Xəbər verdiyimiz kimi, cari il iyunun 6-da görkəmli fizikaçı alim, Fizika İnstitutunun Molekulyar spektroskopiya laboratoriyasının rəhbəri, akademik Çingiz Qacarın 90 yaşı tamam oldu. Azərbaycanın tanınmış alimlərindən olan Ç.Qacar ilk dəfə olaraq etil, propil, izopropil spirti molekullarının və etilmerkaptanın fırlanma spektrlərini deşifrə etmiş, onların quruluş-konformasiya təhlilini aparmış, struktur parametrləri və dipol momentlərini təyin etmişdir. 200-ə yaxın elmi əsərin müəllifi olan akademikin rəhbərliyi altında 24 fəlsəfə, 8 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Dövlət Mükafatı və “Şöhrət” ordeni laureatı olan Ç.Qacarın Bakı şəhərində şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılmış muzeyi fəaliyyət göstərir. Fizika sahəsində çalışan insanların, alim və mütəxəssislərin üzünə açıq olan bu muzeydə tanınmış alimin həyat və fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq mümkündür.
Muzeydə Ç.Qacarın özünün müəllifi olduğu kitablar, onun haqqında yazılan əsərlər, monoqrafiyalar, eləcə də qədimi xalçalar, nüfuzlu şəxslərlə, alimlərlə çəkilmiş xatirə fotoşəkillərini əhatə edən eksponatlar yer alıb.
Burada görkəmli alimin uşaqlıq dövrü və ailə üzvlərinə dair şəkilləri, onun həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən fakt və sənədləri də görmək olar.
Muzeyin ziyarətçiləri arasında Çingiz müəllimin yaratdığı elmi məktəbin davamçıları, yetişdirdiyi gənc alim və tədqiqatçılar da var. Onlar muzeyə mütəmadi olaraq baş çəkir, buradakı qiymətli əsərlərlə, maraqlı eksponatlarla tanış olur, həm də böyük alimlə ünsiyyət qura bilirlər.
Qeyd edək ki, ömrünün ahıl çağında, 90 yaşında olmasına baxmayaraq bu gün də fizika elminə töhfələr verməkdə davam edən, yazıb-yaradan, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda əzmlə çalışan Ç.Qacar cari ildə elmi ictimaiyyətə müəllifi olduğu 3 kitabı təqdim etmişdir.

As reported, on June 6th, the outstanding physicist, the head of the Molecular Spectroscopy Laboratory of the Institute of Physics, academician Chingiz Gajar, turned 90. One of the well-known Azerbaijani scientists, Gajar, for the first time deciphered the spectrum of the ethyl, propyl, isopropyl alcohol molecules and analyzed their structure-conformational analysis, designated structural parameters and dipole moment. He is the author of about 200 scientific works and he trained 24 philosophy and 8 doctors of sciences.
State Prize and "Glory" prize winner, academician Chingiz Gajar’s Personal museum operates in Baku. It is possible to get acquainted with the life and activities of the well-known scientist in this museum, which is open to people, scientists and specialists in the field of physics.
The museum contains exhibits including books, monographs, as well as ancient carpets, influential figures and memorabilia photos with scientists.
Here you can see the photos of the outstanding scientist's childhood and family members, as well as facts and documents reflecting the different periods of his life and activity.
Let's note that, despite the fact that he was 90 years old, he continues to contribute to the science of physics and continues to work on the development of Azerbaijani science. He has presented 3 books to the scientific community in the current year.