Fizika İnstitutunda beynəlxalq seminar təşkil edilib
AMEA Fizika İnstitutunda “Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (BNTİ) ilə Azərbaycan arasında nüvə fizikası, elementar zərrəciklər fizikası və zərrəcik detektorları sahəsində əməkdaşlığın üfüqləri” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib.
Seminarda elmi müəssisənin direktoru, akademik Nazim Məmmədov BNTİ-nin beynəlxalq təşkilat olduğunu və bu təşkilatla əməkdaşlığın dövlət səviyyəsində aparıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, BNTİ ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın eyni fəaliyyət sahəsinə aid olan bütün elm və təhsil müəssisələrini əhatə edir.
Daha sonra BNTİ-nin Nüvə problemləri laboratoriyasının baş elmi işçisi Nikolay Rusakoviçin “İnstitutun 7 illik inkişaf strategiyası proqramının planının hazırlığı. Avropa tədqiqat infrastrukturu sisteminə BNTİ-nin inteqrasiyası perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzəçi BNTİ-nin qarşısında duran vəzifələrdən, burada aparılan tədqiqatlardan və əldə olunan elmi nailiyyətlərdən bəhs edib.
Tədbirdə, həmçinin BNTİ-nin Yüksək enerjilər fizikası laboratoriyasının rəhbəri Aleksandr Çeplakov “ATLAS eksperimentlərinin elmi nəticələri” və Nüvə problemləri laboratoriyasının direktor müavini V.Qlaqolev “V.P.Celepov adına nüvə problemləri laboratoriyasının əsas tədqiqat istiqamətləri” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

В Институте физики НАНА прошел международный семинар на тему «Горизонты сотрудничества в области ядерной физики, физики элементарных частиц и детекторов частиц между Объединенным институтом ядерных исследований (ОИЯИ) и Азербайджаном».
Директор научного учреждения, академик Назим Мамедов подчеркнул, что ОИЯИ является международной организацией, и сотрудничество с этой организацией осуществляется на государственном уровне. Он отметил, что сотрудничество с институтом охватывает все научные и образовательные учреждения Азербайджана, относящиеся к этой области.
Далее с докладом на тему «Подготовка 7-летней стратегии развития программы института. Перспективы интеграции ОИЯИ в европейскую систему исследовательской инфраструктуры» выступил старший научный сотрудник лаборатории ядерных проблем ОИЯИ Николай Русакович. Докладчик рассказал о задачах, стоящих перед институтом, проведенных здесь исследованиях и научных достижениях.
Также в ходе семинара с докладами выступили заведующий лабораторией физики высоких энергий Александр Чеплаков и заместитель заведующего лабораторией ядерных проблем В.Глаголев.