“Həmid Araslı və “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
Aprelin 5-də AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda görkəmli ədəbiyyatşünas, Əməkdar elm xadimi, akademik Həmid Araslının anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən “Həmid Araslı və “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Prezident İlham Əliyevin akademik Həmid Araslının 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, Sərəncama əsasən ölkəmizdə və AMEA-nın digər elmi müəssisələrində yubileylə bağlı müxtəlif tədbirlər keçirilir.
H.Araslının Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının, dilimizin, ədəbiyyat tariximizin, folklorşünaslığımızın inkişafında misilsiz xidmətləri olduğunu deyən M.Nağısoylu bildirib ki, görkəmli alim xalqımızın ölməz abidəsi olan “Kitabi-Dədə Qorqud”un Azərbaycanda ilk tədqiqatçısı kimi tanınıb. O, 1939-cu ildə “Kitabi-Dədə Qorqud”u nəşr etdirməklə ədəbiyyatımıza, mədəniyyətimizə böyük xidmət göstərib. Həmid Araslı 1968-ci ildə Özbəkistanın, 1979-cu ildə isə Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi adına layiq görülüb.
Diqqətə çatdırılıb ki, alim digər Şərq xalqlarının ədəbi irsinə də böyük maraq göstərib. O, Firdovsi, Cami və Hafizin, xüsusilə böyük özbək şairi Əlişir Nəvainin irsini tədqiq edib, orta əsrlər ədəbiyyatımızın əlaqələrinə dair ilkin araşdırmaların müəllifi kimi məşhurlaşıb.
Sessiyada professor Sevil Mehdiyevanın “Həmid Araslı və Azərbaycan ədəbi dilinin tarixi”, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimovun “Həmid Araslı yazılı abidələrimizin görkəmli tədqiqatçısı kimi” mövzularında məruzələri dinlənilib. Məruzəçilər H.Araslını görkəmli ədəbiyyatşünas və mətnşünas alim kimi səciyyələndirib, onun bütün əsərlərinin gənc ədəbiyyatşünaslar üçün etibarlı mənbə olduğunu qeyd ediblər.
Tədbirdə professor İsmayıl Məmmədli, filologiya üzrə elmlər doktorları Nəriman Seyidəliyevİlhami Cəfərsoy və digər çıxış edənlər Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin sistemləşdirilərək elmi istiqamətdə öyrənilməsində ədəbiyyatşünas alimin xidmətlərindən söz açıblar.
Görkəmli alimin qızı, AMEA-nın müxbir üzvü Nüşabə Araslı atasının xatirəsinə göstərilən göstərilən hörmət və ehtirama görə ölkə rəbərinə minnətdarlığını bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin H.Araslının 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında 2019-cu il 11 fevral tarixli Sərəncamını xüsusi qeyd edib. Vurğulayıb ki, bu Sərəncam dövlətimiz tərəfindən ədəbiyyatşünaslığımızın inkişafına göstərilən böyük diqqət və qayğının bariz nümunədir.

5 апреля в Институте языкознания имени Насими состоялась научная сессия на тему «Гамид Араслы и дастан «Китаби – Деде Горгуд», посвященная 110-летию выдающегося литературоведа, заслуженного деятеля науки, академика Гамида Араслы.
Выступивший директор института, академик Мохсун Нагысойлу упомянул о соответствующем Распоряжении Президента Ильхама Алиева о праздновании 110-летия академика Гамида Араслы.
По случаю юбилея в нашей стране и в других научных учреждениях НАНА проводятся различные мероприятия. Говоря о беспрецедентной заслуги Гамида Араслы в развитии литературы и фольклористики нашей страны, М. Нагысойлу отметил, что он являлся первым исследователем «Китаби Деде горгуд» в Азербайджане.
В 1939 году он опубликовал этот эпос, оказав большую услугу нашей литературе и культуре. Гамиду Араслы было присвоено звание Заслуженного деятеля науки Узбекистана в 1968 году и Заслуженного деятеля науки Азербайджана в 1979 году.
Было отмечено, что ученый также проявлял интерес к литературному наследию других восточных народов. На сессии были заслушаны доклады профессора Севиль Мехтиевой на тему «Гамид Араслы и история азербайджанского литературного языка» и доктора филологических наук Паши Керимова на тему «Гамид Араслы, как видный исследователь наших письменных памятников».
Выступавшие охарактеризовали Г. Араслы как выдающегося литературоведа и ученого - текстолога и отметив, что все его работы являются надежным источником для молодых литературоведов.Также в ходе мероприятия выступили профессор Исмаил Мамедли, доктор филологических наук Нариман Сейдалиев, Ильхами Джафарсой.
Дочь видного ученого, член-корреспондент НАНА Нушаба Араслы выразила благодарность главе государства за уважение и почтение, проявленные к памяти ее отца. Она упомянула о Распоряжении Президента Ильхама Алиева от 11 февраля 2019 года о праздновании 110-летия Г.Араслы.