“Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XIII Ümumrespublika Olimpiadası”nın final mərhələsi keçirilib
Mayın 4-də AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (İTİ) “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XIII Ümumrespublika Olimpiadası”nın final mərhələsi keçirilib.
Tədbir Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
17 May – Dünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunan olimpiadanın əsas məqsədi ali məktəb tələbələrinin informatika, proqramlaşdırma sahəsindəki biliklərinin və bu sahəyə olan marağının artırılması, habelə sahə üzrə seçilən tələbələrin beynəlxalq yarışlara cəlb edilməsidir.
Tədbiri Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə açaraq olimpiadanın 2007-ci ildən etibarən müntəzəm keçirildiyini və final mərhələlərinin ənənəvi olaraq İTİ-də baş tutduğunu söyləyib. O, bu müəssisənin respublikada informasiya texnologiyaları sahəsində aparıcı elmi-tədqiqat institutu olduğunu bildirib və yaradılan şəraitə görə İTİ rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Olimpiada haqqında məlumat verən E.Vəlizadə diqqətə çatdırıb ki, bu il respublika üzrə 24 ali təhsil müəssisəsindən 69 komanda yarışda iştirak hüququ qazanıb və onlardan 17 komanda final mərhələsinə yüksəlib. Qeyd edib ki, cari ildə paytaxt ilə yanaşı, regionlarda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri, əsasən də Gəncə, Mingəçevir, Naxçıvan, Sumqayıt və Lənkəran Dövlət universitetlərinin, Azərbaycan Texnologiya Universiteti, eləcə də Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələri olimpiadaya xüsusi maraq göstərib.
Nazirlik rəsmisi olimpiadanın gənclərin proqramlaşdırma istiqamətində biliklərinin və təcrübələrinin artırılmasına, dünyagörüşlərinin zənginləşməsinə, eləcə də qarşılıqlı əlaqələrinin formalaşmasına təkan verəcəyini söyləyib. O, proqramlaşdırmanın bu gün cəmiyyətin bütün sahələrində - kənd təsərrüfatında, turizmdə, səhiyyədə və s. aktiv istifadə edildiyini bildirib, gəncləri ölkədə gedən innovativ proseslərə töhfə verməyə çağırıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev olimpiada iştirakçılarını akademiya prezidenti, akademik Akif Əlizadə və rəhbərlik etdiyi qurumun kollektivi adından salamlayıb.
Akademik ölkə rəhbərliyi tərəfindən İKT-nin inkişafına daim diqqət göstərildiyini, bu istiqamətdə mühüm tədbirlərin görüldüyünü deyib. Diqqətə çatdırıb ki, informasiya texnologiyaları bu gün respublikanın iqtisadi və hərbi gücünün qorunmasında və inkişaf etdirilməsində başlıca faktorlardan birinə çevrilib. R.Əliquliyev müasir dövrdə dünyada informatika və proqramlaşdırma sahəsində yüksəkixtisaslı, böyük elmi-praktiki təcrübəyə malik, innovativ təfəkkürlü kadrların, xüsusən də proqram mühəndislərinin hazırlanmasına tələbatın olduğunu vurğulayıb.
Ölkəmizdə ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramının qəbul olunduğunu, beynəlxalq ikili diplom proqramlarının icra edildiyini xatırladan akademik bu istiqamətdə AMEA tərəfindən addımların atıldığını, Fransanın Monpelye Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq edildiyini söyləyib.
AMEA-nın vitse-prezidenti müsabiqənin elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən mühüm tədbirlərdən olduğunu vurğulayıb və gəncləri akademiyada təcrübə keçməyə dəvət edib. Akademik, həmçinin Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının cari ilin avqust ayında Bakıda keçiriləcəyini bildirib və bunu, ölkəmizin növbəti uğuru adlandırıb.
Alim bundan əlavə, “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası”nın rəsmi veb-portalının yaradılmasını, bütün qalib komandaların və digər statistik məlumatların portalda qeyd olunmasını təklif edib.
Tədbirdə, o cümlədən olimpiadanın Münsiflər Heyətinin sədri, BDU-nun dosenti Ramin Mahmudzadə çıxış edərək İKT-nin müasir dövrdə cəmiyyətin inkişafındakı rolundan, bu sahədə peşəkar kadrların hazırlanmasından danışıb, gənclərə uğurlar arzulayıb.
Mərasimdə Bakı Mühəndislik Universitetinin müəllimi Etibar Seyidzadə texniki məsələlər və prosedurlar haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, olimpiada beynəlxalq “ACM/ICPC” (Ali məktəb tələbələrindən ibarət komandalar arasında informatika üzrə beynəlxalq olimpiada) qaydalarına əsasən keçirilir. O, müsabiqə zamanı hər komandaya 5 saat ərzində alqoritmik məsələləri həll etmək tapşırığının veriləcəyini və ən yaxşı nəticə göstərən 4 komandanın qalib elan ediləcəyini söyləyib.
Sonra Təşkilat Komitəsinin üzvləri müsabiqənin keçirildiyi auditoriyalarda final mərhələsində iştirak edən komandalarla tanış olublar.
Şəffaflığın təmin olunması üçün müsabiqənin gedişatına institutda quraşdırılmış video-müşahidə sistemi vasitəsilə müəllimlər tərəfindən nəzarət edilib.
Qeyd edək ki, qaliblər (I-IV yerlər) mayın 17-də “Azercell” operatoru və “BestComp Group” şirkətinin təqdim etdiyi qiymətli hədiyyələr, habelə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən Fəxri fərman və diplomlarla mükafatlandırılacaq.

The final round of “XIII Republican Olympiad in Informatics among university students”
On May 5, 2018 at the Institute of Information Technology of ANAS the final stage of the "Republican Olympiad in Informatics among university students" was held.
The organizers of the event are the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Education and the Institute of Information Technology of ANAS.
The main goal of the Olympiad on May 17 - World Telecommunication and Information Society Day is to increase the knowledge and interest of university students in the field of informatics and programming, as well as involve the selected students in international competitions.
Then Deputy Minister of Transport, Communication and High Technologies Elmir Velizade said that the future of Azerbaijan should be closely involved in the formation of an information society formed by the dynamic development and development of the ICT, and to master the most up-to-date technologies.
He stressed the need for training highly qualified personnel in this field to support the development of high priority areas in our country. I.Valizadeh said that the knowledge competition of the higher education students in computer science, programming and the interest in this field is too important. Valizadeh noted that the competition will create conditions for the students to achieve greater success and expressed their readiness to represent our country in international competitions and wished success to the Olympics participants.
69 teams from 24 universities across the country have been eligible to participate in the competition this year, and 17 of them have advanced to the final stage. He noted that in addition to the capital this year, the universities of Ganja, Mingechevir, Nakhchivan, Sumgayit and Lankaran State Universities, Azerbaijan Technological University as well as Azerbaijan State Agrarian University showed a special interest in the Olympiad, the speaker emphasized.
Vice President of ANAS, Director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliyev welcomed the participants of the Olympiad on behalf of the ANAS President, academician Akif Alizadeh.
Speaking about the development of science and education in Azerbaijan, the scientist said that the application of ICT in these spheres is a great opportunity. He emphasized the importance of developing informatics and programming in the world and said that there is a need for highly skilled, highly-qualified and innovative thinking personnel in this area.
The academician also said that the International Informatics Olympiad will be held in Baku in August of the current year and this is the next success of our country.
The scientist offered to create the official web portal of "Informatics Republican Olympiad among high school students", to celebrate all winning teams and other statistical data on the portal.
Speaking at the event, including the chairman of the Juri Ramin Mahmudzade, spoke about the role of ICT in the development of society in the contemporary world, the training of professionals in this field and wished the youth success.
At the ceremony, the teacher of Baku Engineering University Etibar Seyidzade gave detailed information on technical issues and procedures. He said that the Olympiad is held in accordance with the rules of international ACM / ICPC (International Olympiad in Informatics among high school students). He said that during the competition, each team will be given a task to solve algorithmic issues within 5 hours, and the four best teams will be announced as winners.
Then members of the Organizing Committee got acquainted with the teams that participated in the final stage of the competition.
In order to ensure transparency, the competition was supervised by teachers through a video surveillance system installed at the institute.
Winners (I-IV places) will be rewarded on May 17 by Honorary diplomas and prizes from the Azercell operator and “BestComp Group”, as well as by the Ministry of Transport, Communication and High Technologies.