Şərqşünaslıq İnstitutunda ümummilli liderin hakimiyyətə gəlişinin 50 illiyi qeyd olunub
AMEA-nın akad. Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişinin 50 illiyi ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək ulu öndərin Azərbaycan xalqının taleyində böyük rol oynadığını bildirib. Qeyd edib ki, H.Əliyev Azərbaycan SSR KP MK-nın birinci katibi seçiləndən dərhal sonra qısa müddətdə respublikada idarəçilik sistemini xeyli möhkəmləndirib, milli kadrların yetişdirilməsinə xüsusi diqqət yetirib. Akademik, həmçinin ümummilli liderin respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı, ittifaq miqyasında nüfuzunun artırılması istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Ötən əsrin 70-80-ci illərini Azərbaycanın sosial-iqtisadi və mədəni yüksəliş dövrü kimi səciyyələndirən G.Baxşəliyeva həmin dövrdə kənd təsərrüfatının, sənayenin dinamik inkişaf etdiyini, geniş sosial-mədəni quruculuq proqramının həyata keçirildiyini, elmi-texniki və mədəni potensialın gücləndirildiyini söyləyib. O, Heydər Əliyevin 1982 ildə Sov. İKP MK Siyasi Bürosuna üzv və SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini təyin edilməsindən sonra bu imkanlardan da Azərbaycanın inkişafı naminə istifadə etdiyini vurğulayıb.
1993-cü ildə xalqın təkidilə ulu öndərin yenidən Azərbaycan rəhbərliyinə qayıtdığını deyən akademik qısa müddətdə ölkədə ictimai asayişin bərpa olunduğunu, iqtisadi inkişaf yolunun seçildiyini bildirib.
G.Baxşəliyeva müdrik rəhbər Heydər Əliyevin siyasi kursunun ən layiqli davamçısı - Prezident İlham Əliyevin onun ideyalarını yaşadaraq, çiçəklənən Azərbaycanı daha uca zirvələrə apardığını deyib.
Tədbirdə, həmçinin fil.ü.f.d. Lalə Bayramova, fəl.ü.f.d. Esmeralda Həsənova, i.ü.e.d. Dünyamalı Vəliyev, t.ü.f.d. Bəşarət Bəşirova və digərləri çıxış edərək Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının həyatındakı rolundan, apardığı quruculuq işlərindən, elmə, təhsilə, mədəniyyətə diqqət göstərməsindən danışıblar.

В Институте востоковедения имени академика З.Буньятова НАНА прошло мероприятие, посвященное 50-летию прихода общенационального лидера Гейдара Алиева к власти.
В своем выступлении на мероприятии директор института, академик Говхар Бахшалиева рассказала о большой роли, которую великий лидер сыграл в судьбе азербайджанского народа. Она сообщила, что после избрания первым секретарем ЦК КП СССР Г.Алиев значительно укрепил систему управления в республике, особое внимание уделяя при этом подготовке национальных кадров. Академик также рассказала о мерах, предпринятых общенациональным лидером в сфере социально-экономического и культурного развития республики и повышения ее авторитета во всесоюзном масштабе. Назвав 70-80-е гг. прошлого столетия периодом социально-экономического и культурного роста Азербайджана, Г.Бахшалиева отметила, что в тот период динамически развивались сельское хозяйство и промышленность, была реализована широкомасштабная программа социально-культурного строительства, значительно возрос научно-технический и культурный потенциал. Она подчеркнула, что после назначения Г.Алиева в 1982 году членом Политбюро ЦК КП СССР и первым заместителем председателя Совета министров СССР он использовал создавшиеся возможности во благо Азербайджана.
Сказав, что в 1993 году по настоянию народа великий лидер вновь вернулся к власти, академик сообщила, что за короткий срок в стране был восстановлен общественный порядок и был избран путь экономического развития.
На мероприятии также выступили доктор философии по филологии Лала Байрамова, доктор философии по философским наукам Эсмеральда Гасанова, доктор экономических наук Дуньямалы Велиев, доктор философии по истории Башарат Баширова и другие, которые говорили о роли Гейдара Алиева в жизни азербайджанского народа, проделанных им работах по построению государства, внимании, которое он всегда оказывал науке, образованию, культуре.