“Həmid Araslı və “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
Aprelin 5-də AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda görkəmli ədəbiyyatşünas, Əməkdar elm xadimi, akademik Həmid Araslının anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən “Həmid Araslı və “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Prezident İlham Əliyevin akademik Həmid Araslının 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, Sərəncama əsasən ölkəmizdə və AMEA-nın digər elmi müəssisələrində yubileylə bağlı müxtəlif tədbirlər keçirilir.
H.Araslının Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının, dilimizin, ədəbiyyat tariximizin, folklorşünaslığımızın inkişafında misilsiz xidmətləri olduğunu deyən M.Nağısoylu bildirib ki, görkəmli alim xalqımızın ölməz abidəsi olan “Kitabi-Dədə Qorqud”un Azərbaycanda ilk tədqiqatçısı kimi tanınıb. O, 1939-cu ildə “Kitabi-Dədə Qorqud”u nəşr etdirməklə ədəbiyyatımıza, mədəniyyətimizə böyük xidmət göstərib. Həmid Araslı 1968-ci ildə Özbəkistanın, 1979-cu ildə isə Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi adına layiq görülüb.
Diqqətə çatdırılıb ki, alim digər Şərq xalqlarının ədəbi irsinə də böyük maraq göstərib. O, Firdovsi, Cami və Hafizin, xüsusilə böyük özbək şairi Əlişir Nəvainin irsini tədqiq edib, orta əsrlər ədəbiyyatımızın əlaqələrinə dair ilkin araşdırmaların müəllifi kimi məşhurlaşıb.
Sessiyada professor Sevil Mehdiyevanın “Həmid Araslı və Azərbaycan ədəbi dilinin tarixi”, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimovun “Həmid Araslı yazılı abidələrimizin görkəmli tədqiqatçısı kimi” mövzularında məruzələri dinlənilib. Məruzəçilər H.Araslını görkəmli ədəbiyyatşünas və mətnşünas alim kimi səciyyələndirib, onun bütün əsərlərinin gənc ədəbiyyatşünaslar üçün etibarlı mənbə olduğunu qeyd ediblər.
Tədbirdə professor İsmayıl Məmmədli, filologiya üzrə elmlər doktorları Nəriman Seyidəliyevİlhami Cəfərsoy və digər çıxış edənlər Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin sistemləşdirilərək elmi istiqamətdə öyrənilməsində ədəbiyyatşünas alimin xidmətlərindən söz açıblar.
Görkəmli alimin qızı, AMEA-nın müxbir üzvü Nüşabə Araslı atasının xatirəsinə göstərilən göstərilən hörmət və ehtirama görə ölkə rəbərinə minnətdarlığını bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin H.Araslının 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında 2019-cu il 11 fevral tarixli Sərəncamını xüsusi qeyd edib. Vurğulayıb ki, bu Sərəncam dövlətimiz tərəfindən ədəbiyyatşünaslığımızın inkişafına göstərilən böyük diqqət və qayğının bariz nümunədir.

ANAS Institute of Linguistics after Nasimi held a scientific session on “Hamid Arasli and the dastan “Kitabi - Dede Gorgud”, dedicated to the 110th anniversary of the outstanding literary critic, honored worker of science, academician Hamid Arasli on April 5.
Director of the institute, academician Mohsun Naghisoylu mentioned the Order of AR President Ilham Aliyev on the celebration of academician Hamid Arasli’s 110th anniversary.
On the occasion of the anniversary in our country are holding a number of events. Speaking about the Hamid Arasli’s unprecedented merits in the development of literature and folklore studies in our country, Mohsun Naghisoylu noted that, he was the first researcher of the “Kitabi Dede Gorgud” in Azerbaijan.
In 1939 he published this epic, having provided a great service to our literature and culture. In 1968 Hamid Arasli was awarded the title of Honored Scientist of Uzbekistan and in 1979-Honored Scientist of Azerbaijan.
It was noted that, the scholar also showed interest in the literary heritage of other eastern nations. The session listened paper by Professor Sevil Mehdiyeva on “Hamid Arasli and the history of the Azerbaijani literary language” and Doctor of Philology Pasha Karimov on “Hamid Arasli as a prominent researcher of our written monuments”.
The speakers described H.Arasli as an outstanding literary critic and a textologist, noting that all his works are a reliable source for young literary critics. Professor Ismail Mammadli, Doctor of Philology Nariman Seydaliyev, Ilkhami Jafarsoy also spoke at the event.
Daughter of a prominent scientist, corresponding member of ANAS Nushaba Arasli expressed gratitude to the head of state for the respect shown to the memory of her father. She mentioned the Order of AR President Ilham Aliyev dated February 11, 2019 on the celebration of the 110th anniversary of H.Arasli.