Ədəbiyyat İnstitutu ilə Pakistan Müsəlman Dünyası İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun və Pakistan Müsəlman Dünyası İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə "Azərbaycan-Pakistan ədəbi-mədəni əlaqələri" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iki ölkə arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin olduğunu, siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni, hərbi və digər sahələrdə sıx əməkdaşlıq edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Pakistan Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk dövlətlərdən olub, o cümlədən Dağlıq Qarabağ məsələsində ölkəmizin haqlı mübarizəsinə daim dəstək verib.
İki dövlət arasında ədəbiyyat sahəsində də əlaqələrin inkişaf etməkdə olduğunu deyən İ.Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi müəssisədə Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin fəaliyyət göstərdiyini, Pakistan ədəbiyyatının tarixi və bugünü, müxtəlif  inkişaf istiqamətləri və problemləri, eləcə də ayrı-ayrı şair, yazıçı, dramaturqların yaradıcılığı ilə bağlı araşdırmalar aparıldığını söyləyib.
Müsəlman Dünyası İnstitutunun direktoru Sahibzadə Sultan Əhməd Əli isə öz növbəsində Ədəbiyyat İnstitutunda Pakistanın görkəmli şairi Məhəmməd İqballa bağlı aparılan tədqiqat işlərini yüksək qiymətləndirib, qonaqpərvərliyə görə, öz minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra iki qurum arasında elmi əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Bundan əlavə, tərəflər bir-birlərinə qarşılıqlı hədiyyələr təqdim ediblər.
Konfransda, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədovun "Azərbaycan-Pakistan ədəbi-mədəni əlaqələri", müəssisənin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəsirə Əzizəliyevanın "Məhəmməd İqbalın yaradıcılığında müsəlman birliyi ideyası, ilahi eşq və milli düşüncə" və Fəlsəfə İnstitutunun direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Eynulla Mədətlinin "Azərbaycan-Paksitan əlaqələrinə dair" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Институт литературы и Институт пакистанского мусульманского мира подписали соглашение о сотрудничестве
Международная научная конференция «Азербайджано-пакистанские литературно-культурные связи» была проведена совместно Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Пакистанским институтом мусульманского мира.
Открывший мероприятие вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли сказал, что между двумя странами развиты дружеские, братские отношения и тесное сотрудничество в политической, экономической, научной, культурной, военной и других сферах. Он отметил, что Пакистан был одной из первых стран, признавших независимость Азербайджана, и всегда поддерживал справедливую борьбу нашей страны в Нагорно-Карабахском конфликте.
Говоря о развитии отношений между двумя странами в области литературы, И. Габиббейли сказал, что в институте функционирует Отдел азербайджанско-азиатских литературных связей, в котором исследуются история литературы Пакистана, различные направления развития, а также творчество отдельных поэтов, писателей, драматургов.
В свою очередь директор Института мусульманского мира Сахибзаде Султан Ахмед Али высоко оценил исследования, проведенные в Институте литературы, и выразил благодарность за гостеприимство. Далее между двумя учреждениями было подписано соглашение о научном сотрудничестве.
В ходе мероприятия был заслушан ряд докладов заведующего отделом Института литературы, доктора филологических наук, профессора Бадирхана Ахмедова, ведущего научного сотрудника института, д.ф.п.ф., доцента Басиры Азизалиевой и заместителя директора Института философии, д.ф.п.ф. Эйнуллы Мадатли.