Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsinin elmi-nəzəri təhlilinə dair müzakirələr aparılıb
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda "Prezident İlham Əliyevin imzaladığı 03 aprel 2019-cu il tarixli "Məhkəmə - hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında" Fərmanın elmi-nəzəri təhlili" mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə Akademiyasının, Baş Prokurorluğun Elm və Tədris Mərkəzinin nümayəndələri, elmi ictimaiyyət və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
İclası institutun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə açaraq bu Fərmanın ölkəmizin davamlı tərəqqisinin təmin edilməsi üçün məhkəmə - hüquq sisteminin inkişafında yeni mərhələnin başlanacağına və bu sahədə islahatların dərinləşəcəyinə təkan verəcəyini bildirib. Qeyd edib ki, sözügedən sənəd insanların məhkəməyə müraciət imkanlarının daha da təkmilləşdirilməsinə, bu sahədə şəffaflığın artırılmasına, məhkəmə icraatının effektivliyinin yüksəldilməsinə, qərarların tam və vaxtında icra edilməsinin təmin olunmasına zəmin yaradacaq.
A.Mustafazadə Fərmanda nəzərdə tutulan hakim və məhkəmə aparatı işçilərinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, bu istiqamətdə infrastrukturun yenilənməsi, eləcə də məhkəmə icraatında müasir informasiya texnologiyalarının üstünlüklərindən istifadə edilməsi kimi müddəaları yüksək qiymətləndirib.
Hazırda respublikada məhkəmə-hüquq sisteminin inkişafında yeni mərhələnin başlandığını deyən A.Mustafazadə Fərmanın ölkəmizdə məhkəmə hakimiyyətinin nüfuzunun artırılmasına töhfə verəcəyini bildirib.
O, bu istiqamətdə alimlərin potensialından yararlanmağın zəruriliyinə toxunub və bu gün rəhbərlik etdiyi müəssisədə insan hüquq və azadlıqlarının problemlərinin həllinə dair, həmçinin tibb hüququ və süni intellektlə bağlı elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını, hakimlər və vəkillər üçün mühazirələrin keçirildiyini söyləyib.
Tədbirdə, həmçinin millət vəkilləri - Qüdrət Həsənquliyev, Fazil Mustafa, Elman Nəsirli, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun şöbə müdirləri, hüquq elmləri doktorları - Ramin Qurbanov, Ayxan Rüstəmzadə, professor Nazim Cəfərli və digərləri çıxış edərək hakimlərin müstəqilliyinin təmin edilməsinin, onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinin, hakim və məhkəmə aparatı işçilərinin elmi fəaliyyətinin genişləndirilməsinin, bu istiqamətdə interaktiv verilişin hazırlanmasının, eləcə də qanunvericilik aktlarının alimlər tərəfindən şərh edilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar. Bundan əlavə, “Elektron məhkəmə” informasiya sisteminin tətbiqinin təkmilləşdirilməsini, Vahid Məhkəmə Portalının yaradılmasını, o cümlədən "Mediasiya haqqında" Qanunun qəbulunu yüksək qiymətləndiriblər.

ANAS Institute of Law and Human Rights held a round table
ANAS Institute of Law and Human Rights held a round table on “Scientific-theoretical analysis of the Decree "On the deepening of reforms in the judicial system", signed by AR President Ilham Aliyev dated April 3, 2019”.
The event was attended by deputies of relevant committees of the Milli Majlis, representatives of the Academy of Justice of the Ministry of Justice, the Center for Science and Education of the General Prosecutor's Office, representatives of the scientific community and the media.
Director of the Institute, Doctor of Law Ayten Mustafazadeh, opened the meeting, said that, the Decree was signed to improve the quality and effectiveness of the justice system in our country. The document will further expand the possibilities of going to court, increase transparency in the activities of courts, increase the efficiency of court proceedings, ensure full and timely implementation of court decisions, strengthen measures taken to eliminate red tape and other negative phenomena.
The decree also stipulates that in order to ensure the effective operation of justice mechanisms, it is necessary to improve the social protection of judges and members of the judiciary, to continue work on updating the relevant infrastructure, to fully take advantage of the use of modern information technologies in court proceedings.
A.Mustafazade said that a new stage in the development of the judicial and legal system has begun in the country, and the Decree will enhance the authority of the judiciary in our country. And emphasizing the need to use the potential of scientists in this direction, she added that at present the institute is conducting research on human rights and freedoms, as well as medical law and artificial intelligence.
During the event, deputies Gudrat Hasanguliyev, Fazil Mustafa, Elman Nasirli, heads of departments of the Institute of Law and Human Rights Ramin Gurbanov, Aykhan Rustamzade, Doctor of Law, Professor Nasim Jafarli also spoke and expressed their recommendations on the issue.