“Böyük publisistika ənənələrinin müasir təqdimatı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycan” qəzetinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Böyük publisistika ənənələrinin müasir təqdimatı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq “Azərbaycan” qəzetinin 100 ildə keçdiyi şərəfli inkişaf yolundan danışıb. Akademik, həmçinin təqdimatı keçirilən “100 yaşlı “Azərbaycan” kitabında qəzetin tarixindən, uğurlarından, hətta problemlərindən bəhs edildiyini diqqətə çatdırıb. O, qəzeti mətbuatımızın etibarlı mənbəyi, zəngin qaynağı kimi səciyyələndirib, nəşrin rəsmi dövlət orqanı olaraq həm bütün xalqı, həm də müxtəlif baxışlı ziyalıları öz ətrafına topladığını söyləyib.
Akademik bildirib ki, “Azərbaycan” qəzeti ümummilli lider Heydər Əliyevin də sevdiyi, inandığı, etibar etdiyi qəzet olub. Həmçinin ölkə başçısı İlham Əliyev qəzetin yubileyinin keçirilməsi üçün geniş imkanlar yaradıb.
Daha sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Azərbaycanda rəsmi dövlət mətbuat nümunəsi: ənənə və müasirlik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində qəzetin keçdiyi inkişaf yolu, redaktorları və digər əməkdaşları barədə ətraflı məlumat verib.
Sessiyada, həmçinin akademik Nizami Cəfərov, professorlar - Qəzənfər Paşayev, Bədirxan Əhmədov və filologiya üzrə elmlər doktoru Elçin Mehrəliyev çıxış edərək Azərbaycan ədəbi dilinin normalarının qorunmasında qəzetin rolundan danışıblar.
Daha sonra çıxış edən Milli Məclisin deputatı, “Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Bəxtiyar Sadıqov tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Sonda Nizami Gəncəvinin “Leyli və Məcnun” əsərinin Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən çap edilmiş nadir nüsxəsi “Azərbaycan” qəzetinə hədiyyə olunub.

В Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА прошла научная сессия «Современная презентация великих традиций публицистики», посвященная 100-летию газеты «Азербайджан».
Открывший мероприятие вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли рассказал о славном пути развития газеты «Азербайджан» за 100 лет. Он отметил, что в представленной книге «Столетний Азербайджан» отражены история, успехи, проблемы на пути развития газеты. Он назвал газету надежным и богатым источником нашей прессы и сказал, что будучи официальным государственным органом, издание собрало вокруг себя народ, а также интеллигенцию различных взглядов.
Академик сказал, что газета «Азербайджан» была газетой, которой доверял и любил читать общенациональный лидер Гейдар Алиев. Президент Ильхам Алиев также создал широкие возможности для проведения юбилея газеты.
Академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Каримли выступил с докладом «Пример официальной государственной прессы в Азербайджане: традиция и современность». В докладе он дал подробную информацию о пути развития газеты, редакторах и других сотрудников.
Академик Низами Джафаров, профессора - Газанфар Пашаев, Бадирхан Ахмедов и доктор филологических наук Эльчин Мехралиев рассказали о роли газеты в защите норм литературного языка Азербайджана.
Далее депутат Милли Меджлиса, главный редактор газеты «Азербайджан» Бахтияр Садыгов выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия.
В заключение редкий экземпляр поэмы "Лейли и Меджнун" Низами Гянджеви был подарен газете «Азербайджан».