elm ictimaiyyəti adından təşəkkürünü bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti Azərbaycan elminin inkişafının ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərliyi ilə bilavasitə bağlı olduğunu söyləyib. O, hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən ulu öndərin böyük ideyalarının, elm siyasətinin ardıcıllıqla və uğurla həyata keçirildiyini deyib: “AMEA-nın yubiley tədbirlərində, müxtəlif elmi konfranslarda ölkə başçısının Azərbaycan elminin inkişafına yönəlmiş çıxışlarının, qəbul etdiyi taleyüklü sərəncam və qərarların, ziyalılara göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsidir ki, bu gün cəmiyyətdə alimin nüfuzu xeyli artmış, bütün elm sahələrində ciddi nailiyyətlər əldə edilmişdir”.
İsa Həbibbəyli məhz ölkə rəhbərinin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində bu gün AMEA-nın yeni bir mərhələyə qədəm qoyduğunu, alim və mütəxəssislərimizin dünya elminə inteqrasiya etdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev də çıxış edərək Elm Günü ilə əlaqədar fikirlərini bölüşüb. Alimin sözlərinə görə, AMEA-nın institut və təşkilatlarında uzun müddət ərzində bu tarixi gün ilə əlaqədar hazırlıq işləri görülmüş, tədbirlər planı hazırlanmışdır: “Elm Günü çərçivəsində müxtəlif formatlarda innovativ tədbirlər, konfrans və dəyirmi masalar təşkil olunmuş, gənclərlə görüşlər keçirilmişdir”.
Elm Gününün ümummilli bayram kimi yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu deyən alim tədbirlərdə məzmunlu çıxışların edildiyini, ciddi elmi müzakirələrin aparıldığını qeyd edib. R.Əliquliyev bu günün təsis olunması ilə cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyəti və rolunun daha da artdığını vurğulayıb.
AMEA-nın akademik-katibi elmin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini irəli sürərək qeyd edib ki, bu istiqamətdə prioritet elmi problemlərə xüsusi önəm verilməli, hədəflər üzrə yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlanmalıdır. Gənc tədqiqatçılar ölkə və beynəlxalq səviyyəli qrant layihələrdə fəal iştirak etməlidirlər.
Yığıncaqda çıxış edən AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov Elm Gününün qeyd olunmasını AMEA-nın həyatında əlamətdar hadisələrdən biri kimi qiymətləndirib, tədbirin uğurlu nəticələrlə yadda qalacağına əminliyini ifadə edib.
Gənclərin elmə cəlb olunması, elmin kommersiyalaşdırılması ilə bağlı ciddi tədbirlərin həyata keçirilməsinin son dərəcə vacib olduğunu qeyd edən alim bu istiqamətdə Elmin İnkişafı Fondunun fəaliyyətinin təqdirəlayiq olduğunu deyib.
AMEA-nın Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Elm Gününə həsr olunan müsabiqələr və onların nəticələrindən söz açıb. O, AMEA-nın magistraturasında təhsil alan tələbələr arasında “Magistr-2019” müsabiqəsinin keçirildiyini, müsabiqədə 35 magistrantın iştirak etdiyini deyib.
Alim AMEA-da ilk dəfə olaraq keçirilən, 69 gənc qadının namizədliyinin irəli sürüldüyü “Gənc qadınlar elmdə” müsabiqəsi haqqında da məlumat verib. Qeyd edib ki, əsas məqsəd akademiyada çalışan gənc qadınların elmin müxtəlif sahələrində apardıqları tədqiqatları, əldə etdikləri nailiyyətləri stimullaşdırmaq və onların elmin inkişafında rolunu daha da artırmaqdır.
O, həmçinin Elm Günündə elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətə görə AMEA Rəyasət Heyəti mükafatı üzrə qalibin adının açıqlandığını da qeyd edib.
Ə.Sadıqov bildirib ki, Elm Günü çərçivəsində keçirilmiş hər bir müsabiqəyə təqdim olunan işlər Ekspert şuraları tərəfindən şəffaf və obyektiv şəkildə təhlil edilmiş, qaliblər mükafatlandırılmışdır.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Elm Gününün öz işini uğurla başa vurduğunu qeyd edərək, hər kəsi bu bayram münasibətilə təbrik edib. Bu günün AMEA-nın institut və təşkilatlarında həyata keçirilən layihələr, aparılan elmi tədqiqatlar və əldə olunan nailiyyətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılması, eyni zamanda gənclərdə elmə marağın formalaşdırılması istiqamətində mühüm töhfələr verdiyini vurğulayıb.
İ.Hüseynova son zamanlar AMEA-da beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mühüm tədbirlərin görüldüyünü, dünyanın nüfuzlu elmi qurumlarında çalışan alimlərlə birgə bir çox ortaq layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda çıxışlara dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb, elmin inkişafına dair bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilib.

27 марта в Президиуме Национальной Академии Наук Азербайджана состоялось заседание, посвященное итогам Дня науки, с участием членов аппарата.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о важности этого знаменательного дня: «День науки является логическим результатом работы наших ученых и их совместной деятельности».
А. Ализаде отметил, что научное сообщество Азербайджана несколько раз в истории проявляло инициативу для проведения этого дня, и наконец, в 2018 году Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение об учреждении Дня науки в стране.
Вспоминая встречу ученых с общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в Президиуме НАНА в 1993 году, А. Ализаде подчеркнул, что этот гениальный человек всегда уделял особое внимание академии и в целом азербайджанской интеллигенции, науке и образованию.
Ученый также коснулся достижений, достигнутых в последнее время в Академии наук. Говоря о Парке высоких технологий НАНА, созданном в соответствии с Распоряжением Президента страны, А. Ализаде отметил, что предпринимаются серьезные меры по коммерциализации науки, производству конкурентоспособной продукции и созданию инновационных условий для молодежи.
По словам президента НАНА, степень магистра, созданная в Академии, имеет особое значение для привлечения молодых кадров в науку. Организация магистратуры в Академии является одним из важнейших этапов в ее истории. Отметив, что количество статей, опубликованных в авторитетных мировых журналах с высоким индексом, увеличилось, академик сказал, что целесообразно принимать меры для достижения подобных успехов и в регионах.
А. Ализаде подчеркнул важность учета тенденций мировой науки при определении темы для молодых ученых, отметив необходимость многопрофильных исследований по современным проблемам. В конце своей речи академик поздравил научное сообщество с историческим днем и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву от имени научного сообщества в связи с учреждением Дня науки. По словам вице-президента НАНА, развитие азербайджанской науки напрямую связано с руководством общенационального лидера Гейдара Алиева в республике. Он подчеркнул, что президент Ильхам Алиев последовательно и успешно реализовал идеи великого лидера Гейдара Алиева в области научной политики: «Выступления главы государства на юбилейных мероприятиях НАНА, различных научных конференциях, направленные на развитие азербайджанской науки, судьбоносные указы и распоряжения, принятые им, внимание и забота, проявленная к интеллигенции, все это послужило возрастанию влияния ученых в обществе, и достижению серьезного прогресса во всех областях науки».
И. Габиббейли сказал, что в результате целенаправленной политики главы государства, сегодня НАНА вышла на новый этап, и наши ученые и специалисты интегрируются в мировую науку.
Выступивший академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев рассказал, что подготовка ко Дню науки проводилась в учреждениях и организациях НАНА в течение длительного времени, был подготовлен план действий: «В рамках Дня науки были организованы инновационные мероприятия, конференции и круглые столы в разных форматах, проведены встречи с молодежью».
Отметив, что День науки отмечается как национальный праздник на высоком уровне, ученый сказал, что в ходе мероприятий были заслушаны доклады на значимые темы и проведены дискуссии. Р. Алгулиев подчеркнул, что значение и роль науки в развитии общества возросли с учреждением этого дня.
Академик-секретарь НАНА, выдвинув предложения по финансированию науки, отметил, что в этом направлении следует отдавать приоритет научным проблемам и готовить высококвалифицированных специалистов. Молодые исследователи должны активно участвовать в национальных и международных грант - проектах.
В ходе заседания выступил академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов. Он высоко оценил празднование Дня науки, отметив этот день, как одно из значительных событий в жизни НАНА и выразил уверенность, что это оно запомнится успешными результатами. Отметив важность привлечения молодежи к науке, принятия серьезных мер по коммерциализации науки, ученый высоко оценил деятельность Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
В свою очередь руководитель Главного управления науки и образования НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рассказал о конкурсах, посвященных Дню науки, и их результатах. По его словам, среди студентов магистратуры НАНА был проведен конкурс «Магистр-2019», в котором приняли участие 35 магистрантов.
Ученый также сообщил о конкурсе «Молодые женщины в науке», в котором номинированы 69 кандидатов. Целью конкурса являлось стимулирование научной деятельности молодых женщин, которые работают в НАНА и проводят исследования, охватывающие актуальные и приоритетные направления современной науки.
А. Садыгов сказал, что работы, представленные на каждый конкурс, проводимый в рамках Дня науки, были прозрачно и объективно проанализированы Экспертной комиссией, а победители были вознаграждены.
Вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова поздравила научное сообщество с этим праздником, отметив, что День науки успешно завершил свою работу. Она подчеркнул, что проекты, реализуемые в институтах НАНА, научные исследования и достижения широко освещаются и в то же время вносят значительный вклад в формирование у молодежи интереса к науке.
И. Гусейнова отметила, что были предприняты значительные шаги в направлении расширения международного сотрудничества в НАНА и многих совместных проектов с учеными, работающими в ведущих мировых научных учреждениях.
В заключение мероприятия был проведен широкий обмен мнениями по выступлениям и принят ряд важных решений по развитию науки.