AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) təşkilati dəstəyilə Macarıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi Hungaricum Təqaüd Proqramını qazanmış Azərbaycanlı tələbələrlə görüş keçirib.
Tədbirdə Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktor Szederkenyi, səfirliyin Mədəniyyət və təhsil işləri üzrə attaşesi Mixay Qruber və Macarıstanda təhsil hüququ qazanmış tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə Hungaricum Təqaüd Proqramı haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, Macarıstanda ali təhsil almaq üçün hər il minlərlə tələbə müraciət edir və 2019/2020-ci tədris ilində də 5000-dən çox tələbə Stipendium Hungaricum Proqramı çərçivəsində Macarıstanda təhsilə başlaya bilər.
Qeyd edək ki, Hungaricum Təqaüd Proqramı Macarıstan hökuməti tərəfindən 2013-cü ildə başlanmışdır. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2014-cü ildə Macarıstana səfəri zamanı Azərbaycan ilə Macarıstan arasında saziş imzalanmış və 2015-ci ildə proqram tətbiq olunmağa başlamışdır. Stipendium Hungaricum Proqramı hər il Azərbaycanlı tələbələr üçün Macarıstan hökuməti hesabına 200 təqaüd verir. Təqaüd təhsil haqqı, Macarıstan qanunlarına uyğun olaraq aylıq təqaüd, yataqxana və ya təqaüdün bütün müddəti ərzində yaşayış üçün aylıq ödəniş, tibbi xidmətlər üçün əlavə tibbi sığorta kimi müddəaları əhatə edir.
Tədbirdə təqaüd proqramını qazanmış iştirakçıların, həmçinin digər tələbələrin Macarıstandakı həyat tərzi haqqında daha çox məlumat əldə edə bilmələri üçün Azərbaycan Macar Gənclər Birliyinin üzvləri ilə görüşlərin təşkili tövsiyə edilib. Görüşdə, həmçinin Azərbaycanlı tələbə icmalarının Macarıstandakı fəaliyyəti də müzakirə edilib.

The Hungary Embassy to Azerbaijan by support of ANAS Central Scientific Library held a meeting with Azerbaijani students who won the Hungaricum scholarship programme.
The event was attended by the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Hungary to Azerbaijan, Victor Sederkenyi, cultural and educational Attache of the embassy Mihaly Gruber and students.
The event provided extensive information on the Hungaricum scholarship program. It was informed that thousands of students apply for higher education in Hungary every year, and more than 5,000 students will be entitled to study in Hungary during the 2019/2020 academic year under the Stipendium Hungaricum program.
The Hungaricum scholarship program was launched in 2013 by the Hungarian government. During the visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to Hungary in 2014 was signed an agreement between Azerbaijan and Hungary and the program began work in 2015. The Stipendium Hungaricum program annually provides 200 scholarships to Azerbaijani students at the expense of the Hungarian government.
At this event, it was recommended to hold meetings with members of the Hungarian Youth Union that fellows and other students could learn more about their lifestyle in Hungary. The meeting also discussed the activities of Azerbaijani student communities in Hungary.