AMEA-nın Dilçilik, Qafqazşünaslıq, Şərqşünaslıq, Elm Tarixi, Botanika, Radiasiya Problemləri, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarında, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr edilən silsilə konfrans, elmi sessiya və dəyirmi masalar keçirilib, sərgilər təşkil edilib, sənədli filmlər nümayiş olunub.
Tədbirlərdə əvvəlcə ulu öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Çıxış edənlər görkəmli dövlət xadimi, ümummilli lider Heydər Əliyevin müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu olduğunu söyləyib, həmçinin bu il ulu öndərin ölkəmizdə hakimiyyətə gəlişinin 50-ci ilinin tamam olacağını diqqətə çatdırıblar. Bildirilib ki, ulu öndər 1993-cü ildə xalqın təkidi ilə ölkənin çox ağır vəziyyətdə olduğu dövrdə yenidən hakimiyyətə gəlib, siyasi uzaqgörənliyi, liderlik xüsusiyyətləri və parlaq zəkası nəticəsində respublikamızda sabitliyi təmin edib.
Bundan əlavə, ulu öndərin hakimiyyəti dövründə iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni, hərbi və digər sahələrdə bir çox uğurların əldə olunduğu, Azərbaycanı müasir inkişafa aparan "Əsrin müqaviləsi"nin imzalandığı, qısa müddətdə ölkənin gəlirlərinin artdığı və investisiya axınının başladığı bildirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizdə ana dilinin hərtərəfli inkişafında, onun saflığının qorunmasında, işlək dilə çevrilməsində və beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin mühüm xidmətləri olub. Eyni zamanda 1993-cü ildə məhz birinci görüşünü Elmlər Akademiyasında Azərbaycan ziyalıları ilə keçirib, AMEA-nı Azərbaycan xalqının milli sərvəti adlandırıb.
Vurğulanıb ki, ulu öndərin qətiyyəti nəticəsində Azərbaycanda demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu başlanıb, Konstitusiya qəbul edilib, müvafiq dövlət orqanları formalaşdırılıb.
Tədbirlərdə, həmçinin bu gün Azərbaycanın özünün müasir inkişaf yoluna qədəm qoyduğu, ulu öndərin ənənələrinin onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi, ölkəmizin beynəlxalq arenada söz sahibinə çevrildiyi bildirilib.

The 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev was celebrated in scientific institutions and organizations of ANAS
National Leader Heydar Aliyev's 96th Anniversary were celebrated at the ANAS Institute of Linguistics, Caucasian Studies, Oriental Studies, History of Science, Botany, Radiation Problems, Archeology and Ethnography, National Museum of Azerbaijan Literature and Huseyn Javid's House Museum.
For the first, the great leader was commemorated of a minute of silence.
The speakers noted that the prominent statesman, national leader Heydar Aliyev is a modern Azerbaijani architect and founder, said that this year will mark the 50th anniversary of the great leader's coming to power in our country. He said that the national leader came back to power in 1993 when the country was in a very difficult situation with the insistence of the people, stability in our republic as a result of its political vision, leadership qualities and brilliant intelligence.
In addition, the success of the nation's leader in the economic, political, scientific, cultural, military and other spheres of power has been achieved, and the country's revenues and investment flows have been rapidly expanded for the modern development of the "Contract of the Century".
It was noted that President Ilham Aliyev is a successful successor of the traditions of the great leader.