“Böyük publisistika ənənələrinin müasir təqdimatı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycan” qəzetinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Böyük publisistika ənənələrinin müasir təqdimatı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq “Azərbaycan” qəzetinin 100 ildə keçdiyi şərəfli inkişaf yolundan danışıb. Akademik, həmçinin təqdimatı keçirilən “100 yaşlı “Azərbaycan” kitabında qəzetin tarixindən, uğurlarından, hətta problemlərindən bəhs edildiyini diqqətə çatdırıb. O, qəzeti mətbuatımızın etibarlı mənbəyi, zəngin qaynağı kimi səciyyələndirib, nəşrin rəsmi dövlət orqanı olaraq həm bütün xalqı, həm də müxtəlif baxışlı ziyalıları öz ətrafına topladığını söyləyib.
Akademik bildirib ki, “Azərbaycan” qəzeti ümummilli lider Heydər Əliyevin də sevdiyi, inandığı, etibar etdiyi qəzet olub. Həmçinin ölkə başçısı İlham Əliyev qəzetin yubileyinin keçirilməsi üçün geniş imkanlar yaradıb.
Daha sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Azərbaycanda rəsmi dövlət mətbuat nümunəsi: ənənə və müasirlik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində qəzetin keçdiyi inkişaf yolu, redaktorları və digər əməkdaşları barədə ətraflı məlumat verib.
Sessiyada, həmçinin akademik Nizami Cəfərov, professorlar - Qəzənfər Paşayev, Bədirxan Əhmədov və filologiya üzrə elmlər doktoru Elçin Mehrəliyev çıxış edərək Azərbaycan ədəbi dilinin normalarının qorunmasında qəzetin rolundan danışıblar.
Daha sonra çıxış edən Milli Məclisin deputatı, “Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Bəxtiyar Sadıqov tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Sonda Nizami Gəncəvinin “Leyli və Məcnun” əsərinin Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən çap edilmiş nadir nüsxəsi “Azərbaycan” qəzetinə hədiyyə olunub.

“Modern presentation of the great journalism traditions” scientific session held
ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi hosted the scientific session “Modern presentation of the great journalism traditions” dedicated to the 100th anniversary of the “Azerbaijan” newspaper.
ANAS Vice-president, Director of the Institute, academician Isa Habibbayli opened the event, spoke about the glorious way of developing the Azerbaijan newspaper for 100 years.
He noted that, book “A 100-year-old Azerbaijan” reflects the history, successes, problems on the way of the newspaper’s development. He noted that, the newspaper is a reliable and rich source of our press and said that, being an official state body, the publication gathered people around it, as well as intelligentsia of various views.
Academician said that, “Azerbaijan” newspaper is a newspaper which was trusted and read by the national leader Heydar Aliyev. AR President Ilham Aliyev also opened a wide possibility for holding the anniversary of the newspaper.
Academician-secretary of ANAS Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli delivered a paper on “An example of the official state press in Azerbaijan: tradition and modernity”. In the report he gave detailed information about the development of the newspaper, editors and other employees.
Academician Nizami Jafarov, professors - Gazanfar Pashayev, Badirkhan Ahmadov and Doctor of Philology Elchin Mehraliyev told about the role of the newspaper in protecting the norms of the literary language of Azerbaijan.
Then, the deputy of the Milli Majlis, chief editor of the “Azerbaijan” newspaper Bakhtiyar Sadigov thanked the organizers and participants of the event.
In conclusion, a rare copy of the poem "Leyli and Majnun" by Nizami Ganjavi was danated to the newspaper "Azerbaijan".