AMEA Zoologiya İnstitutunun Hidrobiologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Adil Əliyevin 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov hidrobioloq alimin mənalı ömür yolundan, zəngin elmi yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, A.Əliyev 1939-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Sədərək kəndində anadan olub. O, 1972-ci ildə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini, 1994-cü ildə isə dosent elmi adını alıb. 1971-ci ildən institutun Hidrobiologiya laboratoriyasında baş laborant, kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışan alim 2005-ci ildən həmin laboratoriyanın müdiridir.
Qeyd olunub ki, A.Əliyev su tutarları faunası üzrə tanınmış hidrobioloqdur. O, Azərbaycanın müxtəlif su hövzələrinin hidrofaunasına dair 200-dən çox elmi məqalənin, 4 toplu və 2 tərcümənin (“Onurğasızlar zoologiyası” dərsliyinin və “Xəzər dənizi planktonunun ekologiyası” kitabı) müəllifidir.  Alimin əsas tədqiqat obyekti şirin su hövzələrinin sərbəstyaşayan kirpikli infuzorlar faunasıdır.  A.Əliyev bu sahədə elm üçün yeni olan 30-a yaxın infuzor növlərinin ilk təsvirini verib.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də hidrobioloq alimi 80 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edib, ona can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Sonda çoxillik və səmərəli fəaliyyətinə görə yubilyara Zoologiya İnstitutunun və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının Fəxri fərmanları təqdim edilib.

В Институте зоологии отметили 80-летие известного ученого-гидробиолога
Состоялось мероприятие, посвященное 80-летию со дня рождения заведующего лабораторией гидробиологии Института зоологии НАНА, доктора биологических наук Адиля Алиева.
Директор института, доктор философии по физике Эльман Юсифов рассказал о жизни ученого, богатом научном творчестве. Отметил, что ученый родился в 1939 году в Шарурском районе Нахчыванской автономной Республики. Он получил кандидатскую степень по биологии в 1972 году, а в 1994 году стал доцентом. С 1971 года он работает в лаборатории института в качестве старшего лаборанта, младшего научного сотрудника, старшего научного сотрудника, ведущего научного сотрудника. С 2005 года он возглавлял лабораторию.
Было отмечено, что он является автором более 200 научных статей о гидрофауне различных водных бассейнов в Азербайджане, 4 сборников и 2 переводов (книги «Зоология беспозвоночных» и «Экология планктона Каспийского моря»). Изучил видовой состав фауны инфузорий (600 видов) из естественных водоемов Азербайджана, описал 34 новых для науки вида инфузорий, определил важных промысловых видов беспозвоночных (5 – 7 видов) из водоемов Азербайджана и видов из Красной книги (3 вида).
Выступившие на мероприятии поздравили ученого с 80-летием и пожелали ему успехов в его научной деятельности.
В заключение была вручена Почетная грамота Института зоологии и Объединенного профсоюзного комитета НАНА за долгую и плодотворную деятельность.