Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsinin elmi-nəzəri təhlilinə dair müzakirələr aparılıb
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda "Prezident İlham Əliyevin imzaladığı 03 aprel 2019-cu il tarixli "Məhkəmə - hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında" Fərmanın elmi-nəzəri təhlili" mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə Akademiyasının, Baş Prokurorluğun Elm və Tədris Mərkəzinin nümayəndələri, elmi ictimaiyyət və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
İclası institutun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə açaraq bu Fərmanın ölkəmizin davamlı tərəqqisinin təmin edilməsi üçün məhkəmə - hüquq sisteminin inkişafında yeni mərhələnin başlanacağına və bu sahədə islahatların dərinləşəcəyinə təkan verəcəyini bildirib. Qeyd edib ki, sözügedən sənəd insanların məhkəməyə müraciət imkanlarının daha da təkmilləşdirilməsinə, bu sahədə şəffaflığın artırılmasına, məhkəmə icraatının effektivliyinin yüksəldilməsinə, qərarların tam və vaxtında icra edilməsinin təmin olunmasına zəmin yaradacaq.
A.Mustafazadə Fərmanda nəzərdə tutulan hakim və məhkəmə aparatı işçilərinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, bu istiqamətdə infrastrukturun yenilənməsi, eləcə də məhkəmə icraatında müasir informasiya texnologiyalarının üstünlüklərindən istifadə edilməsi kimi müddəaları yüksək qiymətləndirib.
Hazırda respublikada məhkəmə-hüquq sisteminin inkişafında yeni mərhələnin başlandığını deyən A.Mustafazadə Fərmanın ölkəmizdə məhkəmə hakimiyyətinin nüfuzunun artırılmasına töhfə verəcəyini bildirib.
O, bu istiqamətdə alimlərin potensialından yararlanmağın zəruriliyinə toxunub və bu gün rəhbərlik etdiyi müəssisədə insan hüquq və azadlıqlarının problemlərinin həllinə dair, həmçinin tibb hüququ və süni intellektlə bağlı elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını, hakimlər və vəkillər üçün mühazirələrin keçirildiyini söyləyib.
Tədbirdə, həmçinin millət vəkilləri - Qüdrət Həsənquliyev, Fazil Mustafa, Elman Nəsirli, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun şöbə müdirləri, hüquq elmləri doktorları - Ramin Qurbanov, Ayxan Rüstəmzadə, professor Nazim Cəfərli və digərləri çıxış edərək hakimlərin müstəqilliyinin təmin edilməsinin, onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinin, hakim və məhkəmə aparatı işçilərinin elmi fəaliyyətinin genişləndirilməsinin, bu istiqamətdə interaktiv verilişin hazırlanmasının, eləcə də qanunvericilik aktlarının alimlər tərəfindən şərh edilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar. Bundan əlavə, “Elektron məhkəmə” informasiya sisteminin tətbiqinin təkmilləşdirilməsini, Vahid Məhkəmə Portalının yaradılmasını, o cümlədən "Mediasiya haqqında" Qanunun qəbulunu yüksək qiymətləndiriblər.

В Институте права и прав человека НАНА состоялся круглый стол на тему «Научно-теоретический анализ Указа "Об углублении реформ в судебно-правовой системе», подписанный президентом Ильхамом Алиевым 3 апреля 2019 года».
В мероприятии приняли участие депутаты соответствующих комитетов Милли Меджлиса, представители Академии юстиции Министерства юстиции, Центра науки и образования Генеральной прокуратуры, представители научного сообщества и СМИ.
Открывшая заседание директор института, доктор юридических наук Айтен Мустафазаде сказал, что Указ был подписан для повышения качества и эффективности системы правосудия в нашей стране. Документ позволит еще более расширить возможности обращения в суд, увеличить прозрачность в деятельности судов, повысить эффективность судопроизводства, обеспечить полное и своевременное исполнение решений судов, усилить меры, принимаемые для устранения волокиты и других негативных явлений.
Указ также предусматривает, что для обеспечения эффективной деятельности механизмов правосудия необходимо улучшить социальную защиту судей и работников судебного аппарата, продолжить работу по обновлению соответствующей инфраструктуры, всесторонне использовать преимущества применения современных информационных технологий в судопроизводстве.
А. Мустафазаде сказала, что в стране начался новый этап в развитии судебно-правовой системы, и Указ будет способствовать повышению авторитета судебной власти в нашей стране. И подчеркнув необходимость использования потенциала ученых в этом направлении, добавила, что в настоящее время институт проводит научные исследования по вопросам прав и свобод человека, а также медицинского права и искусственного интеллекта.
В ходе мероприятия также выступили и выразили свои рекомендации по вопросу депутаты - Гудрат Гасангулиев, Фазиль Мустафа, Эльман Насирли, заведующие отделами Института права и прав человека Рамин Гурбанов, Айхан Рустамзаде, доктор юридических наук, профессор Назим Джафарли.