Azərbaycan və Çin alimlərinin əməkdaşlığı iki ölkə arasında münasibətlərin dərinləşməsinə töhfələr verir
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Pekin səfəri çərçivəsində Çin Sosial Elmlər Akademiyasının prezidenti Sie Fucan ilə görüşüb.
Görüş zamanı S.Fucan iki ölkə arasında tarixən yaranmış əlaqələrin müasir dövrdə bütün sahələrdə, o cümlədən elm və təhsil istiqamətlərində inkişaf etdiyini, birgə layihələrin icra olunduğunu deyib. O, Çinin “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün təkcə iqtisadi sahədə deyil, eyni zamanda, humanitar, mədəniyyət, elm və təhsil istiqamətlərində də əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdığını bildirib. Hər iki ölkədən alimlərin qarşılıqlı səfərlərini, birgə tədbirlərin təşkilini əməkdaşlığın vacib məqamlarından biri kimi dəyərləndirib.
Görüşdə akademik Akif Əlizadə ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verib. Rəhbərlik etdiyi akademiyanın Çinin elm və təhsil qurumları ilə münasibətlərə böyük önəm verdiyini vurğulayan akademik ötən müddətdə Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti, Çin Mühəndislik Akademiyası, Pekin Universiteti, Pekin Beynəlxalq Riyazi Tədqiqatlar Mərkəzi ilə səmərəli əməkdaşlıq qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
Vurğulanıb ki, AMEA ilə Çin Sosial Elmlər Akademiyası arasında 2017-ci ildə imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsi elmi əlaqələrin intensiv və səmərəli inkişafına yol açıb. Birgə layihələr çərçivəsində 2018-ci ildə Bakıda keçirilmiş Azərbaycan-Çin əməkdaşlığına dair tədbir ölkələrarası elmi əməkdaşlığın uğurlu nəticəsi kimi yadda qalıb. Bundan başqa, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda 2017-ci ildən fəaliyyət göstərən Çin Tədqiqatları Mərkəzi yenidən qurularaq mühüm elmi mərkəzə çevrilib. Bildirilib ki, hazırda mərkəzdə “Azərbaycan ədəbiyyatında Çin mövzusu” antologiyası hazırlanır. Həmçinin mərkəzdə Çin dili kursları təşkil olunur, birgə elmi konfranslar keçirilir.
Qeyd edək ki, görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov və digərləri iştirak ediblər.

В рамках своего визита в Пекин президент НАНА, академик Акиф Ализаде встретился с президентом Китайской академии социальных наук Сиэ Фуджаном.
Исторически сложившиеся отношения между двумя странами развиваются во всех областях, включая науку и образование, а также реализуются совместные проекты, подчеркнул в ходе встречи С. Фуджан. По его словам, инициатива Китая «Один пояс и один путь» открывает новые возможности не только в сфере экономики, но и для сотрудничества в гуманитарной, культурной, научной и образовательной сферах, а в свою очередь двухсторонние визиты ученых из обеих стран и организация совместных мероприятий были расценены как один из важных этапов этой работы.
Академик Акиф Ализаде проинформировал о проводимой работе в направлении развития науки в нашей стране, и ее достижениях. Академик, подчеркнув значимость отношений с китайскими научными и образовательными учреждениями, отметил, что Академия наладила эффективное сотрудничество с Китайской академией социальных наук, Пекинским университетом иностранных языков, Китайской инженерной академией, Пекинским университетом, Пекинским международным центром математических исследований.
Было подчеркнуто, что соглашение о сотрудничестве, подписанное НАНА и Китайской академией социальных в 2017 году, привело к интенсивному и эффективному развитию научных связей. Мероприятие по азербайджано-китайскому сотрудничеству, проведенное в Баку в 2018 году в рамках совместных проектов, запомнилось как успешный результат совместной научной работы. Кроме того, Центр китайских исследований, который работает с 2017 года в Институте литературы имени Низами Гянджеви, был преобразован в важный научный центр. Было отмечено, что в центре готовится антология по китайской тематике в азербайджанской литературе. Также в центре проводятся курсы китайского языка и совместные научные конференции.
На встрече также приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, руководитель Управления международных связей Президиума, д.ф.п.б., доцент Эсмира Алирзаева, директор Института экономики, профессор Назим Иманов и другие.