Fizika İnstitutunda beynəlxalq seminar təşkil edilib
AMEA Fizika İnstitutunda “Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (BNTİ) ilə Azərbaycan arasında nüvə fizikası, elementar zərrəciklər fizikası və zərrəcik detektorları sahəsində əməkdaşlığın üfüqləri” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib.
Seminarda elmi müəssisənin direktoru, akademik Nazim Məmmədov BNTİ-nin beynəlxalq təşkilat olduğunu və bu təşkilatla əməkdaşlığın dövlət səviyyəsində aparıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, BNTİ ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın eyni fəaliyyət sahəsinə aid olan bütün elm və təhsil müəssisələrini əhatə edir.
Daha sonra BNTİ-nin Nüvə problemləri laboratoriyasının baş elmi işçisi Nikolay Rusakoviçin “İnstitutun 7 illik inkişaf strategiyası proqramının planının hazırlığı. Avropa tədqiqat infrastrukturu sisteminə BNTİ-nin inteqrasiyası perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzəçi BNTİ-nin qarşısında duran vəzifələrdən, burada aparılan tədqiqatlardan və əldə olunan elmi nailiyyətlərdən bəhs edib.
Tədbirdə, həmçinin BNTİ-nin Yüksək enerjilər fizikası laboratoriyasının rəhbəri Aleksandr Çeplakov “ATLAS eksperimentlərinin elmi nəticələri” və Nüvə problemləri laboratoriyasının direktor müavini V.Qlaqolev “V.P.Celepov adına nüvə problemləri laboratoriyasının əsas tədqiqat istiqamətləri” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

ANAS Institute of Physics held an international seminar
ANAS Institute of Physics held an international seminar on the “Horizons for cooperation in the nuclear physics field, elementary particle physics and particle detectors between Azerbaijan and Joint Institute for Nuclear Research (JINR)”.
Director of Institute, academician Nazim Mamamdov emphasized that, JINR is an international organization and cooperation with this organization is carried out at the state level. He noted that, the cooperation with the institute covers all scientific and educational institutions in Azerbaijan related to this area.
Further, Senior Researcher of JINR Laboratory of Nuclear Problems Nikolay Rusakovich delivered paper on “Preparation of a 7-year development strategy for the institute’s program. Prospects for the integration of JINR into the European system of research infrastructure”.
Also, Alexander Cheplakov, Head of the High Energy Physics Laboratory and V.Glagolev, Deputy Head of the Nuclear Problems Laboratory delivered papers.