Tədbirdə institutun Elmi şurasının üzvləri və gənc əməkdaşları iştirak edirdilər. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, a.e.ü.e.d.
Zeynal Əkpərovmüəssisənin elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi.
İnstitutda gənc kadrlara xüsusi önəm verildiyini söyləyən Z.Əkpərov institut əməkdaşlarının orta yaş həddinin 50 olduğunu qeyd etdi və bildirdi ki, biz gənclərin elmə cəlb olunması sahəsində mühüm işlər həyata keçiririk. Son illərdə instituta 60-a yaxın gənc cəlb olunmuşdur. O bildirdi ki, 17 oktyabr 2013-cü il tarixdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin “Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təsis olunması” haqqında sərəncamına əsasən institutda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının yaradılması gənclər sahəsində görülən işlərə daha da kömək edəcək və gənclərin beynəlxalq elmi mərkəzlərə inteqrasiyasına kömək edəcəkdir.
Tədbirdə 15 nəfər namizəd səsvermə yolu ilə şuraya üzv seçildilər. İnstitutun doktorantı Məhəmməd Eldarov yeni yaradılmış şuraya sədr seçildi. AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasına üzv olmaq üçün isə institutdan 3 namizəd irəli sürüldü. Tədbirdə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov 2006-cı ildə institutda yaradılmış Gənc Alimlər Şurasının fəailiyyəti haqqında qısa hesabatı təqdim etdi. M.Abbasov Gənc Alimlər Şurasının əsas fəaliyyəti institutun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, dünya elminə inteqrasiyası, biologiya və aqrar elmlər üzrə yeni elm sahələrinin Azərbaycanda inkişaf etdirilməsi, müasir metodika və texnologiyaların instituta gətirilməsi, beynəlxalq məqalələrin dərc olunması, həmçinin bacarıqlı və istedadlı gənclərin elmə cəlb edilməsi istiqamətlərində həyata keçirilən işlərdə institut rəhbərliyinə köməklik göstərməkdən ibarət olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, institutda çalışan gənclərin böyük əksəriyyəti xarici dilləri bilməklə yanaşı, beynəlxalq proqramlarda ölkəmizi layiqincə təmsil etməyə çalışırlar. O, qeyd etdi ki, gənclərin fəaliyyəti sayəsində respublikamızın 3 beynəlxalq proqramda ilk dəfə iştirakı təmin edilmişdir. Son 5 il ərzində institutun gənc kadrlarından 12 nəfəri beynəlxalq proqramların iştirakçısı olub və onların əksəriyyəti tədqiqat işlərini tamamlayaraq instituta qayıtmışlar. Hazırda isə 5 nəfər gənc tədqiqatçı Erasmus Mundus və Norman Borlauq proqramları çərçivələrində ABŞ-ın Vaşinqton Dövlət Universitetində, Almaniyanın Gottingen Universitetində, Estoniyanın Tallin Dövlət Universitetində və Polşanın Həyat Elmləri Universitetində tədqiqat işi aparırlar. M.Abbasov məlumat verdi ki, gənclər fəaliyyətlərində əsas diqqəti beynəlxalq məqalələrin dərc etdirilməsinə verirlər və son illərdə institut gənclərinin birbaşa iştirakı ilə 30-dan artıq beynəlxalq məqalə dərc olunmuşdur ki, onlara olan istinadların sayı 100-ə yaxındır.
Sonda institutun direktoru Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuranın yaradılması münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi.

The event was attended by members and young employees of the Academic Council. The event was opened by the director of the Institute of Agricultural Sciences Dr. Zeynal Akperov, who gave detailed information about the scientific activity of the institution led by him.
In his speech, Z.Akperov said that the institute is given special attention on young staff and the average age of the scientific establishment is 50 years. In recent years the Institute was involved in about 60 young professionals. He noted that the decree of the Presidium of ANAS on 17 October 2013 “On the establishment of the Council of Young Scientists and Specialists” promotes the integration of young people into the international research centers. During the event, by a vote of 15 persons were elected members of the Council. Institute’s PhD student Muhammad Eldarov was elected chairman of the board. Three employees from the Institute have been nominated for membership in the Council of young scientists and researchers of ANAS. In the event, Ph.D. in biology Mehradzh Abbasov gave a brief report on the activities of the Council of Young Scientists, established in 2006. M.Abbasov said that the main activities of the Council of young scientists are the expansion of international relations, the integration into the international scientific community, the development of new areas of biological and agricultural sciences in Azerbaijan, the introduction of modern methods and technologies, as well as attracting skilled and talented young people into science. It was noted that, over the past 5 years, 12 people from the young staff has been participants of international programs. Currently, five young researchers conduct research within the Erasmus Mundus program and Norman Borlaug Washington State University, the University of Göttingen (Germany), at the Tallinn State University (Estonia), Poznan University of life sciences (Poland). M.Abbasov said that the direct participation of young researchers of the Institute have been published over 30 international papers.