Çinli alimlər Şərqşünaslıq İnstitutunda aparılan tədqiqatlarla maraqlanıblar
Sentyabrın 20-də Çin Sosial Elmlər Akademiyası Dünya İqtisadiyyatı və Siyasəti İnstitutunun Beynəlxalq strategiya şöbəsinin alimləri Şao FenqVanq Li AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olublar.
Çinli alimlər ilk olaraq institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva və Asiya-Sakit okean regionu ölkələri şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zenfira Şıxəlibəyli ilə görüşüblər.
Akademik G.Baxşəliyeva qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisədə aparılan elmi tədqiqatların əsas istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, institutda Asiya-Sakit okean regionu ölkələri, o cümlədən Çinlə bağlı araşdırmalara son illərdə başlanılıb. 2016-cı ildə institutda Asiya-Sakit okean regionu ölkələri şöbəsinin yaradıldığını deyən alim burada Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) müasir dövrünün tarixinin öyrənilməsi, Çinin iqtisadi inkişaf yolları, milli və xarici siyasəti, beynəlxalq arenada yeri, o cümlədən Azərbaycanla mədəni əlaqələrinə dair tədqiqatların aparıldığını bildirib.
Direktor institutun ÇXR-in Konfutsi İnstitutu ilə müqaviləsi çərçivəsində müəllimlərin əməkdaşlara Çin dilini tədris etməsini, bir gənc əməkdaşın Nanjinq Universitetinə, digərinin isə Anhoy Universitetinə magistr təhsili almaq üçün göndərildiyini qeyd edib.
Zenfira Şıxəlibəyli isə qonaqlara Asiya-Sakit okean regionu ölkələri şöbəsində aparılan araşdırmalar, nəşr etdirilən kitablar haqqında ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Şao Fenq təmsil etdiyi şöbədə bir çox ölkələr, o cümlədən Azərbaycanla beynəlxalq əlaqələrlə bağlı tədqiqatlar aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, Bakıya gəlmələrində əsas məqsəd də Azərbaycanın iqtisadiyyatını, siyasətini, mədəniyyətini, xarici əlaqələrini daha dərindən öyrənməkdir.
Daha sonra çinli alimlər Asiya-Sakit okean regionu ölkələri şöbəsində olub, əməkdaşların araşdırmaları ilə maraqlanıblar.

Китайские ученые заинтересованы в исследованиях, проводимых в Институте востоковедения
20 сентября ученые Отдела международной стратегии Института мировой экономики и политики Китайской академия общественных наук Шао Фенг и Ванг Ли посетили Институт востоковедения имени академика Зии Буньядова НАНА.
Китайские ученые сначала встретились с директором института, академиком Говхар Бахшалиевой и руководителем Отдела стран Азиатско-Тихоокеанского региона, доктором философии по филологии Зенфирой Шихалибейли.
Академик Г. Бахшалиева проинформировала гостей об основных направлениях научных исследований, проводимых в учреждении. Она сказала, что в последние годы институт начал исследования по странам Азиатско-Тихоокеанского региона, включая Китай. Было отмечено, что Отдел стран Азиатско-Тихоокеанского региона был создан в институте в 2016 году с целью изучения истории современного Китая, его экономического развития, национальной и внешней политики, его места на международной арене, включая культурные связи с Азербайджаном.
Директор сказала, что в соответствии с соглашением с Институтом Конфуция в Китае учителя будут преподавать сотрудникам китайский язык, один молодой сотрудник был отправлен в Нанкинский университет, а другой - в Университет Анхой для получения степени магистра.
Зенфира Шихалибейли ознакомила гостей с исследованиями и публикациями Отдела стран Азиатско-Тихоокеанского региона.
В свою очередь, Шао Фенг отметил, что основной целью его визита в Баку является более глубокое изучение экономики, политики, культуры и внешних связей Азербайджана.