AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) təşkilati dəstəyilə Macarıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi Hungaricum Təqaüd Proqramını qazanmış Azərbaycanlı tələbələrlə görüş keçirib.
Tədbirdə Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktor Szederkenyi, səfirliyin Mədəniyyət və təhsil işləri üzrə attaşesi Mixay Qruber və Macarıstanda təhsil hüququ qazanmış tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə Hungaricum Təqaüd Proqramı haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, Macarıstanda ali təhsil almaq üçün hər il minlərlə tələbə müraciət edir və 2019/2020-ci tədris ilində də 5000-dən çox tələbə Stipendium Hungaricum Proqramı çərçivəsində Macarıstanda təhsilə başlaya bilər.
Qeyd edək ki, Hungaricum Təqaüd Proqramı Macarıstan hökuməti tərəfindən 2013-cü ildə başlanmışdır. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2014-cü ildə Macarıstana səfəri zamanı Azərbaycan ilə Macarıstan arasında saziş imzalanmış və 2015-ci ildə proqram tətbiq olunmağa başlamışdır. Stipendium Hungaricum Proqramı hər il Azərbaycanlı tələbələr üçün Macarıstan hökuməti hesabına 200 təqaüd verir. Təqaüd təhsil haqqı, Macarıstan qanunlarına uyğun olaraq aylıq təqaüd, yataqxana və ya təqaüdün bütün müddəti ərzində yaşayış üçün aylıq ödəniş, tibbi xidmətlər üçün əlavə tibbi sığorta kimi müddəaları əhatə edir.
Tədbirdə təqaüd proqramını qazanmış iştirakçıların, həmçinin digər tələbələrin Macarıstandakı həyat tərzi haqqında daha çox məlumat əldə edə bilmələri üçün Azərbaycan Macar Gənclər Birliyinin üzvləri ilə görüşlərin təşkili tövsiyə edilib. Görüşdə, həmçinin Azərbaycanlı tələbə icmalarının Macarıstandakı fəaliyyəti də müzakirə edilib.

В ЦНБ прошла встреча Венгерского посольства с азербайджанскими студентами, выигравшими стипендиальную программу Hungaricum
Посольство Венгрии в Азербайджане при организационной поддержке Центральной научной библиотеки НАНА провело встречу с азербайджанскими студентами, выигравшими стипендиальную программу Hungaricum.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Венгрии в Азербайджане Виктор Седеркеньи, атташе по вопросам культуры и образования посольства Михаил Грубер и студенты.
На мероприятии была представлена обширная информация о стипендиальной программе Hungaricum. Было доведено до сведения, что ежегодно в Венгрии на получение высшего образования претендуют тысячи студентов, и более 5000 студентов будут иметь право обучаться в Венгрии в течение 2019/2020 учебного года по программе Stipendium Hungaricum.
Стипендиальная программа Hungaricum была запущена в 2013 году правительством Венгрии. Во время визита Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в Венгрию в 2014 году между Азербайджаном и Венгрией было подписано соглашение, и программа начала работу в 2015 году. Программа Stipendium Hungaricum ежегодно предоставляет 200 стипендий азербайджанским студентам за счет венгерского правительства.
На этом мероприятии было рекомендовано проводить встречи с членами Венгерского союза молодежи, чтобы стипендиаты и другие студенты могли больше узнать об их образе жизни в Венгрии. На встрече также обсуждалась деятельность азербайджанских студенческих сообществ в Венгрии.