Xəbər verdiyimiz kimi, cari il iyunun 6-da görkəmli fizikaçı alim, Fizika İnstitutunun Molekulyar spektroskopiya laboratoriyasının rəhbəri, akademik Çingiz Qacarın 90 yaşı tamam oldu. Azərbaycanın tanınmış alimlərindən olan Ç.Qacar ilk dəfə olaraq etil, propil, izopropil spirti molekullarının və etilmerkaptanın fırlanma spektrlərini deşifrə etmiş, onların quruluş-konformasiya təhlilini aparmış, struktur parametrləri və dipol momentlərini təyin etmişdir. 200-ə yaxın elmi əsərin müəllifi olan akademikin rəhbərliyi altında 24 fəlsəfə, 8 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Dövlət Mükafatı və “Şöhrət” ordeni laureatı olan Ç.Qacarın Bakı şəhərində şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılmış muzeyi fəaliyyət göstərir. Fizika sahəsində çalışan insanların, alim və mütəxəssislərin üzünə açıq olan bu muzeydə tanınmış alimin həyat və fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq mümkündür.
Muzeydə Ç.Qacarın özünün müəllifi olduğu kitablar, onun haqqında yazılan əsərlər, monoqrafiyalar, eləcə də qədimi xalçalar, nüfuzlu şəxslərlə, alimlərlə çəkilmiş xatirə fotoşəkillərini əhatə edən eksponatlar yer alıb.
Burada görkəmli alimin uşaqlıq dövrü və ailə üzvlərinə dair şəkilləri, onun həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən fakt və sənədləri də görmək olar.
Muzeyin ziyarətçiləri arasında Çingiz müəllimin yaratdığı elmi məktəbin davamçıları, yetişdirdiyi gənc alim və tədqiqatçılar da var. Onlar muzeyə mütəmadi olaraq baş çəkir, buradakı qiymətli əsərlərlə, maraqlı eksponatlarla tanış olur, həm də böyük alimlə ünsiyyət qura bilirlər.
Qeyd edək ki, ömrünün ahıl çağında, 90 yaşında olmasına baxmayaraq bu gün də fizika elminə töhfələr verməkdə davam edən, yazıb-yaradan, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda əzmlə çalışan Ç.Qacar cari ildə elmi ictimaiyyətə müəllifi olduğu 3 kitabı təqdim etmişdir.

Как сообщалось, 6 июня выдающемуся физику, заведующему лабораторией молекулярной спектроскопии Института физики, академику Чингизу Каджару исполнилось 90 лет.
Работы ученого по микроволновой периодической спектроскопии представляют большой интерес. Впервые он изучил вращательные спектры молекул этилового, пропилового, изопропилового спиртов и этилмеркаптана. Он является автором около 200 научных статей, 50 авторских свидетельств и 10 монографий на азербайджанском, русском и английском языках. Под руководством ученого подготовлено 24 доктора философии, 8 докторов наук.
По личной инициативе лауреата Государственной премии и ордена «Шохрат» в городе Баку функционирует музей ученого. В этом музее можно ознакомиться с жизнью и деятельностью известного ученого.
В музее представлены экспонаты, в том числе книги, монографии, а также старинные ковры, фотографии ученого с известными представителями науки. Здесь можно увидеть фотографии детства и членов семьи выдающегося ученого, а также факты и документы, отражающие разные периоды его жизни и деятельности.
Отметим, что, несмотря на то, что ученому исполнилось 90 лет, он продолжает вносить вклад в науку и работу по развитию азербайджанской науки, подарив научному сообществу 3 книги в текущем году.