“Riyaziyyat və astronomiyanın tarixi, mövcud vəziyyəti və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı
10.09.2014 00:00
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında ensiklopedik biliyə malik alim Nəsirəddin Tusinin vəfatının 740 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyat və astronomiyanın tarixi, mövcud vəziyyəti və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə İspaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İsveçrə, Rusiya, İran, Özbəkistan və digər ölkələrin alim və mütəxəssisləri iştirak edirdi.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Akif Hacıyev mövzunun əhəmiyyətindən, Tusi yaradıcılığının Azərbaycan riyazi məktəblərinin formalaşmasına təsirindən danışdı. Şərqin böyük mütəfəkkiri və alimi Məhəmməd Nəsirəddin Tusinin irsindən, onun müxtəlif elm sahələrinin inkişafına verdiyi töhfələrdən, əsərlərinin akademiyanın əməkdaşları tərəfindən mütəmadi araşdırılmasından söz açdı. Akademiyada Nəsirəddin Tusi adına mükafatın təsis edildiyini söyləyən A.Hacıyev ilk dəfə fizika elmi sahəsində fundamental tədqiqatlarına və nailiyyətlərinə görə bu mükafata akademik Çingiz Qacarın layiq görüldüyünü bildirdi.
Tədbirdə çıxış edən Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, professor Misir Mərdanov Azərbaycanda Tusi elmi yaradıcılığına göstərilən diqqətin təqdirəlayiq hal olduğunu bildirdi.
M.Mərdanov “Azərbaycanın böyük alimi Nəsirəddin Tusi haqqında” mövzusunda məruzəsində dahi alimin həyat və fəaliyyətindən ətraflı söz açdı. Bildirdi ki, Nəsirəddin Tusi 1201-ci ildə Tus şəhərində anadan olmuşdur. İlk təhsilini atasından alan böyük alim, sonra Həmədan və Tus şəhərlərində dövrünün tanınmış alimlərinin - İbn Sina və Bəhmənyarın davamçılarının yanında hərtərəfli və dərin biliklərə yiyələnmişdir. Qısa vaxt ərzində elmi mühitdə məşhurlaşan Nəsirəddin Tusi dövrünün bir çox alimləri kimi, elmin müxtəlif sahələrini dərindən mənimsəmişdir. Onun qələmindən çıxan yüzdən artıq əsər elmin astronomiya, riyaziyyat, fizika, tibb, fəlsəfə, etika, məntiq və digər sahələrinə həsr olunmuşdur. Tusinin yaradıcılığında astronomiya və riyaziyyat üzrə tədqiqatlar xüsusi yer tutur. O, bu sahələrdə aparılmış 20-dən artıq araşdırmanın müəllifidir.
Qeyd etdi ki, ulu öndər Heydər Əliyev Nəsirəddin Tusini dahi Azərbaycan alimi və mütəfəkkiri hesab etmiş, onun zəngin yaradıcılığı ilə yanaşı, böyük bir elmi məktəbin banisi kimi bütün dünyada şöhrət qazandığını hər zaman söyləmişdir. Məhz buna görə də N.Tusinin anadan olmasının 800 illiyinin UNESCO tərəfindən beynəlxalq hadisə kimi qiymətləndirildiyini nəzərə alan ümummilli lider 2001-ci ildə bu yubileyin dövlət miqyasında qeyd edilməsi haqqında xüsusi Fərman imzalamışdır.
M.Mərdanov N.Tusinin həyat və yaradıcılığını tədqiq edən bir sıra alimlərin onun Azərbaycan türkü olduğunu əsaslı dəlillərlə sübut etdiklərini də vurğuladı.
Daha sonra Beynəlxalq Elm Tarixi Akademiyasının akademiki, professor Sergey Demidov, Lozanna Politexnik Universitetinin professor Əhməd Cabbar, Britaniya İslam İrsi Mərkəzinin Mançester filialının prezidenti, professor Salim Aydüz və başqaları çıxış edərək konfransın işinə uğurlar arzuladılar.
Sentyabrın 12-də başa çatacaq konfransın bölmə iclasları Azərbaycan Universiteti və AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında davam edəcək.

Начала свою работу международная конференция  «История математики и астрономии, текущее состояние и взгляд в будущее»
10.09.2014 00:00
Начала свою работу международная конференция «История математики и астрономии, текущее состояние и взгляд в будущее»
10 сентября 2014 года в Главном здании НАНА начала свою работу международная конференция «История математики и  астрономии, текущее состояние и взгляд в будущее», посвященная 740-летию со дня смерти  Насреддина Туси  –  ученого, обладающего энциклопедическими знаниями.
В мероприятии, которое было организовано Министерством связи и высоких технологий АР и Институтом математики и механики НАНА, приняли  участие ученые из Испании, Франции, Англии, Великобритании, Швейцарии, России, Ирана, Узбекистана и др. стран.
Открывший мероприятие вступительным словом вице-президент НАНА академик Акиф Гаджиев рассказал о значении конференции, о  творчестве Н.Туси, его заслугах в формировании азербайджанских математических школ. Он также рассказал о том, что сотрудники академии  постоянно исследуют  научные труды видного ученого и мыслителя Востока Н.Туси .
А.Гаджиев также отметил, что в академии учреждена медаль имени Н.Туси и впервые этой медали был удостоен академик Чингиз Гаджар за фундаментальные исследования и заслуги  в области физики.
Выступивший на мероприятиидиректор Института математики и механики НАНА профессор Мисир Марданов отметил, что  в нашей стране научному творчеству Насреддина Туси уделяется большое внимание. М.Марданов в своем докладе «О великом ученом Азербайджана Насреддине Туси» подробно рассказал о жизни и творчестве видного ученого. Он отметил, что Н. Туси родился в 1201 году в городе Тус. Свое начальное образование он получил в семье -  от отца. Н. Туси был последователем школы видных ученых того времени – Ибн Сины и Бахманяра. Его научные труды были посвящены астрономии, математике, физике, медицине, философии, этике, логике и т.д. Особое место в его творчестве занимают исследования в области астрономии и математики. Он является автором более 20 исследований, которые проводились в этих областях науки.
Он отметил, что общенациональный лидер  Гейдар Алиев считал Насреддина Туси великим азербайджанским ученым и  мыслителем. Г.Алиев  всегда отмечал, что ученый заслужил всемирную славу благодаря своему богатому творчеству, а также как основоположник большой научной школы. Именно с учетом того, что 800-летие со дня рождения Н.Туси было отмечено на уровне ЮНЕСКО, в 2001 году общенациональный лидер  Гейдар Алиев подписал Указ о проведении юбилея Н.Туси на государственном уровне.
Затем на конференции выступили академик  Международной академии истории наук  профессор Сергей Демидов, профессор Политехнического университета Лозанны Ахмед  Джаббар , президент Манчестерского филиала Британского центра мусульманского наследия профессор Салим Айдуз и др.
Секционные заседания конференции, которая завершится 12 сентября, пройдут в университете «Азербайджан» и Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА.