İctimai Elmlər Bölməsinin büro iclasında bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb
İyunun 3-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində (MATM) AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova açaraq tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib. Elmi-təşkilati məsələlərdən danışan akademik bu il "AMEA-nın professoru" elmi adını almaq üçün elan olunmuş müsabiqəyə ilk dəfə İEB-dən də namizədlərin irəli sürüləcəyini diqqətə çatdırıb. O, sözügedən elmi adın Azərbaycan elminin inkişafında, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artırılmasında, dünya elminə inteqrasiyasında, habelə kadr hazırlığında xüsusi xidmətlər göstərmiş və yaşı 50-dək olan elmlər doktorlarına verildiyini söyləyib.
Sonra bölmədən "AMEA-nın professoru" elmi adını almaq üçün sənəd verən - fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, dosent Roida Rzayeva, siyasi elmlər doktoru, dosent Qənirə Paşayeva, iqtisad üzrə elmlər doktorları - Amil Məhərrəmov və Fuad Qənbərovun çıxışları dinlənilib.
Çıxışlardan sonra bölmənin növbəti ümumi yığıncağında gizli səsvermə yolu ilə namizədlərin müəyyənləşdirilərək Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasına qərar verilib.
İclasda, həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, ŞərqşünaslıqFəlsəfə institutlarının direktorları vəzifələrinə seçkilərin keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Bundan əlavə, Tarix İnstitutunun Elmi şurasında dəyişiklik olunub, o cümlədən Fəlsəfə İnstitutunda Fəlsəfə fənni üzrə kursların təşkil edilməsi qərarlaşdırılıb.
Eyni zamanda MATM-də keçirilmiş müsabiqənin nəticələri təsdiqlənib, eləcə də AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyevin 80 illik yubileyinin təşkili haqqında qərar qəbul olunub.

ANAS Division of Social Sciences bureau held a next meeting at the National Museum of Azerbaijan History on June 3
The event was attended by bureau staff, heads of relevant academic institutions, academic secretaries and staff.
Opening the meeting, Academician-Secretary of the Division, academician Nargiz Akhundova informed on agenda of the event.
Speaking about scientific and organizational issues, academician noted that, for the 1st time this year the department’s nominees will be represented at the contest “Professor of ANAS”. She said that the title is awarded to doctors of science aged up to 50 years old, who have special merits in the development of Azerbaijani science in the international arena, the integration of world science, as well as in personnel training.
Further, nominees for the title of “Professor of ANAS” - Doctor of Philosophy, Assistant Professor Roida Rzayeva, Doctor of Political Sciences, Associate Professor Ganira Pashayeva, Doctors of Economy Sciences - Amil Maharramov and Fuad Ganbarov delivered reports.
Then, it was decided to nominate candidates to the Presidium by secret ballot at the next General Meeting of the Division.
At the meeting, it was decided to hold elections for the position of directors of the National Museum of Azerbaijan History, Institutes of Oriental Studies and Philosophy. In addition, changes were made to the Academic Council of the Institute of History, courses were organized on the subject of Philosophy at the Institute of Philosophy.
At the same time, the results of the National Museum of Azerbaijan History contest were approved and it was decided to organize the 80th anniversary of corresponding member of ANAS Ali Nuriyev.