2 oktyabr tarixində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzinin konfrans zalında “Klassik Azərbaycan şeirinin günəşi-Məhəmməd Füzuli” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq, qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş bu beynəlxalq elmi konfransın əsas qayəsi Məhəmməd Füzulinin dünya miqyasında əsərlərinin təbliği, çapı, əlyazmaların yerləşdiyi kitabxanalar haqqında müzakirələrin aparılmasıdır.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamından irəli gələrək Füzuli irsinin ölkə və dünya ictimaiyyətinə daha dolğun çatdırılması məqsədilə çoxsaylı tədbirlərin keçirildiyini deyib. Qeyd edib ki, Füzulinin mənşəyi azərbaycanlı, dili isə Azərbaycan-türk dilidir. Ulu öndər Heydər Əliyevin də dediyi kimi, Füzuli türk xalqlarını birləşdirmiş şəxsiyyətdir.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyəti, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri və İraq-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə dahi şairin yubileyi münasibətilə beynəlxalq elmi konfransın keçirildiyini, alimlərimizin Qazaxıstanda və Özbəkistanda “Füzuli günləri” tədbirlərində iştirak etdikləri vurğulayıb.
Məhəmməd Füzulinin yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı çərçivəsində fəliyyətin davam etdiyini qeyd edən AMEA rəhbəri Akademiyanın Türkiyənin Qazi Universiteti və İraqın Kərkük Universiteti ilə birgə Məhəmməd Füzuliyə həsr olunan konfransların təşkil olunacağını da bildirib.
Qeyd edib ki, bu kimi tədbirlər, eləcə də şairin həyat və yaradıcılığından bəhs edən tədqiqatlar bir növ Akademiyanın Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illik yubileyi ərəfəsində istər ölkə miqyasında, istərsə də beynəlxalq miqyasda elmi ictimaiyyətə hesabatıdır.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Xalq yazıçısı Anar, Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanasının direktoru, professor Konstantin Gamsaxurdiya, Macarıstan Seçeni Milli Kitabxanasının direktor müavini xanım Judit Gerencser, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, AMEA-nın N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Fəridə Əzizova, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov, Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin sədri, professor Anar İsgəndərov dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin ədəbi-bədii yaradıcılığından ətraflı bəhs edərək, bu günün önəmini xüsusi vurğulayıblar.
Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində, həmçinin “Məhəmməd Füzuli 530” mövzusunda ekspozisiyanın açılışı olub.
Ekspozisiyada dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin əsərləri, əlyazmaları, daşbasmaları və digər kitablar nümayiş olunur.

2-го октября в рамках X Бакинской международной книжной выставки, посвященной 530-летию со дня рождения гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули, при совместной организации Министерства культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанской национальной библиотеки в конференц-зале Экспо-центра состоялась международная научная конференция «Солнце классической азербайджанской поэзии – Мухаммед Физули».
Открывая мероприятие, директор Азербайджанской национальной библиотеки профессор Керим Тахиров поприветствовал гостей и отметил, что основной целью международной научной конференции, посвященной 530-летию гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули, является пропаганда наследия классика в мировом масштабе и проведение дискуссий о библиотеках, в которых хранятся рукописи его произведений.
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с Распоряжением главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» реализуются многочисленные мероприятия, нацеленные на популяризацию наследия классика в стране и во всем мире. Академик подчеркнул, что по своему происхождению Физули является азербайджанцем, его родной язык – азербайджанский, который входит в семью тюркских языков: «Как говорил общенациональный лидер Гейдар Алиев, Физули – это личность, объединившая тюркские народы».
Академик Иса Габиббейли отметил, что в честь юбилея гениального поэта при совместной организации Президиума НАНА, отделений гуманитарных и общественных наук и Общества азербайджано-иракской дружбы состоялась международная научная конференция; помимо этого, отечественные ученые приняли участие на мероприятиях в рамках дней Физули в Узбекистане и Казахстане.
Сказав, что деятельность в рамках Плана мероприятий, связанных с юбилеем Мухаммеда Физули, продолжается, руководитель НАНА добавил, что соответствующие конференции будут организованы совместно с университетом Гази (Турция) и Киркукским университетом (Ирак).
Подобные мероприятия, продолжил академик Иса Габиббейли, а также исследования, нацеленные на изучение жизни и творчества поэта, являются своего рода отчетом Академии наук о работах, проделанных в связи с 530-летним юбилеем Мухаммеда Физули как в республиканском, так и в международном масштабах.
Затем выступили заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров, народный писатель Анар, директор Национальной парламентской библиотеки Грузии профессор Константин Гамсахурдия, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Фарида Азизова, директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию профессор Анар Искендеров и другие. Они говорили о литературном наследии Физули и особо подчеркнули значимость мероприятия.
В рамках международной книжной выставки также состоялось открытие экспозиции «Мухаммед Физули – 530».
В экспозиции демонстрируются книги, рукописи и прочие материалы, связанные с творчеством гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули.