AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunda dünya şöhrətli yapon yazıçısı Haruki Murakaminin 70 illiyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Konfrans çərçivəsində yazıçının kitablarından ibarət sərgi təşkil edilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq ölkəmizin müstəqillik qazanmasından sonra Azərbaycanla Yaponiya arasında siyasi, iqtisadi əlaqələrin qurulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, dünyanın ən inkişaf etmiş dövlətlərindən olan Yaponiya elm və texnologiyanın vətənidir və Ədəbiyyat İnstitutu bu ölkənin elmi tədqiqat müəssisələri ilə əlaqələr qurmaqda maraqlıdır.
Haruki Murakaminin yaradıcılığına toxunan İ.Həbibbəyli yazıçının əsərlərinin 50-dən çox dilə tərcümə olunduğunu və müəllifin romanlarında yapon düşüncə tərzindən başqa, Qərb fəlsəfi fikrinin də əksini tapdığını söyləyib.
Akademik konfransın iki ölkə arasında elmi əlaqələrin güclənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Sonra Yaponiyanın Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin müşaviri Keisuke Yamanaka çıxış edərək H.Murakaminin müasir yapon ədəbiyyatının ən vacib simalarından biri olduğunu deyib. Bildirib ki, yazıçının əsərləri 1400 illik tarixi olan yapon ədəbiyyatından öz spesifik xüsusiyyətlərinə, romanlarındakı dərin psixoloji məqamlara toxunmasına görə fərqlənir.
O, konfransın H.Murakaminin əsərlərinin ölkəmizdə daha da tanınmasına xidmət edəcəyini söyləyib, tədbirin təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra İ.Həbibbəyli K.Yamanakaya Ədəbiyyat İnstitutunun hədiyyələrini təqdim edib.
Konfransda, həmçinin Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədovun "Haruki Murakami və Azərbaycan", həmin şöbənin elmi işçisi Gülnar Yunusovanın "Yapon ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Haruki Murakami" və yazıçı, tərcüməçi Nəriman Əbdülrəhmanlının "Haruki Murakami və Azərbaycan dilinə tərcümə məsələləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

70-летие всемирно известного японского писателя Харуки Мураками отметили в Институте литературы
В Институте литературы НАН Азербайджана прошла научная конференция, посвященная 70-летию всемирно известного японского писателя Харуки Мураками. В рамках конференции была организована выставка книг писателей.
Открывший мероприятие, вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли сказал, что после обретения независимости между Азербайджаном и Японией установились политические и экономические отношения. Он отметил, что Япония, одна из самых развитых стран в мире, является родиной науки и техники, и Институт литературы заинтересован в установлении контактов с научно-исследовательскими институтами этой страны.
Касаясь творчества Харуки Мураками, И. Габиббейли сказал, что произведения писателя переведены более чем на 50 языков, а в романах автора не только японский образ мышления, но и западная философия.
Он подчеркнул, что научная конференция будет способствовать укреплению научных связей между двумя странами.
В свою очередь Кеисуке Яманака, советник посольства Японии в Азербайджанской Республике, сказал, что Х. Мураками одна из самых важных фигур в современной японской литературе. Он отметил, что произведения писателя отличаются от японской литературы возрастом 1400 лет, своими глубокими психологическими моментами в романах.
Он сказал, что конференция будет способствовать признанию работ Х. Мураками в нашей стране, и выразил благодарность организаторам мероприятия.