Qazaxıstanda “Türkologiya” jurnalının təqdimatı keçirilib
AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Türk dilləri şöbəsinin müdiri, “Türkologiya” jurnalının məsul katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İbrahimov Qazaxıstanın Əhməd Yəsəvi Universitetində “Türkologiya” jurnalının təqdimatını edib, həmçinin “Türk dünyasında türkologiyanın aktual problemləri” adlı seminar keçib.
Seminarda Əhməd Yəsəvi Universitetinin prorektoru, dosent Pusat Pilten, Türkoloji Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru, dosent Sərdan Dağıstan, Əhməd Yəsəvi Universitetində nəşr olunan “Türkologiya” jurnalının redaksiya heyəti, çoxlu sayda alim, gənc tədqiqatçı, tələbə və qonaqlar iştirak ediblər.
E.İbrahimov AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı ildə müvafiq qərarı ilə akademik Kamal Abdullayevin “Türkologiya” jurnalına baş redaktor təyin olunmasından sonra jurnalın işində ciddi canlanma yarandığını, K.Abdullayevin ideyaları əsasında nəşrin fəaliyyətinin təkmilləşdirildiyini və beynəlxalq indekslərə daxil edildiyini qeyd edib. O, jurnalın türkologiyanın təkcə dilçilik deyil, incəsənət, mifologiya, klassik irs, ədəbiyyat və folklor, fəlsəfə və tarix kimi sahələrini də əhatə etdiyini, burada dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlərin məqalələrinin dərc edildiyini bildirib.
Gənc alim çıxışında əlifba probleminə də toxunaraq, bu məsələnin Türk dünyası və türkologiya üçün aktual problemlərdən olduğunu və XIX əsrin sonlarından başlayaraq bu günədək davam etdiyini bildirib: “Ortaq əlifba probleminin həll edilməsi gələcəkdə ortaq dilin (ortaq türkçənin) də təşəkkülünə kömək edəcək. Ortaq əlifba olmadan ortaq dili formalaşdırmaq qeyri-mümkündür.”
Sonda E.İbrahimov iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb. O, “Türkologiya” jurnalının saylarını Türkoloji Araşdırmalar Mərkəzinin kitabaxanasına hədiyyə edib.

Head of the Department of Turkic Languages of ANAS Institute of Linguistics named after Nasimi, responsible secretary of "Turkology" journal, Elchin Ibrahimov, presented the journal "Turkology" at the Kazakh University of Ahmet Yassaviy and held a seminar titled "Actual problems of Turkology in the Turkic world"
The seminar was attended by pro-rector of the Ahmet Yesevi University, Associate Professor Pusat Pilten, Director of the Turkological Research Center, Associate Professor Sardar Dagestan, editorial staff of "Turkology" journal published at Ahmet Yesevi University, a large number of scholars, young researchers, students and guests.
E.Ibrahimov noted that by the decision of the Presidium of ANAS in 2016, academician Kamal Abdullayev became the editor-in-chief of "Turkology" journal, there was a serious upheaval in the journal’s work. He said that the journal covers not only linguistics of Turkology, but also other areas such as art, mythology, classical heritage, literature and folklore, philosophy and history, where articles from scholars from around the world have been published.
In conclusion, E.Ibrahimov answered the questions of the participants. He presented the number of "Turkology" journal to the bookstore of the Turkological Research Center.