Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində AMEA-nın akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Milli Məclisin deputatı Fazil Mustafa, Bakı şəhərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Ramiz Məmmədov açaraq rəhbərlik etdiyi institutda aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu gün Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycanın landşaftının, geomorfologiyasının, iqliminin, hidrologiyasının, əhalisinin və s. öyrənilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılır.
R.Məmmədov təqdimatı keçirilən ikicildliyin hazırlanması prosesindən danışaraq bildirib ki, müəlliflər dəfələrlə Naxçıvan Muxtar Respublikasına ezam olunub, regionda baş verən dəyişikliklər və əldə edilən nailiyyətlər haqqında məlumatlar toplayıb, tədqiqat işinə böyük məsuliyyətlə yanaşıblar. Alimin sözlərinə görə, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyi dövlət təşkilatlarının mütəxəssisləri, elmi işçilər, ali məktəblərin müəllim-professor heyəti, bakalavrlar, magistrlər, doktorantlar və geniş oxucu kütləsi üçün əvəzedilməz etibarlı elmi  mənbədir.
İkicildlik haqqında geniş məlumat verən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənov bildirib ki, vəsaitin birinci cildində zəngin təbii şəraitə və ehtiyatlara malik, Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvan ərazisinin oroqrafiyası, geoloji quruluşu, geomorfologiyası, iqlimi, daxili suları, torpaq və bitki örtüyü, heyvanlar aləmi və landşaftları araşdırılıb, alternativ enerji mənbələri, qlobal iqlim dəyişmələrinin regional təzahürü, bölgənin iqliminin insan səhhətinə təsiri kimi məsələlər öz əksini tapıb. O, nəşrin ikinci cildinin isə Naxçıvanın sosial-iqtisadi coğrafiyasına həsr olunduğunu, kitabda miqrasiya problemlərinin, faydalı qazıntıların, yeni qəsəbələrin salınmasında landşaft planlaşdırılmasının müasir tələblərlə tədqiq edildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli isə çıxışında monoqrafiyanı ensiklopedik nəşr adlandırıb və müəlliflərin məsələyə qlobal yanaşaraq kitabda tarixi məlumatlara da geniş yer ayırdığını söyləyib. O, əsərdə Naxçıvanın qədim toponimlərinin tədqiq edilməsini yüksək qiymətləndirib və vəsaitdə bölgənin tarixi oğuz türklərinin yaşadığı diyar olmasının sübuta yetirildiyini bildirib.
Sonra millət vəkili Fazil Mustafa, Bakı şəhərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, BDU-nun  kafedra müdiri, professor Tapdıq Həsənov və digərləri çıxış edərək uzun müddət blokada şəraitində yaşamış Naxçıvana həsr olunan coğrafiya kitabının ciddi siyasi, strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb, əsərin ingilis və rus dillərinə tərcümə olunaraq xarici ölkələrin kitab fondlarına göndərilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Sonda tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirən akademik Ramiz Məmmədov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyinin Azərbaycan iqtisadiyyatı və kənd təsərrüfatının inkişafında müsbət rol oynayacağını deyib.
Qeyd edək ki, vəsaitin birinci cildinin baş redaktoru akademik R.Məmmədov, elmi redaktorları - akademik İsmayıl Hacıyev və AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadədir. İkinci cildin baş redaktorları, akademiklər - Ramiz Məmmədov və İsmayıl Hacıyev, elmi redaktorları - coğrafiya üzrə elmlər doktoru Zakir Eminov və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Eyyubovdur.

The presentation of the “Geography of the Nakhchivan Autonomous Republic” was held by the Institute of Geology named after H.Aliyev of ANAS at the International Press Center.
Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli, director of the Institute of Geography, academician Ramiz Mammadov, director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, correspondent member of ANAS Alovsat Guliyev, MP Fazil Mustafa, head of permanent representation of Nakhchivan Autonomous Republic Bakhtiyar Askerov and others attended the event.
The event was opened by academician Ramiz Mammadov and informed about the researches conducted at the institute. He noted that at present, the Institute of Geography holds a presentation on the landscape, geomorphology, climate, hydrology, the population of Azerbaijan.
Ramiz Mammadov spoke about the process of preparation of the presentation, saying that the authors have repeatedly been sent to the Nakhchivan Autonomous Republic, collecting information on the changes and achievements in the region, and have taken a great responsibility to the research work.
Maharram Hasanov, deputy director on scientific work of the institute, doctor of geography, the docent said that the second volume of the publication was dedicated to the socio-economic geography of Nakhchivan, and that the landscape planning in the development of migration problems, minerals and new settlements in the book was explored with modern requirements.
Academician Isa Habibbeyli, in his speech, described the monograph as an encyclopedic publication and said that the authors have a global approach to the issue and have a great deal on historical information in the book. He praised the study of the ancient toponyms of Nakhchivan and said that the area was proven to be a region inhabited by Oghuz Turks.
Then deputy Fazil Mustafa, head of the permanent representation of Nakhchivan Autonomous Republic Bakhtiyar Askerov, correspondent member of ANAS Alovsat Guliyev, head of the chair of Baku State University, professor Tapdig Hasanov and others spoke about the political geography book devoted to Nakhchivan, , highlighting the strategic importance of the work and highlighted the importance of translating the works into English and Russian languages and sending them to the books of foreign countries.
Finally, academician Ramiz Mammadov expressed his gratitude to the participants of the event, saying that the geography of the Nakhchivan Autonomous Republic will play a positive role in the development of the Azerbaijani economy and agriculture.
The editor-in-chief of the first volume of the textbook is academician R. Mammadov, scientific editors - academician Ismayil Hajiyev and correspondent member of ANAS Elbrus Alizadeh. Editor-in-chief of the second volume - academics Ramiz Mammadov and Ismayil Hajiyev, scientific editors - doctor of sciences on geography Zakir Eminov and phd on geography Nizami Eyyubov.