“Riyaziyyat və astronomiyanın tarixi, mövcud vəziyyəti və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı
10.09.2014 00:00
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında ensiklopedik biliyə malik alim Nəsirəddin Tusinin vəfatının 740 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyat və astronomiyanın tarixi, mövcud vəziyyəti və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə İspaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İsveçrə, Rusiya, İran, Özbəkistan və digər ölkələrin alim və mütəxəssisləri iştirak edirdi.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Akif Hacıyev mövzunun əhəmiyyətindən, Tusi yaradıcılığının Azərbaycan riyazi məktəblərinin formalaşmasına təsirindən danışdı. Şərqin böyük mütəfəkkiri və alimi Məhəmməd Nəsirəddin Tusinin irsindən, onun müxtəlif elm sahələrinin inkişafına verdiyi töhfələrdən, əsərlərinin akademiyanın əməkdaşları tərəfindən mütəmadi araşdırılmasından söz açdı. Akademiyada Nəsirəddin Tusi adına mükafatın təsis edildiyini söyləyən A.Hacıyev ilk dəfə fizika elmi sahəsində fundamental tədqiqatlarına və nailiyyətlərinə görə bu mükafata akademik Çingiz Qacarın layiq görüldüyünü bildirdi.
Tədbirdə çıxış edən Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, professor Misir Mərdanov Azərbaycanda Tusi elmi yaradıcılığına göstərilən diqqətin təqdirəlayiq hal olduğunu bildirdi.
M.Mərdanov “Azərbaycanın böyük alimi Nəsirəddin Tusi haqqında” mövzusunda məruzəsində dahi alimin həyat və fəaliyyətindən ətraflı söz açdı. Bildirdi ki, Nəsirəddin Tusi 1201-ci ildə Tus şəhərində anadan olmuşdur. İlk təhsilini atasından alan böyük alim, sonra Həmədan və Tus şəhərlərində dövrünün tanınmış alimlərinin - İbn Sina və Bəhmənyarın davamçılarının yanında hərtərəfli və dərin biliklərə yiyələnmişdir. Qısa vaxt ərzində elmi mühitdə məşhurlaşan Nəsirəddin Tusi dövrünün bir çox alimləri kimi, elmin müxtəlif sahələrini dərindən mənimsəmişdir. Onun qələmindən çıxan yüzdən artıq əsər elmin astronomiya, riyaziyyat, fizika, tibb, fəlsəfə, etika, məntiq və digər sahələrinə həsr olunmuşdur. Tusinin yaradıcılığında astronomiya və riyaziyyat üzrə tədqiqatlar xüsusi yer tutur. O, bu sahələrdə aparılmış 20-dən artıq araşdırmanın müəllifidir.
Qeyd etdi ki, ulu öndər Heydər Əliyev Nəsirəddin Tusini dahi Azərbaycan alimi və mütəfəkkiri hesab etmiş, onun zəngin yaradıcılığı ilə yanaşı, böyük bir elmi məktəbin banisi kimi bütün dünyada şöhrət qazandığını hər zaman söyləmişdir. Məhz buna görə də N.Tusinin anadan olmasının 800 illiyinin UNESCO tərəfindən beynəlxalq hadisə kimi qiymətləndirildiyini nəzərə alan ümummilli lider 2001-ci ildə bu yubileyin dövlət miqyasında qeyd edilməsi haqqında xüsusi Fərman imzalamışdır.
M.Mərdanov N.Tusinin həyat və yaradıcılığını tədqiq edən bir sıra alimlərin onun Azərbaycan türkü olduğunu əsaslı dəlillərlə sübut etdiklərini də vurğuladı.
Daha sonra Beynəlxalq Elm Tarixi Akademiyasının akademiki, professor Sergey Demidov, Lozanna Politexnik Universitetinin professor Əhməd Cabbar, Britaniya İslam İrsi Mərkəzinin Mançester filialının prezidenti, professor Salim Aydüz və başqaları çıxış edərək konfransın işinə uğurlar arzuladılar.
Sentyabrın 12-də başa çatacaq konfransın bölmə iclasları Azərbaycan Universiteti və AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında davam edəcək.

“Current situation and history of mathematics and astronomy and look into the future” international conference
10.09.2014 00:00
On September 10 was held “Current situation of mathematics and astronomy and history and look into the future” international conference dedicated to Nasiraddin Tusi’s 740th anniversary at the main building of ANAS.
Scientists from various countries of the world - Spain, France, England, Switzerland, Russia, Iran and Uzbekistan will attend the event jointly organized by Ministry of Communications and High Technologies and Institute of Mathematics and Mechanics.
Opening the conference vice president of ANAS, academician Akif Hajiev spoke about the influence of the Tusi creativity to the formation of Azerbaijani mathematical schools. The speaker also talked about eastern scientist Mohamed Nasreddin Tusi's heritage and its contribution to the development of a variety of academic areas, and noted study of his works by academy staff. The academy award have been founded on Tusi’s name and academic Chingiz Gajar. for the first time have been awarded to the prize for fundamental research in the field of physics and achievements, Hajiev lined out.
Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, Professor Misir Mardanov highly appreciated attention paid to Tusi’s creativity.
M.Mardanov made a speech on theme “About Azerbaijani great scholar Nasiraddin Tusi " which dealt with great scientist's life and activity. “Tusi was born in Tus in 1201. The first education he got from his father and later he increased knowledge in Hamadan and Tus cities. Over one hundred of his works dedicated to astronomy, mathematics, physics, medicine, philosophy, ethics, logic and other areas. Tusi has a special place in astronomy and mathematics. He is the author more than 20 research works, Mardanov noted in his lecture.
Later, academician of International Academy of the History of Science, Professor Sergey Demidov, a professor at the Polytechnic University of Lausanne Ahmed Jabbar, president of Manchester branch of the UK Islamic Heritage Center, Professor Salim Ayduz and others made speeches and wished the conference success.
The conference will continue in sections at Azerbaijan University and Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi.