Azərbaycanlı alimin yeni biotexnoloji innovasiyaları ölkəmizdə tətbiq ediləcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin bügünkü iclasında AMEA-nın müxbir üzvü, Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru Tərlan Məmmədov “İnsan furin zülalı geninin ko-ekspressiyası ilə terapevtik zülalların və vaksinlərin yaşıl bitki yarpaqlarında sintezi” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib.
T.Məmmədov bildirib ki, hazırda Akdeniz Universitetində onun rəhbərliyi altında geniş çeşiddə müxtəlif rekombinant proteinlərin, vaksinlərin, terapevtik zülalların,  xərçəngə və müxtəlif infeksion xəstəliklərə qarşı anticisimlərin, təbii qida əlavələrinin,  sənaye enzimlərinin sintezi, yaşıl bitki yarpaqlarında istehsalı işləri uğurla davam edir. Professor qeyd edib ki, bitki ekspressiya sistemi başqa ekspressiya sistemləri ilə müqayisədə bir çox üstünlüklərə malikdir. Lakin bitki ekspressiya sistemində zülallarının düzgün qatlanması səbəbindən bəzi modifikasiyalara malik olmadığından bu sistem bir çox rekombinant zülalların sintezi və istehsalı üçün çox ciddi məhdudiyyətlərə malikdir. O, bu məhdudiyyətləri aradan qaldırmaq və bitki sistemində effektiv rekombinant zülal istehsalını təmin etmək üçün bir sıra strategiyalar ixtira etdiyini və bu ixtiralardan istifadə etməklə müxtəlif kompleks rekombinant zülallar yaşıl bitki yarpaqlarında müvəffəqiyyətlə sintez etdiyini deyib. T.Məmmədov həmin istiqamətdə apardığı elmi tədqiqat işlərinin uğurlu nəticələri barədə məlumat verib. Professor onu da bildirib ki, bitkidə qara yara və malyariya xəstəliklərinə qarşı vaksinlər sintez olunub,  bu vaksinlərin heyvanlar üzərində aparılan testləri artıq başa çatıb və hazırda bu işlər ticariləşmə mərhələsindədir.
Sonra yeni ixtirası haqqında məlumat verən T.Məmmədov bildirib ki, bitki ekspressiya sistemi, həmçinin insan zülallarının istehsalı üçün da bəzi səbəblərdən məhdudiyyətlərə malikdir. O vurğulayıb ki, yeni ixtirası bu məhdudiyyətləri aradan qaldırmaq məqsədi daşıyır. T.Məmmədovun sözlərinə görə, apardığı son tədqiqatlar nəticəsində insan furin zülalının bitkilərdə funksional aktiv formada sintezinə ilk dəfə uğurla nail olub. Həmçinin bitki hüceyrələrində insan furin geni hədəf zülalların genləri ilə ko-ekspresiya edilib və nəticədə  hədəf zülalların hüceyrə daxilində furinlə kəsilərək aktiv formada sintezinə nail olunub.
Məruzədə vurğulanıb ki, furin enzimi geniş substrat spesifikliyinə malikdir. Mürəkkəb quruluşa malik olan furin enzimi üçün dünyanın müxtəlif elmi mərkəzlərində uzun illər tədqiqatlar həyata keçirilib və zülalın düzgün qatlanmaması səbəbindən bu tədqiqatlar müvəffəqiyyətsizliklə nəticələnib. Məruzəçi onu da bildirib ki, yeni ixtirası insan qanının laxtalanma xüsusiyyətinin pozulması ilə xarakterizə olunan Hemofiliya B irsi xəstəliyinin müalicəsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. T.Məmmədov, hamçinin bu texnologiyanin müharibə zonalarında yaralı əskərlərin qanaxmasının qarşısını almaq üçün Faktor IX əsaslı müalicəvi pədlərin hazrlanmasında çox mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
T.Məmmədov hədəf zülalların həm enzimatik, həm də furin enzimi ilə eyni bir hüceyrə daxilində kəsilərək aktivləşməsi texnologiyasının ixtirası haqqında da danışıb. Qeyd edib ki, bu texnologiya antraks (Sibir yarası) xəstəliyinə qarşı yeni bir vaksin namizədin, qoruyucu antigenin dünyada ilk dəfə olaraq hüceyrə daxilində heptamer quruluş formasında bitkilərdə sintezini təmin edib. Yeni namizəd vaksin həmin xəstəliyə qarşı daha stabil xüsusiyyətlərə malikdir. Məruzəçi sözügedən texnologiyanın müxtəlif zülalların, anticisimlərin və vaksinlərin sintezi üçün əhəmiyyətli olduğunu və böyük iqtisadi səmərə verəcəyini söyləyib. Əlavə edib ki, alınan bu mühüm nəticələr yeni beynəlxalq patent kimi öz təsdiqini tapıb və 2019-cu ilin mart ayında nüfuzlu "PLOS ONE" jurnalında dərc olunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Oktay Qasımov, İlham Şahmuradov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Xudaverdiyeva, biologiya elmləri doktoru Arif Mehdiyev, tibb elmləri doktoru, professor Akif Qurbanov, biologiya elmləri doktoru, dosent Saib Güləhmədov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Rəyasət Heyəti məruzəni müsbət qiymətləndirib, yeni biotexnologiya əsasında yaşıl bitki yarpaqlarında vaksinlərin, terapevtik zülalların, anticisimlərin, sənaye enzimlərinin, təbii qida əlavələrinin sintezi və istehsalı üzrə innovasiya məhsullarının sınağının keçirilməsi, eləcə də tətbiqi üçün müraciətlərin edilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verilib.

Новые биотехнологические инновации ученого-азербайджанца найдут свое применение в нашей стране
На сегодняшнем заседании Президиума Национальной Академии наук Азербайджана член-корреспондент НАНА, профессор Университета Акдениз (Турция) Тарлан Мамедов выступил с научным докладом «Синтез терапевтических белков и вакцин в зеленых листьях растений путем ко-экспрессии гена человеческого фуринового белка».
Профессор Тарлан Мамедов сообщил, что в настоящее время под его руководством в Университете Акдениз успешно продолжаются работы по синтезу широкого спектра различных рекомбинантных протеинов, вакцин, терапевтических белков, антител против рака и различных инфекционных заболеваний, пищевых добавок, промышленных энзимов, а также по их производству в зеленых листьях растений. Ученый отметил, что, по сравнению с прочими экспрессионными системами, растительные системы экспрессии обладают рядом преимуществ. Однако по причине неправильного свертывания (укладки) белков в растительной системе экспрессии отсутствуют некоторые модификации, и поэтому она имеет серьезные ограничения для синтеза и производства многих рекомбинантных белков. Он добавил, что для устранения этих ограничений и обеспечения эффективного производства в растительной системе рекомбинантных белков им были изобретены некоторые стратегии, пользуясь которыми в зеленых листьях растений были успешно синтезированы различные комплексы рекомбинантных белков. Тарлан Мамедов рассказал об успешных результатах научных исследований, которые он проводит в данной сфере. Профессор также сообщил, что в растениях были синтезированы вакцины против сибирской язвы и малярии, уже завершены испытания этих вакцин на животных, в настоящее время эти работы находятся на этапе коммерциализации.
Говоря о своем новом изобретении, Тарлан Мамедов отметил, что по ряду причин растительная система экспрессии имеет ограничения для производства человеческих белков. Он подчеркнул, что целью его нового изобретения является устранение этих ограничений. По словам Тарлана Мамедова, в результате проводимых им последних исследований впервые в растениях был успешно синтезирован функционально активный человеческий фуриновый белок. Также в растительных клетках была проведена ко-экспрессия гена фурина человека с генами целевых белков, и в результате внутри клетки были синтезированы активные целевые белки.
В докладе подчеркивалось, что энзим фурин обладает широкой субстратной специфичностью. Имеющий сложное строение энзим фурин подвергался многолетним исследованиям в различных научных центрах мира, которые не увенчались успехом по причине неправильного свертывания белка. Докладчик также отметил, что его новое изобретение имеет большое значение для лечения такого наследственного заболевания, как Гемофилия В, характеризующегося нарушением способности человеческой крови к свертыванию, и подчеркнул значимость данной технологии в создании лекарственных препаратов на основе Фактора IX, которые используются в зонах военных действий для предотвращения кровотечения у раненых солдат.
Далее Тарлан Мамедов рассказал и об изобретении технологии активации целевых белков внутри клетки, которая впервые в мире обеспечила синтез защитного антигена в растениях внутри клетки в форме гептамера, и этот антиген является кандидатом на новую вакцину против антракса (сибирской язвы). Новая вакцина-кандидат обладает более стабильными свойствами против этой болезни. Докладчик сообщил, что вышеупомянутая технология имеет важное значение для синтеза различных белков, антител и вакцин и принесет большую экономическую пользу. Он добавил, что полученные важные результаты нашли свое подтверждение в качестве нового международного патента и в марте 2019 года были опубликованы в авторитетном журнале «PLOS ONE».
Далее своими мнениями и рекомендациями поделились академик Ахлиман Амирасланов, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов, доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов, доктор философии по биологии Саадат Худавердиева, доктор биологических наук Ариф Мехтиев, доктор медицинских наук, профессор Акиф Гурбанов, доктор биологических наук , доцент Саиб Гюльлахмадов и другие.
Доклад был положительно оценен Президиумом. Были даны поручения, связанные с проведением испытаний инновационной продукции по синтезу и производству вакцин, терапевтических белков, антител, промышленных энзимов и пищевых добавок в зеленых листьях растений на основе новой биотехнологии, а также с подготовкой обращений с целью их применения.