Azərbaycan və Çin alimlərinin əməkdaşlığı iki ölkə arasında münasibətlərin dərinləşməsinə töhfələr verir
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Pekin səfəri çərçivəsində Çin Sosial Elmlər Akademiyasının prezidenti Sie Fucan ilə görüşüb.
Görüş zamanı S.Fucan iki ölkə arasında tarixən yaranmış əlaqələrin müasir dövrdə bütün sahələrdə, o cümlədən elm və təhsil istiqamətlərində inkişaf etdiyini, birgə layihələrin icra olunduğunu deyib. O, Çinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün təkcə iqtisadi sahədə deyil, eyni zamanda, humanitar, mədəniyyət, elm və təhsil istiqamətlərində də əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdığını bildirib. Hər iki ölkədən alimlərin qarşılıqlı səfərlərini, birgə tədbirlərin təşkilini əməkdaşlığın vacib məqamlarından biri kimi dəyərləndirib.
Görüşdə akademik Akif Əlizadə ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verib. Rəhbərlik etdiyi akademiyanın Çinin elm və təhsil qurumları ilə münasibətlərə böyük önəm verdiyini vurğulayan akademik ötən müddətdə Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti, Çin Mühəndislik Akademiyası, Pekin Universiteti, Pekin Beynəlxalq Riyazi Tədqiqatlar Mərkəzi ilə səmərəli əməkdaşlıq qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Vurğulanıb ki, AMEA ilə Çin Sosial Elmlər Akademiyası arasında 2017-ci ildə imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsi elmi əlaqələrin intensiv və səmərəli inkişafına yol açıb. Birgə layihələr çərçivəsində 2018-ci ildə Bakıda keçirilmiş Azərbaycan-Çin əməkdaşlığına dair tədbir ölkələrarası elmi əməkdaşlığın uğurlu nəticəsi kimi yadda qalıb. Bundan başqa, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda 2017-ci ildən fəaliyyət göstərən Çin Tədqiqatları Mərkəzi yenidən qurularaq mühüm elmi mərkəzə çevrilib. Bildirilib ki, hazırda mərkəzdə “Azərbaycan ədəbiyyatında Çin mövzusu” antologiyası hazırlanır. Həmçinin mərkəzdə Çin dili kursları təşkil olunur, birgə elmi konfranslar keçirilir.
Qeyd edək ki, görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov və digərləri iştirak ediblər.

Cooperation between Azerbaijani and Chinese scholars contributes to the deepening of relations between the two countries
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, met with President of the Chinese Academy of Social Sciences of Xie Fuzhan within the framework of his visit to Beijing.
Historically established relations between the two countries are developing in all fields, including science and education, and joint projects are being implemented. China's "One belt, One road" initiative opens new opportunities not only for economic but also for cooperation in humanitarian, cultural, scientific and educational spheres, Xie Fuzhan said.
Academician Akif Alizadeh informed about the work done in the direction of development of science in our country and achievements. President A.Alizadeh emphasized the importance of relations with the Chinese science and education institutions, stressing that the Academy cooperates with China Social Sciences Academy, Beijing Foreign Languages ​​University, China Engineering Academy, Beijing University, Beijing International Mathematical Research Center.
It was stressed that the cooperation agreement signed between ANAS and the Chinese Academy of Social Sciences in 2017 resulted in the intensive and effective development of scientific relations. The event on cooperation between Azerbaijan and China in 2018 in joint projects was remembered as a successful outcome of the interstate scientific cooperation. In addition, the Chinese Studies Center, which has been operating since 2017 at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, was transformed into an important scientific center. It was noted that at the center anthology of "Chinese subject in Azerbaijani literature" is being prepared. Also, Chinese language courses are organized at the center and joint scientific conferences are held.
The meeting was also attended by Vice President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, Head of International Relations Department of the Presidium, Associate Professor Esmira Alirzayeva, Director of the Institute of Economy, Professor Nazim Imanov and others.