Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində AMEA-nın akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Milli Məclisin deputatı Fazil Mustafa, Bakı şəhərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Ramiz Məmmədov açaraq rəhbərlik etdiyi institutda aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu gün Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycanın landşaftının, geomorfologiyasının, iqliminin, hidrologiyasının, əhalisinin və s. öyrənilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılır.
R.Məmmədov təqdimatı keçirilən ikicildliyin hazırlanması prosesindən danışaraq bildirib ki, müəlliflər dəfələrlə Naxçıvan Muxtar Respublikasına ezam olunub, regionda baş verən dəyişikliklər və əldə edilən nailiyyətlər haqqında məlumatlar toplayıb, tədqiqat işinə böyük məsuliyyətlə yanaşıblar. Alimin sözlərinə görə, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyi dövlət təşkilatlarının mütəxəssisləri, elmi işçilər, ali məktəblərin müəllim-professor heyəti, bakalavrlar, magistrlər, doktorantlar və geniş oxucu kütləsi üçün əvəzedilməz etibarlı elmi  mənbədir.
İkicildlik haqqında geniş məlumat verən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənov bildirib ki, vəsaitin birinci cildində zəngin təbii şəraitə və ehtiyatlara malik, Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvan ərazisinin oroqrafiyası, geoloji quruluşu, geomorfologiyası, iqlimi, daxili suları, torpaq və bitki örtüyü, heyvanlar aləmi və landşaftları araşdırılıb, alternativ enerji mənbələri, qlobal iqlim dəyişmələrinin regional təzahürü, bölgənin iqliminin insan səhhətinə təsiri kimi məsələlər öz əksini tapıb. O, nəşrin ikinci cildinin isə Naxçıvanın sosial-iqtisadi coğrafiyasına həsr olunduğunu, kitabda miqrasiya problemlərinin, faydalı qazıntıların, yeni qəsəbələrin salınmasında landşaft planlaşdırılmasının müasir tələblərlə tədqiq edildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli isə çıxışında monoqrafiyanı ensiklopedik nəşr adlandırıb və müəlliflərin məsələyə qlobal yanaşaraq kitabda tarixi məlumatlara da geniş yer ayırdığını söyləyib. O, əsərdə Naxçıvanın qədim toponimlərinin tədqiq edilməsini yüksək qiymətləndirib və vəsaitdə bölgənin tarixi oğuz türklərinin yaşadığı diyar olmasının sübuta yetirildiyini bildirib.
Sonra millət vəkili Fazil Mustafa, Bakı şəhərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, BDU-nun  kafedra müdiri, professor Tapdıq Həsənov və digərləri çıxış edərək uzun müddət blokada şəraitində yaşamış Naxçıvana həsr olunan coğrafiya kitabının ciddi siyasi, strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb, əsərin ingilis və rus dillərinə tərcümə olunaraq xarici ölkələrin kitab fondlarına göndərilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Sonda tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirən akademik Ramiz Məmmədov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyinin Azərbaycan iqtisadiyyatı və kənd təsərrüfatının inkişafında müsbət rol oynayacağını deyib.
Qeyd edək ki, vəsaitin birinci cildinin baş redaktoru akademik R.Məmmədov, elmi redaktorları - akademik İsmayıl Hacıyev və AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadədir. İkinci cildin baş redaktorları, akademiklər - Ramiz Məmmədov və İsmayıl Hacıyev, elmi redaktorları - coğrafiya üzrə elmlər doktoru Zakir Eminov və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Eyyubovdur.

Состоялась презентация двухтомника «География Нахичеванской Автономной Республики»
В Международном пресс-центре при организационной поддержке Института географии имени академика Г.Алиева НАНА состоялась презентация двухтомника «География Нахичеванской Автономной Республики».
На мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, директор Института географии, академик Рамиз Мамедов, директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, депутат Милли Меджлиса Фазиль Мустафа, руководитель постоянного представительства Нахичеванской Автономной Республики в городе Баку Бахтияр Аскеров и т.д.
Открыв мероприятие, академик Рамиз Мамедов рассказал об исследованиях, которые ведутся в руководимом им институте. Он сообщил, что сегодня в Институте географии ведутся изыскания в области изучения ландшафта, геоморфологии, климата, гидрологии, населения Азербайджана и т.д.
Говоря о процессе подготовки двухтомника, Р.Мамедов отметил, что авторы труда неоднократно командировались в Нахичеванскую Автономную Республику, где собирали сведения о происходящих в регионе изменениях и полученных достижениях. По словам ученого, двухтомник «География Нахичеванской Автономной        Республики» является надежным научным источником для специалистов государственных организаций, научных сотрудников, педагогических коллективов высших учебных заведений, бакалавров, магистров, докторантов и широкой читательской аудитории в целом.
Подробно рассказав о двухтомнике, заместитель директора института по научной работе, доктор философии по географии, доцент Магеррам Гасанов сообщил, что в первом томе пособия изучены орография, геологическое строение, геоморфология, климат, внутренние воды, почвенный и растительный покров, животный мир и ландшафт Нахичевани, а также нашли свое отражение такие вопросы, как источники альтернативной энергии, влияние глобальных климатических изменений на регион, воздействие климата региона на человеческое здоровье и т.д. Он подчеркнул, что второй том издания посвящен социально-экономической географии Нахичевани, в книге исследуются такие вопросы, как проблемы миграции, полезные ископаемые, ландшафтное планирование при закладывании новых населенных пунктов и т.д.
Назвав двухтомник энциклопедическим изданием, академик Иса Габиббейли высоко оценил исследование древних топонимов Нахичевани и отметил, что в труде доказано, что регион издревле является местом проживания тюрок-огузов.
Затем выступили депутат Милли Меджлиса Фазиль Мустафа, руководитель постоянного представительства Нахичеванской Автономной Республики в городе Баку Бахтияр Аскеров, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, заведующий кафедрой БГУ, профессор Тапдыг Гасанов и другие, которые подчеркнули, что двухтомник, посвященный географии Нахичевани, которая долгое время находилась в условиях блокады, имеет серьезное политическое, стратегическое значение, и отметили необходимость в переводе труда на английский и русский языки и его отправлении в книжные фонды зарубежных стран.
В заключение академик Рамиз Мамедов поблагодарил участников мероприятия и выразил свою уверенность в том, что двухтомник «География Нахичеванской Автономной Республики» сыграет положительную роль в развитии экономики и сельского хозяйства Азербайджана.
Отметим, что главным редактором первого тома издания является академик Рамиз Мамедов, научными редакторами – академик Исмаил Гаджиев и член-корреспондент НАНА Эльбрус Ализаде. А главными редакторами второго тома являются академики Рамиз Мамедов и Исмаил Гаджиев, научными редакторами – доктор географических наук Закир Эминов и доктор философии по географии Низами Эйюбов.