“Ədəbi cərəyanlar: poetikası və estetikası” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Ədəbi cərəyanlar: poetikası və estetikası” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq ədəbi cərəyanlar və onların Azərbaycan ədəbiyyatındakı mövqeyindən danışıb. Akademik bu günə qədər ədəbi cərəyanların az tədqiq olunduğunu bildirib və dərindən əsaslı şəkildə öyrənilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. O, bunun üçün ədəbiyyat tarixinin düzgün dövrləşdirilməsinin önəmli olduğunu bildirib. İ.Həbibbəyli ədəbi cərəyanların öyrənilməsi istiqamətində tədqiqatlar aparan Yaşar Qarayev, Məmməd Cəfər Cəfərov, Hüseyn Həşimli,  Qorxmaz Quliyev kimi alimlərin fəaliyyəti haqqında da məlumat verib. Qeyd edib ki, problemin öyrənilməsi üçün institutda ayrıca Ədəbi cərəyanlar sektoru da açılıb.
Müstəqillik dövrünə qədər Azərbaycan ədəbiyyatında erkən realizm, maarifçi realizm, romantizm, tənqidi realizm, sosializm realizmi, modernizm, sentimentalizm kimi cərəyanların yarandığını deyən akademik hazırda isə dekadenizm, magik realizm, neorealizm, postmodernizm cərəyanların müşahidə olunduğunu qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin institutun şöbə müdiri, professor Tahirə Məmmədin “Divan ədəbiyyatı və ədəbi cərəyanlar problemi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА прошла научная сессия «Литературные течения: поэтика и эстетика».
Открыв мероприятие, вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли рассказал о литературных течениях и их месте в азербайджанской литературе. Академик сообщил, что до сих пор литературные течения являются малоисследованной областью, и подчеркнул необходимость в их глубоком, основательном изучении. Он отметил, что в этом деле большое значение имеет правильная периодизация истории литературы. Иса Габиббейли также рассказал о деятельности таких ученых, как Яшар Гараев, Мамед Джафар Джафаров, Гусейн Гашимлы, Горхмаз Гулиев, которые проводили изыскания, направленные на изучение литературных течений, и сообщил, что для исследования проблемы в Институте литературы был создан отдельный сектор «Литературные течения».
Отметив, что до периода независимости в азербайджанской литературе возникли такие течения, как ранний реализм, просветительский реализм, романтизм, критический реализм, социалистический реализм, модернизм, сентиментализм, академик добавил, что в настоящее время наблюдаются такие течения, как декадентизм, магический реализм, неореализм, постмодернизм.
На мероприятии также был прослушан доклад заведующей отделом института, профессора Тахиры Мамед на тему «Диванная литература и проблема литературных течений».