AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunda dünya şöhrətli yapon yazıçısı Haruki Murakaminin 70 illiyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Konfrans çərçivəsində yazıçının kitablarından ibarət sərgi təşkil edilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq ölkəmizin müstəqillik qazanmasından sonra Azərbaycanla Yaponiya arasında siyasi, iqtisadi əlaqələrin qurulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, dünyanın ən inkişaf etmiş dövlətlərindən olan Yaponiya elm və texnologiyanın vətənidir və Ədəbiyyat İnstitutu bu ölkənin elmi tədqiqat müəssisələri ilə əlaqələr qurmaqda maraqlıdır.
Haruki Murakaminin yaradıcılığına toxunan İ.Həbibbəyli yazıçının əsərlərinin 50-dən çox dilə tərcümə olunduğunu və müəllifin romanlarında yapon düşüncə tərzindən başqa, Qərb fəlsəfi fikrinin də əksini tapdığını söyləyib.
Akademik konfransın iki ölkə arasında elmi əlaqələrin güclənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Sonra Yaponiyanın Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin müşaviri Keisuke Yamanaka çıxış edərək H.Murakaminin müasir yapon ədəbiyyatının ən vacib simalarından biri olduğunu deyib. Bildirib ki, yazıçının əsərləri 1400 illik tarixi olan yapon ədəbiyyatından öz spesifik xüsusiyyətlərinə, romanlarındakı dərin psixoloji məqamlara toxunmasına görə fərqlənir.
O, konfransın H.Murakaminin əsərlərinin ölkəmizdə daha da tanınmasına xidmət edəcəyini söyləyib, tədbirin təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra İ.Həbibbəyli K.Yamanakaya Ədəbiyyat İnstitutunun hədiyyələrini təqdim edib.
Konfransda, həmçinin Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədovun "Haruki Murakami və Azərbaycan", həmin şöbənin elmi işçisi Gülnar Yunusovanın "Yapon ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Haruki Murakami" və yazıçı, tərcüməçi Nəriman Əbdülrəhmanlının "Haruki Murakami və Azərbaycan dilinə tərcümə məsələləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

The 70th anniversary of the world-famous Japanese writer Haruki Murakami is celebrated at the Institute of Literature
The scientific conference devoted to the 70th anniversary of the world-famous Japanese writer Haruki Murakami was held at the Institute of Literature of ANAS.
An exhibition of writer's books was organized within the conference.
Opening the event, vice president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbayli said that after the independence of our country, political and economic relations between Azerbaijan and Japan were established. He noted that Japan, one of the most developed countries in the world, is home to science and technology and the Institute of Literature is interested in establishing contacts with scientific research institutions in this country.
Referring to the creativity of Haruki Murakami, I.Habibbeyli said that the writer's works were translated into more than 50 languages.
He emphasized that the academic conference will contribute to the strengthening of scientific relations between the two countries.
Then, Keisuke Yamanaka, Japanese Adviser to the Embassy of Azerbaijan in Azerbaijan, said H. Murakami was one of the most important figures in contemporary Japanese literature. He noted that the writer's works differ from the 1400-year-old Japanese literature on its specific features and deep psychological moments in its novels.