AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin büro iclası keçirilib
AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, büro üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
Akademik Nərgiz Axundova iclası giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib.
Sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyibli "Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: nailiyyətlər və perspektivlər haqqında" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Alim arxeoloji tədqiqatların Azərbaycanın qədim tarixinin öyrənilməsində müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib, bu istiqamətdə aparılan araşdırmalardan danışıb. N. Müseyibli arxeoloji tədqiqatlara dövlət dəstəyi sayəsində ölkə üzrə genişmiqyaslı tədqiqatlar aparıldığını, bir sıra elmi nailiyyətlər əldə edildiyini, əvvəllər elmə məlum olmayan yüzlərlə abidələrin aşkara çıxarıldığını diqqətə çatdırıb. Müzakirədən sonra suallar cavablandırılıb, bölmə məruzənin dinlənilməsi üçün Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ bölmə tərəfindən institut və təşkilatlara ünvanlanmış məktublarla bağlı olub. Müvafiq elmi müəssisələrə bu sənədlərə cavab verilməsi qaydaları ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) bir qrup əməkdaşının bölmənin Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi məsələsinə baxılıb. Bildirilib ki, bu il MEK-in yaradılmasının 95-ci il dönümüdür. Həmçinin 2014-cü ilin may ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin iştirakı ilə açılışı olan MEK-in yeni binasının istifadəyə verilməsindən 5 il ötür. MEK-in bu müddət ərzində səmərəli fəaliyyət göstərdiyi, akademik elmin təbliği istiqamətində mühüm işlər görüldüyü vurğulanıb, kitabxananın bölmə ilə sıx və səmərəli əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Sonra səmərəli fəaliyətlərinə görə MEK-in bir qrup əməkdaşına bölmənin Fəxri fərmanları təqdim olunub.

Bureau of Social Sciences of ANAS holds a meeting
A meeting of the Bureau of Social Sciences Division of ANAS was held. Academician-secretary of the department, academician Nargiz Akhundova, bureau members, heads of scientific institutions and employees of the department participated at the event.
Academician Nargiz Akhundova opened the meeting with introductory remarks and informed on the agenda issues.
Then Deputy Director of Scientific Affairs at the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, doctor of historical sciences Najaf Museyibli delivered a scientific report on "Archeological researches in Azerbaijan: achievements and perspectives".
The next issue on the agenda was the letters addressed to institutions and organizations by the section. Relevant scientific institutions were given instructions on how to respond to these documents.
At the event, the issue of awarding a group of employees of the Central Scientific Library of ANAS with the Honorary Decree of the Division was considered. It was noted that this year CSL marks the 95th anniversary. Also, 5 years have passed since the launch of the new building of the CSL, which was opened in May 2014 with the participation of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of ANAS, academician Akif Alizadeh.
Then, a number of employees of the CSL were awarded Honorary decrees of the Division for their effective activities.