Lahıc Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunda arxeoloji kəşfiyyat işlərinə başlanılıb
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi ilə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Şamaxı-Ağsu-İsmayıllı arxeoloji ekspedisiyası arasında Lahıc Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunda elmi-tədqiqat işlərinin və kəşfiyyat qazıntılarının aparılması, həmçinin Lahıc qəsəbəsində qədim kürəbəndin, yəni, şəhər mədəniyyətinin göstəricisi olan kanalizasiya şəbəkəsinin daha dərindən öyrənilməsi ilə bağlı razılıq əldə edilib.
İlkin tədqiqatlar gələcəkdə burada aparılacaq arxeoloji qazıntıların istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsini, tapılan maddi-mədəni irs nümunələrinin tədqiqini, turizm sahəsinin inkişafını və bu qədim Azərbaycan şəhərinin mədəni irsinin təbliğini nəzərdə tutur.
İlk arxeoloji araşdırmalar ekspedisiyasının rəhbəri, t.ü.f.d. Akif Quliyevin başçılığı ilə Lahıcın yuxarı hissəsində yerləşən Ağolu məhəlləsində, Ağolu məscidinin (hazırda Lahıc Tarix və Diyarşünaslıq Muzeyi) yaxınlığında aparılıb. Tədqiqatlar nəticəsində qazıntı sahəsinin üst qatında son Orta əsrlər dövrünə aid az sayda saxsı fraqmentlərinə rast gəlinib, mədəni təbəqənin dərinliyinin 0,40-0,45 m təşkil etdiyi aşkar olunub.
İkinci kəşfiyyat qazıntısı Bazar küçəsinin girişində, gələcəkdə inşası planlaşdırılan Lahıc Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun inzibati binasının ərazisində aparılıb. Məlum olub ki, vaxtı ilə bu ərazidə yaşayış və yardımçı binalar mövcud olub, lakin təsərrüfat işləri nəticəsində sonradan mədəni təbəqə qarışıb. Qazıntı sahəsinin üst qatında Orta əsrlərə aid şirli və şirsiz saxsı fraqmentlərinə və dəmirdən hazırlanmış əşyalara rast gəlinib.
Təsərrüfat işləri nəticəsində ərazinin üst qatı, cənub-şərq hissəsi dağılsa da, mədəni təbəqə şimal-qərb hissədə qismən toxunulmaz vəziyyətdə qalıb. Bundan başqa, qazıntı yerinin qərb hissəsində, kəsiyə paralel, uzunluğu 2,2 m olan qaya daşlarından hörülmüş tikili aşkar edilib.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Arxeologiyada informasiya texnologiyalarının tətbiqi sektorunun rəhbəri, arxeoloq Fuad Hüseynov və memar Məhəmməd Nurməmmədovun yaxından iştirakı ilə tədqiqatlar zamanı qazıntı sahəsinin mərkəzində, 0,5 m dərinlikdən qədim kanalizasiya xəttinin, yəni, qədim kürəbənd şəbəkəsinin izləri tapılıb. Bu xəttin eni 0,2 m təşkil edir və o, cənub istiqamətində uzanaraq əsas kürəbənd xəttinə birləşir. Kürəbənd xətti, hər tərəfi eyni ölçüdə olan, yastı qaya daşlarından hazırlanıb. Xəttin üzəri çirkab suyun və pis qoxunun yer səthinə çıxmasının qarşısının alınması üçün döşəmə daşları ilə kip örtülüb.
Növbəti arxeoloji tədqiqatların Ərəgid məzarlığı, Köhnə Dülüz məhəlləsi, orta məktəbin yaxınlığında aparılması nəzərdə tutulur.

The State Agency for Tourism of the Republic of Azerbaijan and the Shamakhi-Agsu-Ismayilli Archaeological Expedition of ANAS Institute of Archeology and Ethnography signed an agreement on scientific research and excavations in the Lahij State Historical and Cultural Reserve, as well as a detailed study of the sewage system of Lahij which is an indicator ancient city culture.
Initial studies includs determining the directions of future archaeological excavations in this area, studying the discovered samples of material and cultural heritage, developing the tourism sector and promoting the cultural heritage of this ancient Azerbaijani city.
Initially, archaeological research was carried out in the upper part of Lahij - on Agolu Street, as well as near the Agolu mosque (now the Lahij Museum of History and Local History) under the leadership of the expedition, PhD on History Akif Guliyev. Excavations on the upper cultural layer with a depth of 0.40-0.45 m were discovered fragments of ceramics dating back to the Middle Ages.
The second exploratory excavations were carried out at the Bazar Street entrance, in the territory where the administrative building of the Lahij State Historical and Cultural Reserve will be built in the future. Fragments of medieval glazed and unglazed faience and iron objects were found on the upper layer.
In addition, in the western part of the excavations was discovered a 2.2 m long stone structure.
With the direct participation of head of the Sector for the Implementation of Information Technologies in Archeology of the Institute of Archeology and Ethnography, archaeologist Fuad Huseynov and architect Muhammad Nurmamadov, during research at the excavation site at the depth of 0.5 m an ancient sewer line was discovered, i.e. traces of an ancient sewer network. The width of this line is 0.2 m, it extends to the south and connects to the main sewer line.
Further archaeological research will be carried out near the Aragid cemetery, Old Duluz quarter and near high school.